پس از ماه رمضان منتظر موج جدید قیمت در بازار فولاد باشیم

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه

طبق معمول هر سال در ماه رمضان نباید انتظار افزایش یا کاهش های دامنه دار در بازار فولاد را داشته باشیم این در شرایطی است که معمولا در این ماه با رکود بالا در بازار فولاد همراه است و پایین ترین قیمتها را در بازار مصرف فولاد شاهد هستیم. البته در این روزها نوسانات ارز به عنوان محرک تمامی بازارها عمل کرده و بازار فولاد هم از قاعده مستثنی نبوده است هرچند که هر تغییری در قیمتها به سرعت خنثی شده است. همانطور که دیدیم در ده روز گذشته شوک های افزایشی و کاهشی لحظه ای ایجاد شده و به سرعت نیز فروکش کرده است. برای مثال پس از تعطیلات عید ما شاهد تغییرات قیمتی در بازه 4500 تومان تا 5100 تومان برای میلگرد بودیم اما در این ده روز قیمتها تنها 100 تا 200 تومان کاهش یا افزایش داشته است و حول و حوش قیمت 5000 تومان می چرخد.

اشاره به این نکته هم لازم است که تابستان اوج مصرف فولاد است و قطعا پس از ماه مبارک رمضان با تقاضای بالای در این بازار مواجه خواهیم بود که احتمال موج جدید قیمتی را برای این محصولات داشته باشد.

به طور خاص اگر بخواهیم در خصوص تیرآهن صحبت کنیم  این محصول در تلاش است تا جلوی کاهش بیشتر قیمت را بگیرد. با توجه به اینکه تیرآهن تعداد محدودی عرضه کننده دارد سیگنالهای قیمتی سریعتر از میلگرد بر آن اثر می گذارد مشتریان درحال امتحان سطوح قیمت فعلی هستند. برای میلگرد شرایط فرق دارد. به علت زیاد بودن عرضه کنندگان و تقاضاکنندگان تاثیرپذیری دیرتر و رسیدن به عدد کف بازار زمان بیشتری می خواهد. البته این موضوع به دو بحث وابسته است یکی عرضه های آتی ذوب آهن اصفهان و فولادمبارکه دیگری ماه حاضر که حداقل مصرف مقاطع است.

در این بین التهابات سیاسی نیز در دو سه روز اخیر تاثیری در قیمتها نداشته است. با توجه به موضع اتحادیه اروپا در مقابل تصمیم  اخیر کشورمان  و در خواست زمان ۱۲۰روزه در روزهای پیش رو شاهد بهبود اوضاع سیاسی به نفع ایران هستیم و در کنار آن شاهد کاهش جو روانی تحریم وجنگ و قرار یافتن بازار ارز به عنوان شاخصه اقتصاد فعلی ایران باشیم. البته بازار تاثیرات خود را پیش از این از تحریم های فلزات گرفته بود.

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (10 votes)

نظر شما چیست؟