رئیس اتحادیه صادرکنندگان سرب و روی در گفتگو با معدن نامه:

کوره ای جدید با مزیت های متعدد در شرکت معادن سرمک/ کاهش مصرف ذغال سنگ از 35 تا 40 درصد به 10 تا 15 درصد است

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه

شركت معادن سرمك در سال 1351 با هدف اوليه استخراج و فرآوری سرب و آهن در معدن آهنگران واقع در شهرستان ملاير تأسيس شد. استخراج سنگ سرب، نقره و سنگ آهن هم اكنون از اين معدن بر اساس تكنولوژي روز دنيا و به وسيله متخصصان ايراني انجام مي شود . همچنين انجام عمليات فرآوري و تولید كنسانتره سرب بر روي مواد اولیه سرب استخراج شده از معدن نیز در این شرکت انجام می شود.

ظرفيت توليد اين شركت در زمينه سنگ آهن 500 هزار تن، كنسانتره سرب 10 هزار تن و كنسانتره روي 20 هزار تن در سال است و اکنون نیز با تلفیقی از تکنولوژی روز دنیا موفق به ساخت کوره ای شده است که بازدهی تولید این مجموعه را افزایش خواهد داد.

حسن حسینقلی، رئیس اتحادیه صادرکنندگان سرب و روی در توضیح مزیت های این کوره در گفتگو با معدن نامه عنوان کرد: در دنیا برای فرآوری در صنعت سرب و روی کوره های متنوعی استفاده می شود یکی از این کوره ها ولز است که خاک کم عیار سرب و روی را فرآوری میکند و یک کوره دیگر که برای تولید آهن اسنفجی از سنک آهن است SL&RN است که در این کوره اختراعی، میتوان سنگ آهن هماتیت را قابل مگنت سپراتور نمودن کرد و آهن اسفنجی تولید کرد. این کوره ای که ساخته ایم تلفیقی از سه کوره است که کار کوره ولز و SL&RN را انجام میدهد، کوره خاک کم عیار سرب و روی را ولز و احیا کرده و تبدیل به کنسانتره ۶۵ درصد بدون ناخالصی می کند که مصرف ذغال سنگ را هم کاهش می دهد.

وی افزود: یکی از ويژگی های این کوره راندمان بالاتر است به طوریکه با توجه به نوع سنگ90 تا 95 درصد آن استحصال می شود، یکی دیگر از مزیت های این کوره، کاهش مصرف ذغال سنگ از 35 تا 40 درصد به 10 تا 15 درصد است.

وی افزود: به علاوه اینکه این کوره که متشکل از سه کوره است این امکان را دارد که هرکدام از کوره ها با مقدار و دستور متفاوتی برای تعداد دور کوره و میزان خوراک کوره تنظیم شوند.

نایب‌رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق ایران اشاره کرد: ظرفیت ورودی آن روزانه 500 تا 1000 تن است. لازم به ذکر است پیش از این کوره با ابعاد کوچکتر در بهاباد اجرایی شده و موفقیت آمیز بوده که اکنون در این ابعاد در شرکت معادن سرمک آماده به کار است. کوره بهاباد ساعتی 2 تن و این کوره که متعلق به شرکت معادن سرمک در نزدیکی استان همدان است ساعتی 20 تا 40 تن ظرفیت ورودی دارد.   

دسته بندی: 
هنوز امتیازی ثبت نشده

نظر شما چیست؟