یکشنبه, ۸ خرداد ۱۴۰۱ / ۰۲:۳۴:۵۹
دسته بندی: اخبار ویژه
تاریخ انتشار: 29 دی 1400 - 13:46

طاهری، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس مطرح کرد:


سپرده بانکی شرکتهای تولیدی برتر به اندازه مجموع سرمایه بیش از نیمی از شرکتهای فعال در بازار بورس تهران

بر اساس صورتهای مالی منتشر شده، 63 شرکت تولید کالا و خدمات که در رتبه‌بندی بهترین شرکتهای ایران در سالهای اخیر قراردارند، عددی بالغ بر حدود 92 هزار میلیارد تومان سپرده بانکی در قالب سپرده‌گذاری کوتاه و بلندمدت بانکی دارند. طاهری، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در این خصوص عنوان کرد: این میزان از […]بر اساس صورتهای مالی منتشر شده، 63 شرکت تولید کالا و خدمات که در رتبه‌بندی بهترین شرکتهای ایران در سالهای اخیر قراردارند، عددی بالغ بر حدود 92 هزار میلیارد تومان سپرده بانکی در قالب سپرده‌گذاری کوتاه و بلندمدت بانکی دارند.

طاهری، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در این خصوص عنوان کرد: این میزان از سپرده بانکی به اندازه مجموع سرمایه بیش ازنیمی از شرکتهای فعال در بازار بورس تهران است. رکود پول در حسابهای بانکی اگر از سوی اشخاص حقیقی باشد که شروعکسب‌وکار برای آنها مشکل بوده، چندان تعجبی ندارد اما وقتی برترین شرکت‌ها و بنگاههای کشور که باید انواع و اقسامی ازسرمایه‌گذاری‌های جدید، راه‌اندازی خط تولید ورا در دستورکار خود قرار دهند، چشم انتظار سود سپرده‌های بانکی خود نشسته اند،باعث شگفتی است.

نماینده مردم شریف زنجان و طارم مطرح کرد: براساس نرخ میانگین سود سپرده‌ها می‌توان برآورد کرد که شرکتهای مورد بررسی در یکسال اخیر بیش از 15 هزار میلیارد تومان سود سپرده از سیستم بانکی دریافت کرده‌اند. ابهام اینجاست که این رقم بالغ بر 15درصد ازمجموع سود این شرکتها بوده است. فکرش را کنید که برترین شرکتهای کشور بخش قابل توجهی از سود سالیانه خود را از سودسپرده‌های بانکی به دست میآورند.

طاهری خاطرنشان کرد: در لایحه بودجه 1401 برای اولین‌بار معافیت مالیاتی شرکتهای حقوقی از سود سپرده‌های بانکی لغو شده استکه قطعا تاثیرات گسترده بر ادامه وضع سپرده‌های این شرکتها دارد.

وی اظهار داشت: بسیاری بر این باورند که سپرده‌گذاری پول در بانکها درنهایت منجر به پرداخت اعتبارات از سوی بانکها شده و مجدداپول به عرصه تولید و تامین مالی برمیگردد اما این موضوع نه‌تنها با کارکرد جدید نظام بانکی در خلق پول که اصلا بر پایه سپرده‌ها نبوده،در تضاد است بلکه با آمارهای تامین مالی از سوی سیستم بانکی نیز همخوانی ندارد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس بیان کرد: براساس آمارهای بانک مرکزی عمده اعتبارات بانکی در جهت سرمایه در گردشبنگاهها پرداخت شده و خبری از خط تولید جدید، سرمایه‌گذاری جدید، خرید تکنولوژی، افزایش ظرفیت انسانی ودر کار نیست. برآوردها نشان می‌دهد از کل سپرده‌های بانکی کشور حدود 40درصد آن برای اشخاص حقوقی است.

.

.

.

.

.

.

.

معدن نامه در قبال اخبار ارسالی از سوی سازمانها، نهادها، شرکتها و ... هیچگونه مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 22528 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  00989121302339  پیامک بفرمایید.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرتان را بیان کنید