در راستای بند مغفول مانده در دستورالعمل 12 بندی تنظیم بازار فولاد؛

دوازده می نویسیم، یازده می خوانیم

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه

جلسه کمیته تخصصی تنظیم بازار فولاد که مدتی پیش با حضور معاون معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرکل تنظیم بازار این وزارتخانه، سازمان حمایت، سندیکای لوله و پروفیل، انجمن فولاد، اتحادیه آهن‌فروشان، بورس کالا و ایمیدرو برگزار شد، باهدف بازگشت آرامش به بازار و برداشتن محدودیت‌های پیش روی تقاضای محصولات فولادی، تصمیماتی را اتخاذ کرد.

تعیین فرمول پایه‌ برای عرضه محصولات فولادی در بورس و افزایش تناژ سبدهای فروش در بورس کالا و اصلاح قیمت پایه از خروجی‌های این جلسه برای عملیاتی شدن بود، البته موارد بسیار مهم دیگری که از دغدغه‌های اصلی فولادسازان و معدنی‌هاست در این جلسه مطرح شد اما مورد تائید قرار نگرفت ازجمله بررسی مجدد بازگشت ارز از طریق سامانه نیما که صادرکنندگان را با مشکلات عدیده‌ای مواجه کرده است و تخصیص ارز به مایحتاج اصلی این حوزه مانند الکترود گرافیتی که در صورت کمبود، این بخش را فلج خواهد کرد. ماحصل این جلسات برداشتن محدودیت‌های تقاضا در بورس کالا بود به‌گونه‌ای که امکان افزایش فروش در بورس فراهم شود و به الزام عرضه فولاد در بورس کالا برای خریداران آهن اسفنجی از بورس نیز با توجه به عدم کمبود این ماده اولیه اشاره‌شد، هرچند که برخی از فعالان این حوزه بر این باور هستند که اولویت آن‌ها مواردی دیگری هم بوده که تائید نشد.

نهایتا در ماه گذشته بندهای پذیرفته شده توسط وزارت صنعت ، معدن و تجارت اعلام شد که طبق شواهد اکثر بندها اجرایی شده است، اما یک مورد مغفول مانده و آن هم در خصوص افزایش سقف خرید مقاطع طویل فولادی از 220 تن به 5 هزار تن در جهت تسهیل خرید و فروش این مقاطع در بورس کالا است.

وحید یعقوبی، مدیر اجرایی انجمن فولاد در این خصوص به معدن نامه عنوان کرد: بازه برای خرید مقاطع طویل فولادی در ابتدا حداقل 22 تن و حداکثر 220 تن برای هر خریدار بود و طبق درخواست در کمیته تخصصی تنظیم بازار فولاد این بازه تغییر کرد و حداقل 110 تن و حداکثر 5 هزار تن در نظر گرفته شد و در تایید درخواستها هم جزو بندهای اجرایی بود اما متاسفانه همچنان بند مغفول در این درخواست هاست.

وی افزود: عدم اجرایی شدن این بند تاثیرات منفی بر بازار خواهد داشت. در حال حاضر که هنوز سقف فروش 220 تنی وجود دارد. وقتی خریدار می خواهد 5هزار تن میلگرد بخرد ، اما قوانین در سقف معامله او را محدود می کند و ناگزیر می شوند از شرکتهای متفرقه میلگرد بی کیفیت خریداری کنند و به انبوه ساز بدهند تا نهایتا آسیب آن گریبان مردم را بگیرد. عواقب این تصمیمات آسیب های جدی را به دنبال دارد. ما به دنبال این هستیم تا بر مبنای این توافق محدودیت در عرضه های فولادی به خصوص در مورد میلگرد و تیر آهن برطرف شود، ما می خواهیم عرضه هم به صورت خرد هم عمده با نظارتی درست صورت پذیرد و میزان کف برای عرضه افزایش یابد.

 

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (1 vote)

نظر شما چیست؟