دوشنبه, ۱۳ تیر ۱۴۰۱ / ۱۵:۴۹:۱۲
دسته بندی: اخبار ویژه
تاریخ انتشار: 17 آذر 1400 - 9:08

دبیر میز فلزات اساسی مجلس شورای اسلامی در بازدید از غرفه گروه فولاد مبارکه در نمایشگاه ایران‌متافو مطرح کرد؛


رفع چالش‌های صنایع فولاد با تشکیل میز فلزات اساسی در کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی

دبیر میز فلزات اساسی و عناصر نادر خاکی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در بازدید از غرفه گروه فولاد مبارکه در نمایشگاه ایران‌متافو گفت: برای بررسی و رفع چالش‌های صنایع فولادی، نظرات همه باید بر سر یک میز به اجماع برسد که خوشبختانه برای این موضوع میز فلزات اساسی در کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تشکیل شده است.به گزارش پایگاه خبری معدن‌نامه به نقل از ایراسین، ذبیحی دبیر میز فلزات اساسی و عناصر نادر خاکی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی (۱۶ آذرماه) در بازدید از غرفه گروه فولاد مبارکه در هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی متالورژی(ایران‌متافو) اظهار کرد: بخشی از مشکلات موجود در حوزه صنعت به دلیل کسری محصولات تخت به ویژه محصولات خاص است که فولاد مبارکه می‌تواند زیرساخت مورد نیاز برای تولید این محصولات را فراهم کند.

وی در ادامه با بیان این که هجدهمین دوره نمایشگاه ایران‌متافو نسبت به سال گذشته تغییرات چشم‌گیری داشته است، افزود: با توجه به کاهش همه‌گیری ویروس کرونا و روی کار آمدن دولت سیزدهم، تحولات چشم‌گیری در صنعت ایجاد شده است.

دبیر میز فلزات اساسی و عناصر نادر خاکی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در این نمایشگاه شرکت‌های صنعتی و معدنی با ظرفیت کامل خود حضور پیدا کرده‌اند و گروه فولاد مبارکه نیز به همراه شرکت‌های زیرمجموعه خود به ارائه دستاوردهای حوزه صنعت می‌پردازد؛ امید است که با روی کار آمدن تیم مدیریتی جوان در شرکت فولاد مبارکه مسیر خوبی پیش روی فولاد مبارکه قرار گیرد.

وی با اشاره به مشکلات مربوطه به تأمین مواد اولیه برای صنایع فولادی و چالش‌های پیش روی این صنایع خاطرنشان کرد: برای بررسی و رفع چالش‌های صنایع فولادی، نظرات همه باید بر سر یک میز به اجماع برسد که خوشبختانه برای این موضوع میز فلزات اساسی در کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تشکیل شده است؛ کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز این وظیفه را دارد که همگرایی کاملی ایجاد کرده و چالش‌های موجود در حوزه کارشناسی و با دقت بسیار بالا را بررسی و تعاملات کافی با تمام بازیگران آن در بخش خصوصی و شرکت‌های بزرگ و… داشته باشد و نتیجه کارشناسی‌شده آن را به کمیسیون صنایع و معادن و تصمیم‌گیران در این حوزه ارائه کند.

ذبیحی با بیان این که یکی از چالشهای صنعت فولاد، تامین مواد اولیه است، اذعان داشت: این موضوع از روزی شروع شد که قیمت‌گذاری‌ها آغاز و تجمع سود را ایجاد کرد؛ در نتیجه شرکت‌هایی معدنی به سمت فولادسازی و فولادسازان به سمت فعالیت‌های معدنی پیش رفتند؛ در اینجا بود که بین حوزه سیاست‌گذاری و اجرا، دولت هر دو مورد را برعهده گرفت که منجر به تضاد منافع شد و اکنون نتیجه این امر را در چالش عمده سنگ آهن شاهد هستیم چراکه در حوزه اکتشافات به خوبی عمل نشده و سرمایه‌گذاری عظیم و کلان در این بخش انجام نشده است.

وی با اشاره به بخشنامه‌های دستوری و ورود دولت به قیمت‌گذاری‌ها تصریح کرد: تمام تلاش ما از برپایی میز فلزات اساسی در مجلس شورای اسلامی این است که اتفاقات هیجانی رخ ندهد چراکه اگر هر دولتی بخواهد به صورت دستوری قیمت‌گذاری کند در نهایت منجر به ایجاد رانت شده و انتهای آن مفسده است و هیچ مشکلی را حتی در کوتاه‌مدت اصلاح نخواهد کرد، بنابراین دولت باید با استفاده از ابزارهای مناسب مانند تعرفه‌گذاری، حجم صادراتی کار خود را پیش برده و اقدام به قانون‌گذاری و سیاست‌گذاری کند.

 

معدن نامه در قبال اخبار ارسالی از سوی سازمانها، نهادها، شرکتها و ... هیچگونه مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 19589 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  00989121302339  پیامک بفرمایید.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرتان را بیان کنید