دوشنبه, ۱۳ تیر ۱۴۰۱ / ۱۷:۲۰:۲۳
دسته بندی: اخبار ویژه
تاریخ انتشار: 12 اسفند 1399 - 11:46

در گام نخست “نگاه سیستمی” را مورد توجه قرار دهیم

جعفری، رئیس هیئت عامل ایمیدرو- ایمنی و بهداشت جزو مسائل بسیار حیاتی ایمیدرو محسوب می‌شود و باید نظارت همه‌جانبه ای بر این موضوع صورت گیرد؛ چراکه ما در برابر انسان و محیط‌زیست، مسئول هستیم. پیاده‌سازی نگاه سیستمی، تعیین استراتژی‌های به‌روز مطابق با استانداردهای ملی و بین‌المللی و ارتقاء و توانمندسازی از راهبردهای سازمان توسعه و […]جعفری، رئیس هیئت عامل ایمیدرو- ایمنی و بهداشت جزو مسائل بسیار حیاتی ایمیدرو محسوب می‌شود و باید نظارت همه‌جانبه ای بر این موضوع صورت گیرد؛ چراکه ما در برابر انسان و محیط‌زیست، مسئول هستیم. پیاده‌سازی نگاه سیستمی، تعیین استراتژی‌های به‌روز مطابق با استانداردهای ملی و بین‌المللی و ارتقاء و توانمندسازی از راهبردهای سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در تحقق چشم‌انداز «هدف صفر» در حوزه بهداشت، ایمنی، محیط‌زیست و انرژی در بخش معدن و صنایع معدنی است. برای ارتقای این حوزه در گام نخست باید «نگاه سیستمی» را موردتوجه قرار دهیم که برای تحقق این مهم با تعریف نقش‌ها برای فعالان حوزه HSEE مسیر اجرای پایش برنامه‌ها هموار خواهد شد. به‌طور حتم نگاه سیستمی، اصلاح ساختار را نیز به همراه خواهد داشت تا سیستم به‌درستی عمل کند. فرهنگ‌سازی و افزایش مشارکت کارکنان به‌صورت عملی لازمه اثربخشی HSEE در حوزه معدن و صنایع معدنی است، ارتقای سطح دانش و مهارت نیروی انسانی از دیگر اولویت‌های ما است که با ارتقای آموزش و بررسی بازخورد آن در برنامه‌های ممیزی می‌توان تأثیر آن را در سطح عملکرد HSEE واحدها بررسی کرد. HSEE باید دغدغه مدیران واحدها شود و در کنار افزایش تولید، کلیه‌ی مسائل سیستمی این حوزه نیز موردتوجه مدیران قرار گیرد و همچنین با بررسی سطح عملکرد واحدها در دو بخش تولید و HSEE مدیران واحدهای برتر و موفق مورد تشویق قرار گیرند. مدیران واحدها باید پاسخگوی عملکرد مجموعه خود در مسائل ایمنی باشند. همچنین مدیران در جهت کاهش تعداد حوادث و به صفر رساندن حوادث شدید باید اقدامات لازم را برنامه‌ریزی و اجرا کنند و از برنامه‌های مدیریت‌های HSEE واحدشان حمایت کنند. ایجاد یک برنامه نرم‌افزاری یکپارچه حوزه سیستم HSEE و پایش آنلاین عملکرد برنامه‌های مرتبط از ضروریات و اقدامات اساسی است که باید در این سازمان پیاده‌سازی و اجرا شود.

ایمیدرو ضمن ارتقای سطح HSEE واحدهای تحت پوشش، نقش مهم و مؤثری در حمایت از ارتقای سطح HSEE بخش خصوصی دارد که این مهم در شمار برنامه‌های ما قرار دارد. متوسط امتیاز واحدهای ممیزی در سال 98، به 254 رسیده است که فراتر از هدف برنامه‌ریزی شده (رشد 20 درصد) بوده و در این زمینه رشد 24 درصدی داشته‌ایم. از ابتدای شروع برنامه ممیزی عملکرد HSEE واحدها تابعه (سال 95) تاکنون این رشد به 51 درصد رسیده است.

شرکت‌ها و واحدهای معدن و صنایع معدنی، باید علاوه بر پروتکل‌های بهداشتی مقابله با کرونا،‌ ضوابط سختگیرانه ای بهداشت،‌ ایمنی و محیط‌زیست خود را نیز اجرا کنند.

معدن نامه در قبال اخبار ارسالی از سوی سازمانها، نهادها، شرکتها و ... هیچگونه مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 1772 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  00989121302339  پیامک بفرمایید.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرتان را بیان کنید