یکشنبه, ۳ مرداد ۱۴۰۰ / ۱۷:۴۱:۴۸
https://daisytube.mobi/
دسته بندی: اخبار برگزیده
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۷

معاون برنامه ریزی و توسعه ذوب آهن اصفهان:


سهم بزرگ ذوب آهن اصفهان در بومی سازی ساخت تجهیزات صنعتی

معاون برنامه ریزی و توسعه ذوب آهن اصفهان:
سهم بزرگ ذوب آهن اصفهان در بومی سازی ساخت تجهیزات صنعتیبرنامه زنده گفتگوی ویژه خبری سیمای اصفهان پنج شنبه ۱۸ فروردین ماه به دستاوردهای ذوب آهن اصفهان در حوزه بومی سازی در سال ۹۹ پرداخت . در این برنامه مهدی نصر معاون برنامه ریزی و توسعه ذوب آهن اصفهان به عنوان میهمان حضوری و مرتضی شیرین پرور مدیر تحقیق و توسعه این شرکت از طریق اسکایپ به سوالات مجری برنامه پاسخ دادند .

بر اساس آمار وزارت صمت و بررسی دوازده شرکت مختلف مانند فولادهای مبارکه، خوزستان،خراسان،شرکت مس،گل گهر و … از ۵۴۰ میلیون یورو صرفه جویی در بخش بومی سازی،۲۷ درصد به ذوب آهن اصفهان اختصاص یافته است که این دستاورد ارزشمند ثمره زحمات نسل های مختلف ذوب آهن از بدو تاسیس این کارخانه مادر صنعتی تاکنون می باشد.

مهدی نصر در این برنامه ضمن بیان مطلب فوق گفت : این شرکت با تجهیز کارگاههای ساخت،دفاتر فنی و توسعه آن در ادوار مختلف مانند جنگ تحمیلی و هم اکنون نیز تحریم های ظالمانه دشمن،خدمات ارزشند قابل توجهی را به جامعه صنعتی کشور تقدیم کرده است.

معاون برنامه ریزی و توسعه ذوب آهن اصفهان در ادامه سیاست های بومی سازی این شرکت را در پنج محور بدین شرح بیان نمود :   محور اول ، بومی سازی و تولید محصولات جدید : به دلیل تحریم ها،کشورمان در زمینه زیرساخت ها با چالش هایی مواجه بود، در این راستا ذوب آهن اصفهان با تولید انواع ریل های مترو،راه آهن، زبانه سوزن و همچنین تیرآهن H، آرک معدن،انواع پروفیل ها و کلاف صنعتی برای تولید ابزارها و الکترود،نقش موثری در تامین نیازهای کشور ایفا کرد و در این راستا در سال ۹۹ لوح زرین نوآوری محصول را برای تولید ریل زبانه سوزن به عنوان برترین محصول فولادی ساخت داخل از دانشگاه صنعتی شریف دریافت نمود.

عمده تجهیزات پروژه های ذوب آهن ، ساخت داخل است

این مقام مسئول از بومی سازی در حوزه پروژه ها  به عنوان دومین محور از سیاست های شرکت در این زمینه نام برد برد و خاطر نشان نمود : این دیدگاه سنتی که پروژه از ابتدا تا انتها از خارج خریداری شود،دیگر در ذوب آهن اصفهان جایگاهی ندارد و هم اکنون حداکثر ساخت تجهیزات پروژه ها در داخل کارخانه انجام می گیرد. به عنوان نمونه موفق و بارز،ریخته گری بیلت و شمش یک میلیون و ۲۰۰ هزار تنی است که با آخرین تکنولوژی روز دنیا تاسیس شد و از ۱۷۰۰ تن تجهیزات ریخته گری، ۱۳۰۰ تن آن در ذوب آهن و ۴ شرکت در شهر اصفهان ساخته شده است و فقط ۴۰۰ تن تجهیزات را در این زمینه وارد کردیم،یعنی بیش از ۷۵ درصد از تجهیزات پروژه در داخل ساخته شد.

مهدی نصر تصریح کرد : محور سوم بومی سازی قطعات است، این شرکت همان طور که اشاره شد حجم بالایی از قطعات مورد نیازش و همچنین صنعت فولاد را بومی سازی کرده است. یکی از جدیدترین قطعات برای ذوب آهن و صنعت کشور، بومی سازی دریچه کشویی پاتیل فولاد بود که سالانه در ذوب آهن ۵۰۰ هزار یورو هزینه برای تعمیر این دریچه ها اختصاص می یافت اما هم اکنون ساخت این دریچه ها در ذوب آهن صرفه جویی ۲۵ هزار یورویی را رقم زده و تاکنون این دریچه ها بیش از ۱۳۵۰ ذوب نیز تست شدند. قبلاً دریچه های کشویی از کشورهای چین و سوئیس وارد می شد که  به علت تحریم های ظالمانه این مسیر مسدود شد و با بومی سازی آنها در ذوب آهن اصفهان با یک سوم هزینه،دیگر نیازی به واردات آنها نداریم.

وی ادامه داد : در سال های اخیر ذوب آهن اصفهان با تاسیس شرکت های مهندسی و ساخت مانند شرکت مهندسی و پویش ساخت گام بزرگی در مسیر بومی سازی برداشت و هم ا کنون این شرکت ها منشا خدمات بسیار ارزنده ای نه تنها به ذوب آهن بلکه برای به کل صنعت کشور شدند. ذوب آهن همواره از این مسیر با افتخار خدمات بسیاری را به کشور ارائه کرده است و حلقه های وابستگی به خارج را یکی پس از دیگری کاهش می دهد. به طور مثال ساخت برج گردان که در یکی از شرکت های اصفهانی تحقق یافت و در صنایع مورد استفاده قرار می گیرد و یا  دریچه کشویی یا گیریبکس های خاص. کشور به سختی می توانست ۲۰۰ کیلومتر توسعه راه آهن در سال داشته باشد اما هم اکنون راه آهن جمهوری اسلامی،برنامه ریزی ۱۰۰۰ کیلومتر در سال را در دست اقدام دارد و ذوب آهن اصفهان نیز قادر است برای بیش از ۳۰۰۰ کیلومتر در سال تولید ریل داشته است.

معاون برنامه ریزی و توسعه شرکت بیان کرد : محور چهارم کمک به شرکت های مهندسی و ساخت داخل است،   ذوب آهن با قبول ریسک معقول و در اختیار قرار دادن دانش فنی موجود و همکاری با شرکت های داخلی،بسیاری از این مجموعه های داخلی را در زمینه های بومی سازی و ساخت تجهیزاتی که از خارج وارد می شد یاری رساند  تا توانمندی لازم را در این زمینه کسب نمایند که می توان به پروژه ساخت کوره های پاتیلی بخش فولادسازی اشاره کرد که ترانس های آن در یک شرکت داخلی در حال ساخت است و یا برج های گردان فولادسازی و یا قفسه های پیچیده نورد برای تولید ریل که در شرکت های داخلی ساخته شدند.

وی در خصوص محور پنجم گفت : هدف داریم دانش فنی ایجاد شده را توسعه و مدون کنیم تا در صورتی که امکان واردات قطعات و تجهیزات فراهم شد،توان رقابتی برای شرکت های داخلی وجود داشته باشد به این لحاظ شرکت های مهندسی و ساخت،بخش ها و دفاتر مهندسی در ذوب آهن به نحوی کار می کنند که این دستاوردها را به دانش فنی و مدون تبدیل کنند.

انعقاد قرارداد و تفاهم نامه با دانشگاه ها و مراکز دانش بنیان

این مقام مسئول افزود : ذوب آهن اصفهان علاوه بر ارتباط با دانشگاههای برتر کشور و انعقاد تفاهم نامه با آنها ، قراردادهای باز را بر اساس نیازهای شرکت تعریف کرده است تا از این طریق دانشگاهها بتوانند سریعتر وارد فرایند همکاری با صنایع شوند. در این راستا می توان به دانشگاه های اصفهان،امیرکبیر،مالک اشتر و بسیاری از شرکت های دانش بنیان اشاره کرد که ثمرات خوبی داشته است و انشاا… استمرار می باید. علاقمندان می توانند با مراجعه به سایت ذوب آهن اصفهان،قسمت تحقیق و توسعه ، بخش نمایشگاه مجازی نیازهای ذوب آهن اصفهان را مشاهده نمایند و در بانک اطلاعاتی مربوطه بر اساس اطلاعات طرح شده،مدارک خود را بارگذری نمایند.

وی در ادامه به دیگر دستاوردهای بومی سازی ذوب آهن اصفهان پرداخت و خاطر نشان کرد : ساخت چرخ  و محور لکوموتیوهای آلمانی موجود در کارخانه،ساخت قالب های مسی و… نیز در دستور کار قرار دارد و انشاا… در آینده خبرهای خوبی در این زمینه اطلاع رسانی می شود.

ساخت درب های فلکسیبل در مسیر صنعت سبز

وی ساخت درب های باتری شماره سه کک سازی را به عنوان دیگر دستاورد مهم بومی سازی ذوب آهن اصفهان عنوان کرد و گفت : این درب ها در گذشته از کشور اکراین وارد می شد که تحریم ها این امکان را متوقف کرد.  در این راستا همکاران در معاونت بهره برداری و مدیریت های تولیدات کک و مواد شیمیایی و دفاتر مهندسی نت در این زمینه زحمات بسیاری کشیدند و تعداد ۱۶۸ درب ساخته شد و ۵/۷ میلیون دلار نیز صرفه جویی ارزی حاصل گردید و آلایندگی های ناشی از درب های قبلی نیز حذف شد.

مهدی نصر افزود : پروژه هایی که در شرکت قابلیت ساخت داشته باشند به کارشناسان داخلی واگذار می شوند و در صورتی که نیاز باشد از توان شرکت های دانش بنیان و موسسات تحقیقاتی و یا دانشگاهها استفاده شود،موضوع به صورت فراخوان عمومی در سایت ذوب آهن اعلام می شود و پروپوزال های پژوهشگران بر اساس معیارهای مشخص امتیاز بندی می شوند. نکته مهم در این خصوص اینکه در این مسیر صرفاً هزینه ها مد نظر نیست بلکه توان فنی،علمی و سوابق اجرایی مورد توجه قرار می گیرد.

افزایش ۱۰ برابری اعتبارات تحقیق و توسعه ذوب آهن اصفهان نسبت به سال گذشته

مرتضی شیرین پرور مدیر تحقیق و توسعه ذوب آهن اصفهان که به صورت تلفنی مهمان گفتگوی ویژه بود نیز در خصوص تعامل با دانشگاهها،مراکز علمی و فناوری و شرکت های دانش بنیان گفت: این شرکت با دانشگاههای زیادی در سطح مدیریت عالی،تفاهم نامه مبادله کرده است تا این مجموعه ها از طریق قراردادهای باز بتوانند با  صنایع همکاری داشته باشند. در کنار دانشگاهها ارتباط با موسسات علمی مانند جهادهای دانشگاهی،پژوهشکده ها و شرکت های دانش بنیان نیز انجام گرفته و در دست اقدام است لذا علاقمندان از طریق سایت ذوب آهن اصفهان و فراخوان های اعلام شده می توانند اقدام نمایند.

وی افزود : با پشتیبانی مدیریت عالی شرکت و جذب ۲۰۰ درصدی اعتبارات در سال گذشته در مدیریت تحقیق و توسعه،خوشبختانه اعتبارات ما امسال ۱۰ برابر سال گذشته شده است و تا سقف ۱۵۰۰ میلیارد ریال قابلیت جذب در ذوب آهن اصفهان وجود دارد.

 

فولاد سنگان از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدکننده گندله و کنسانتره در عسلویه

تامین ریل هفت محور راه آهن کشور، دستاورد بزرگی است

حمایت از صادرات محصولات ذوب آهن اصفهان، یک اولویت ملی است

کار گروه تخصصی لیتیم به مدیریت دبیر شورای هماهنگی طرح معادن کوچک

 

 

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید