پیشنهاد:

گندله باید وارد بورس کالا شود

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه

صادرات گندله به واسطه کاهش عوارض از 15 درصد به 5 درصد و کاهش ارزش ریال، سود بیشتری را عاید تولیدکنندگان گندله کرده و زمینه ساز کمیابی این محصول برای فولادسازان داخلی شده است، به طوری که آینده تولید خود را با انبارهای خالی روشن نمی بینند. در این میان قانون گذاران هم برای خود دلایلی دارند و این بخش نامه را توجیه میکنند.

داریوش اسماعیلی، رئیس کارگروه معدن در مصاحبه با معدن نامه ابلاغ این بخش نامه را تایید و تحسین کرد و در ادامه گفت: با صادرات مواد خام به شدت مخالفیم و با کسانی که درصدد انجام آن باشند برخورد میکنیم اما گندله در زنجیره فولاد دیگر خام محسوب نمی شود و محصولی فرآوری شده است و ما بستن عوارض روی محصول فرآوری شده را به صلاح نمی دانیم.

وی در ادامه صادرات گندله را در شرایطی که فولادساز دچار مشکل شده، اشتباه دانست و افزود: در شرایط فعلی که نرخ ارز افزایش داشته و تولیدکننده داخلی با کمبود مواد اولیه ای مانند گندله مواجه شده تصمیمات دیگری اتخاذ شده است. با جلسات متعددی که با جعفر سرقینی. معاون امور معادن و صنایع معدنی داشتیم به این نتیجه رسیده ایم که مجموعه محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا عرضه شود و خریداران واحد تولیدی همان محصول، در اولویت خرید قرار بگیرند بعلاوه اینکه میزان آن کاملا پاسخگوی نیاز داخل باشد و مازاد آن صادر شود. بعلاوه اینکه هر مجموعه ای که به میزان تعیین شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به بورس کالا عرضه نکند به هیچ عنوان اجازه صادرات ندارد، این مصوبه ماست و به زودی این مصوبه برای تمام زنجیره اجرایی می شود.

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (8 votes)

نظر شما چیست؟