با حضور معاون وزارت صمت؛

کلنگ خطوط ۴ و ۵ تولید کنسانتره گهرزمین به زمین خورد

تب‌های اولیه

صبح دیروز آقایان دکتر داریوش اسماعیلی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت، شهباز حسن پور رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان و نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی و مهندس حسینی نژاد رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان به منظور کلنگ زنی پروژه های خطوط ۴ و ۵ تولید کنسانتره از برخی قسمت های این مجتمع بازدید کردند.
در این بازدید که ابتدا از معدن گهرزمین صورت گرفت، محمد فلاح رئیس هیئت مدیره گهرزمین ضمن خوشامدگویی به بازدیدکنندگان عنوان کرد: شرکت گهرزمین از سال 93 متعهد بوده است که 5 خط تولید کنسانتره 2 میلیون تنی و مجموعا 10 میلیون تن و 2 خط گندله سازی هر کدام 5 میلیون تن و جمعا 10 میلیون تن را احداث نماید و تاکنون 3 خط کنسانتره و یک خط گندله سازی احداث شده است و به زودی گندله سازی نیز افتتاح می شود که باقی مانده این پروژه ها امروز کلنگ زنی می شوند.
وی در ادامه عنوان کرد: میزان اعتبار پروژه های خطوط ۴ و ۵ تولید کنسانتره حدود ۱۲۰ میلیون یورو است. درواقع مدت زمان بهره برداری آن بخاطر مسائلی چون تحریم هاو سایر مشکلاتی که وجود دارد، به صورت دقیق قابل پیش بینی نیست اما با بومی سازی های شرکت و ساخت بسیاری از قطعات صنعتی در داخل، ظرف ۲ سال آینده می توان این کارخانه ها را ساخت.
در ادامه، مهندس علی پناهی مدیر امور معدن گهرزمین عنوان کرد: در حوزه خاکبرداری و استخراج سنگ‌آهن، تناژ کل باطله‌برداری و استخراج سنگ آهن از شروع عملیات معدنکاری تا پایان تیر‌ماه ۱۳۹۹ شامل ۴۴۶ میلیون تن خاک و باطله سنگی، ۷۱ میلیون تن سنگ آهن( برجا)، ۷۷ میلیون تن سنگ آهن استخراجی(نابرجا) که در مجموع، عملیات معدنکاری ۵۱۷ میلیون تن می باشد. وی میزان تناژ سنگ‌آهن باقیمانده در طرح نهایی به روش روباز (Open Pit Mining) را تقریباً ۱۷۰ میلیون تن (برجا) و ۱۷۱ میلیون تن (نابرجا) اعلام کرد و افزود: در پایان تیرماه ۹۹، ابعاد پیت معدن در حالت بیشترین گسترش در بخش شمالی- جنوبی ۱۵۵۰ متر و در حالت بیشترین گسترش در بخش شرقی- غربی ۲۱۰۰ متر شده است. درواقع عملیات استخراج در معدن سنگ‌آهن گهرزمین از سال ۱۳۸۳ آغاز شده و تا پایان تیر‌ماه ۱۳۹۹، تعداد ۱۷ پله تا عمق حدود ۲۳۵ متر از سطح زمین بازگشایی شده است. 
مدیر امور معدن گهرزمین با بیان اینکه اگرچه معدن سنگ‌آهن گهرزمین در بازۀ زمانی پیک شیوع ویروس کرونا (فروردین‌ماه ۱۳۹۹) با یکسری تعطیلی‌ها مواجه بوده است عنوان کرد: عملکرد استخراج و تولید فروردین‌ماه ۱۳۹۹ در مقایسه با فروردین‌ماه ۱۳۹۸ افزایش ۱۵ درصدی را به دنبال داشت که این مهم، نشان از تعهد و تخصص پرسنل می‌باشد. علیرغم مشکلات موجود به دلیل بحث تحریم‌ها، عدم دسترسی به موقع و نبود قطعات ماشین‌آلات معدنی و در نتیجه بالا بودن توقفات مکانیکی ماشین‌آلات، مجموعه امور معدن گهرزمین با همدلی و همیاری مجموعه امور معدن و پشتیبانی مدیران ارشد شرکت توانست ضمن بهینه‌سازی عملیات معدنکاری با استفاده از پیاده‌سازی و راه‌اندازی سیستم‌های RCM و CM و سرآمد همه آنها؛ سیستم کارآمد بومی سازی شده گسیل هوشمند ماشین‌آلات (Dispatching) در کنار سازماندهی فعالیت‌های بخش‌های مختلف معدن، در سال مالی ۹۸-۹۷ تقریباً ۲۱ میلیون تن سنگ‌آهن را استخراج نموده و میزان ۳ میلیون تن سنگ‌آهنِ بیشتری نسبت به دوره مشابه سال مالی قبل (سال مالی ۹۶-۹۷) استخراج نماید.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: روش‌های نوین بومی سازی شده در دستیابی به رکوردهای استخراجی در شرکت سنگ آهن گهرزمین نقش مهمی را ایفا کرده است که می توان به: راه اندازی سیستم CM و RCM، انجام پروژه شش سیگما، راه اندازی سیستم دیسپچینگ و گسیل هوشمند، روش‌های نوین آتشباری اشاره کرد. 
پناهی عنوان کرد: تا انتهای سال ۱۳۹۸، طی چندین مرحله عملیات حفاری اکتشافی، در مجموع تقریباً ۸۳۰۰۰ متر حفاری به روش مغزه‌گیری در قالب ۲۷۰ گمانه اکتشافی در محدوده معدن گهرزمین صورت گرفته که از این میزان ۱۰ هزار متر در سنگ‌آهن بوده است.
وی تصریح کرد: در مطالعات ژئوتکنیکی معدن عملکرد بخش برداشت‌های ژئوتکنیک شامل انتخاب و تهیه تجهیزات مورد نیاز برای انجام فوتوگرامتری (شامل نرم‌افزار Sirovision، دوربین عکاسی دیجیتال و لنزهای مربوطه و سایر لوازم جانبی)، تعیین ضرایب کالیبراسیون دوربین فوتوگرامتری، استفاده از روش فوتوگرامتری در برداشت دیواره‌های معدن (با هدف پایداری شیب و بهینه‌سازی انفجار)، انجام برداشت‌های ژئوتکنیکی دیواره‌های پیت معدن و عملکرد بخش پایش به صورت تهیه گزارش‌های دوره‌ای‌ پایش دیواره‌های معدن و دامپ باطله بوده است.

پس از بازدید از معدن گهرزمین، مراسم کلنگ زنی خطوط ۴ و ۵ تولید کنسانتره برگزار شد.
در این مراسم، مهندس محسن نجف آبادی مدیر پروژه شرکت سنگ آهن گهرزمین خاطرنشان کرد: پروژه های این شرکت شامل احداث ۵ كارخانه ي تغليظ سنگ آهن با ظرفیت هرکدام ۲ میلیون تن در سال، مجموعاً ۱۰ میلیون تن و بزرگترین سنگ شکن خاورمیانه با ظرفیت ۱۵ میلیون تن در سال می باشد.
وی در ادامه افزود: از فاز اول این پروژه، با تلاش بی وقفه تمامی ارکان پروژه، خطوط ۱ و ۲ کنسانتره و سنگ شکنی به ترتیب در تاریخ ۱۳۹۴/۹/۳۰ ، ۱۳۹۵/۸/۱۳ و ۱۳۹۶/۶/۲۰ پس از انجام موفقیت آمیز تست تضمین عملکرد، همزمان با تحویل بخش بهره برداری وارد مرحله تولید شدند. مبلغ قرارداد احداث خطوط ۱ و ۲ کنسانتره جمعاً ۱۶۸ میلیون و پروژه سنگ شکنی ۶۲ میلیون یورو می باشد. همچنین ساخت خط سوم کنسانتره با سرمایه گذاری ریالی ۱۰۰۰ میلیارد ریال و ارزی ۶۰ میلیون یورو در جریان می باشد، عملیات اجرایی این خط از تاریخ ۱۳۹۷/۷/۲۴ شروع که در حال حاضر با پیشرفتی بالغ بر ۸۰ درصد همراه است.
مدیر پروژه گهرزمین عنوان کرد: با توجه به چشم انداز شرکت سنگ آهن گهرزمین در راستای تولید ۱۰ میلیون تن کنسانتره، برنامه ریزی ها برای احداث فاز دوم کارخانه های تولید کنسانتره مشتمل بر خطوط ۴ و ۵ هر کدام با ظرفیت ۲ میلیون تن در سال، مجموعاً ۴ میلیون تن آغاز شده است که امید است با تامین سرمایه مورد نیاز (حدوداً ۱۲۰ میلیون یورو) عملیات اجرایی خطوط مذکور در آینده نزدیک شروع شود.

دکتر اسماعیلی معاون وزارت صمت در این مراسم عنوان کرد: همانطور که مردم شریف ما می دانند، امسال، سال جهش تولید است و قطعا باید برنامه هایی اجرا و به دنبال آن پیگیری هایی شکل بگیرد تا فرمایش مقام معظم رهبری محقق شود. در این راستا، وزارت صنعت، معدن و تجارت بعد از تدوین برنامه هایش، تدبیری کرد و هر کدام از معاونین به عنوان معین استان برای پیگیری مجموعه کارهای مرتبط در وزارت صمت مشخص شد. در این راستا بنده به عنوان معاون معدن و صنایع معدنی، معین دو استان کرمان و فارس انتخاب شدم و برنامه ما این است که در طول ماه، یک سفر به این استان ها داشته باشیم و امروز بعد از کسب این مسئولیت، اولین سفرمان است. هدف از بازدید از شرکت سنگ آهن گهرزمین، بررسی و پیگیری جهش تولید و توسعه بخش معدن و صنایع معدنی است. امیدواریم در سفرهای بعدی مجموعه استان را تکمیل کنیم و آنچه استان کرمان استحقاق آن را دارد پیگیری نماییم و آن را به عنوان یکی از استان های بسیار مستعد در بخش معدن و صنایع معدنی به جایگاه خود برسانیم.

شهباز حسن پور رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان و نماینده مردم شهرستان های سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی ضمن تقدیر و تشکر از مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره گهرزمین عنوان کرد: آنچه که باعث شد این سفر در ایام کرونایی انجام شود، آمادگی و بررسی و کارشناسی برای 10 هزار میلیارد پروژه ای است که در شهرستان های سیرجان و بردسیر آماده افتتاح یا آماده کلنگ زنی می باشند. با توجه به اینکه امسال، سال جهش تولید می باشد و آقای دکتر اسماعیلی که ریاست فراکسیون معدنی کشور را بر عهده داشتند و رئیس کمیته معدنی مجلس شورای اسلامی بودند امروز هم به عنوان معاونت معدنی آمده اند تا از نزدیک به بررسی مسائل بپردازند.
با توجه به جمع بندی ها و بازدیدهای امروز در پنجشنبه پیشرو تا پنجشنبه هفته آینده (هفته پیشرو)، پروژه هایی که توسط دکتر اسماعیلی مورد ارزیابی و بازدید قرار گرفتند، توسط رئیس محترم جمهور افتتاح می شوند. 
وی تصریح کرد: درخواست ما از جناب دکتر اسماعیلی، فعال شدن معادن استان در بخش خصوصی است. ما شرکت های خصولتی و مادرتخصصی داریم. همچنین درخواست ما از مدیران شرکت گهرزمین به ویژه رئیس هیئت مدیره این مجموعه آقای فلاح که از انقلابیون و ارزشمندترین افراد استان کرمان است این است که به نحوی برنامه ریزی نمایند که همه مردم استان کرمان سهام دار این مجموعه باشند و حداقل افرادی که در این مجموعه به صورت کارگر یا پیمانکار مشغول کار هستند؛ به ویژه که اعضای هیئت مدیره نیز امروز در سیرجان حضور دارند، مصوبه ای براساس قانون تصویب نمایند که کارگران در بخش هایی که تولید دارند، سهام دار شوند. 
حسن پور گفت: مهم ترین درخواست ما از آقای دکتر اسماعیلی، مسئله بومی سازی و بومی سازی قطعات است زیرا آنچه در کارخانه ها انجام شده، مونتاژکاری بوده است. درواقع باید مشکل اشتغال با بومی سازی حل شود. به این صورت که در بحث بومی سازی، بودجه ای تعیین کنند تا وابستگی به خارج کمتر شود و تهدید دشمن را به فرصت تبدیل کنیم.
آقای دکتر اسماعیلی دستور دادند که کار کارشناسی ظرفیت استخراجی معدن از ۱۵ میلیون تن به ۳۰ میلیون تن طی دو سال آینده افزایش پیدا کند، که در صورت تحقق این مهم، فرصت های شغلی بالایی طی امسال و سال آینده در این مجموعه افزوده خواهد شد.

دسته بندی: 
هنوز امتیازی ثبت نشده

نظر شما چیست؟