نام دو شرکت فولادی خوزستان در فهرست تحریم های تکراری ترامپ! /ثبت رکورد صادرات توسط فولاد اکسین در شرایط تحریم

تب‌های اولیه

در سالهای گذشته وقتی آمریکا شرکتهای نفتی را تحریم کرد نمیدانست فرصتی برای شرکتهای تامین کننده ایرانی در حوزه نفت و گاز بوجود آورده است.

پس از اعمال تحریم های ترامپ بر علیه شرکتهای نفتی ایران ، بسیاری از شرکتهای تامین کننده ایرانی در حوزه نفت و گاز به خودکفایی رسیدند و توانستند تامین کننده کالا و خدماتی باشند که قبلا از خارج کشور وارد میشد.

به عنوان مثال شرکت فولاد اکسین خوزستان ، تامین کننده ورق های API در حوزه نفت و گاز که به گفته امین ابراهیمی مدیرعامل این شرکت  سالها پس از بهره برداری نتوانسته بود در حوزه نفت و گاز فعالیت موثر داشته باشد به لطف تحریم های آمریکا و البته تغییر استراتژیک این شرکت در سال ۹۸ ، تبدیل به اصلی ترین تامین کننده ورق های مورد نیاز صنعت نفت و گاز گردد.

فولاد اکسین خوزستان همچنین در سال ۱۳۹۸ با وجود شرایط تحریم رکورد تاریخی صادرات را در هم شکست.

حالا امروز خبر رسید که ترامپ تعدادی از شرکتهای فولادی کشور را از جمله دو شرکت خوزستانی فولاد خوزستان و فولاد اکسین را تحریم کرده است ، اما ظاهرا خبر ندارد دوباره چه لطفی به حلقه زنجیره فولاد کشور‌کرده است.

تکمیل زنجیره فولاد کشور شعاریست که بزرگان صنعت فولاد هر روز بر تداوم و پیاده سازی آن تاکید میکنند.

در واقع شرکتهای فولادی کشور از سنگ تا رنگ به صورت زنجیروار به یکدیگر پیوسته هستند و تحریم ها میتواند فرصتی باشد که این شرکتها در راستای استحکام این زنجیره و تامین مواد مورد نیاز خود تلاش بیشتری کنند تا به جای واردات فولاد از خارج کشور ، این شرکتها خود تامین کننده مواد اولیه و مورد نیاز یکدیگر باشند.

البته لازم است به این موضوع اشاره کرد که تحریم فولاد ایران چیز جدیدی نیست ، باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا در دوران ریاست جمهوری خود یکبار فولاد ایران را تحریم کرده است و حال ترامپ شرکتهایی را تحریم کرده که در دوران رییس جمهور سابق یکبار حوزه فعالیتشان تحریم شده است!!

صنایع فولاد ایران صنایع موفقی هستند که تحریم ها تاثیر چندانی بر روی آنها ندارد.

همچنین این موضوع هم یادآور شویم که اگر چه صادرات نفتی ایران توسط ترامپ در سالهای گذشته تحریم شد ، اما جالب است که مقامات و رسانه های آمریکا بارها اذعان داشته اند با این تحریم ها نتوانستند خلایی در کاهش صادرات نفت ایران ایجاد کنند و در واقع ترامپ شکست خورده است.

حالا این چهره ماجرا جو و مضحک دنیا غافل از اینکه تحریم های پی در پی او نه تنها دیگر تاثیری بر اقتصاد ایران ندارد بلکه اثر روانی خود را نیز از دست داده است در اقدامی تکراری شرکتهای فولادی کشور را تحریم می کند تا دوباره فرصتی برای تلاشگران این عرصه ایجاد کند تا مصمم تر از گذشته به تلاش خود ادامه دهند.

نویسنده: 

نظر شما چیست؟