یکشنبه, ۸ خرداد ۱۴۰۱ / ۰۳:۰۴:۳۱
دسته بندی: اخبار ویژه
تاریخ انتشار: 30 آذر 1400 - 12:07

سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت مطرح کرد:


در وزارت صمت پیش از این تنها تجمیع و اکنون به معنای واقعی ادغام صورت گرفت

شیوا نیک وظیفه- روز گذشته ۲۹ آذر ماه آيين افتتاح معاملات آتی مس و معاملات گواهی سپرده مس و‌ میلگرد در بورس کالای ایران با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، رئیس سازمان بورس و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی برگزار شد.سید رضا فاطمی امین در آیین این افتتاحیه عنوان کرد: در حال حاضر بر سه بازار متمرکز هستیم که یکی از آنها بازار کالاهای پایه شامل مواد اولیه پتروشیمی، فولاد، مس و سیمان و … است. برای مدیریت بازار کالاهای پایه، کانال بورس کالا را در نظر گرفتیم چراکه معاملات خارج از بورس کالا قابل ضابطه گذاری نیست اما بورس علاوه بر شفافیت، بستری فراهم می کند که ابزارهای مورد نیاز برای تعادل بازار را در آن اجرایی نماییم. برای مدیریت بازار کالاهای پایه ۲۵ ابزار طراحی شده است که امروز ۲ ابزار افتتاح شد و دو هفته پیش نیز قرادادهای بلند مدت عملیاتی گردید.
وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: هرچند که اقتصاد نباید دستوری باشد اما نباید رها شود به طوریکه ضوابط برای مدیریت و تنظیم بازار داشته باشیم که یکی از ابزارهای آن بورس است تا کشف قیمت بهینه ای داشته باشیم همان طور که تاکنون نیز همکاری های خوبی بین وزارت صمت و بورس کالا بوده است یکی از موارد موفق آن در بحث سیمان بود. این موضوع در مورد بازار ورق های فولادی نیز صدق می کند. به طوری که در یک روز معامله ۳۰۰ هزار تن ورق فولادی با کاهش ۲ هزار تومانی قیمت را شاهد بودیم که نشانگر کاهش تورم تولید کننده در ماه های آتی است. این ابزارها در نهایت باعث شفافیت و اعمال تنظیم گری می‌شود که به صنعت در راستای تأمین مواد اولیه کمک می نماید.
فاطمی امین با اشاره به مزایده معدن اخیر اظهار داشت: هفته گذشته مزایده «معدن مس جانجا» در استان سیستان و بلوچستان با این شرط که باید ۴٠ درصد از سهام شرکت به مردم واگذار شود، برگزارشد این یکی از بهترین انواع سرمایه گذاری است و سبب توزیع ثروت و ایجاد فرصت های سرمایه گذاری برای مردم می شود، در دی ماه نیز سه معدن دیگر به همین روش عرضه می شود و همچنین در بهمن‌ماه ۶ بسته معدنی را برای سرمایه‌گذاری به مزایده خواهیم گذاشت.
وزیر صمت تحول اقتصادی بر مبنای هم افزایی مجلس، بورس، وزارت صمت، وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت نفت برای کشور متصور شد.
وی خاطرنشان کرد: وزارت صمت اکنون در ساختاری جدید متولد شده است، پیش از این تنها تجمیع و اکنون به معنای واقعی ادغام صورت گرفت و یکپارچه شد.
.

.

.

.

.

.

.

معدن نامه در قبال اخبار ارسالی از سوی سازمانها، نهادها، شرکتها و ... هیچگونه مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 20519 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  00989121302339  پیامک بفرمایید.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرتان را بیان کنید