18 میلیارد دلار طرح در بخش معدن و صنایع معدنی در حال اجراست

تب‌های اولیه

رییس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: 18 میلیارد دلار طرح در بخش معدن و صنایع معدنی در حال اجراست.

به گزارش معدن نامه از ایمیدرو، مهدی کرباسیان اظهار کرد: 18 میلیارد دلار طرح در صنایع معدنی در حال اجراست و پیش‌بینی می‌کنیم در سال 97، نزدیک به 6 میلیارد دلار طرح افتتاحی داشته باشیم.

وی افزود: نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که در حوزه اقتصاد، چه قبل و چه بعد از انقلاب، سایه نفت و بعدا گاز، بر بقیه بخش‌های اقتصادی، به‌ویژه معدن سایه انداخت؛ ایران کشوری است که ظرفیت‌های معدنی خوبی دارد، ولی به دلیل اینکه شاید دولت‌ها همیشه درآمد نفت را به‌عنوان درآمدی سهل‌الوصول تلقی می‌کردند، در حوزه معدن سرمایه‌گذاری وسیعی نشد.

کرباسیان خاطرنشان کرد: خوشبختانه یکی از اقدامات ارزنده‌ای که ایمیدرو بعد از فرمایشات رهبری‌(و مشخصا بعد از مطرح‌شدن اقتصاد مقاومتی) انجام داد، کار وسیعی اکتشافی در 270 هزار کیلومترمربع بود، در این میان، 200 هزار کیلومتر آن را کار ژئوفیزیک هوایی انجام دادیم و تاکنون 500 میلیون تن به ظرفیت قطعی معادن سنگ‌آهن، 450 میلیون تن به ظرفیت زغال‌سنگ و 40 تن طلا هم به ظرفیت پیشین آن اضافه‌شده است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو در ادامه گفت: همچنین درزمینهٔ مس و سایر عناصر ازجمله کرومیت‌ها هم‌ظرفیت‌های خوبی اضافه‌شده، ضمن اینکه ما در بعضی از حوزه‌ها مانند مواد معدنی نادر، معدن لیتیوم کشف کردیم؛ به‌علاوه در عناصر نادر خاکی که بعد از انقلاب کار وسیعی روی آن صورت نگرفته بود، یک تیم ویژه تشکیل دادیم و در حال حاضر بیش از یک‌میلیون تن مواد معدنی به دست آورده‌ایم.

وی افزود: ما در حقیقت طرح‌هایمان را برای شروع روی میز داریم، درحالی‌که تعداد محدودی از کشور‌های دنیا معدن دارند، کشورما ظرفیت‌های بسیار بالایی برای سرمایه‌گذاری دارد و ظرفیت معدنی شناخته‌شده کشور 1000 میلیارد دلار است.

وی تصریح کرد: این میزان ارزش ذخیره، مربوط به معادن روباز است و اگر معادن عمیق را هم اضافه کنیم قطعا دستاوردهای بیشتری خواهیم داشت،‌بنابراین برای جذب این رقم آماده هستیم، از همین رو اعتقادداریم یکی از بهترین ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری و اشتغال، حوزه معدن است.

دسته بندی: 
هنوز امتیازی ثبت نشده

نظر شما چیست؟