کاهش قیمت شمش به علت کاهش تقاضا در تعطیلات عید قربان وعید غدیر/ انتظار جهش قیمت شمش در کوتاه مدت و با شیبی ملایم

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه

اواسط مردادماه شاهد افزایش قیمت شمش در بازار داخل بودیم. افزایش قیمت شمش به چند علت بود، اول اینکه صادرات شمش همچنان ادامه دارد. دوم کمبود آهن اسفنجی که به علت تعطیل شدن چند عرضه کننده و مشکل برق، تولید و عرضه آن کاهش یافته است و دیگر اینکه سردرگمی در بورس و عدم عرضه تا روز چهارشنبه که بالاخره فولاد خوزستان 30 هزار تن شمش را عرضه کرد، تا بازار کمی آرام بگیرد. از ظهر چهارشنبه عرضه شمش در بازار زیاد شد و باعث شد تا روند صعودی ثابت شود. دو نکته نیز در این شرایط قابل توجه است، اول عدم اجرای بخشنامه مبتنی بر عرضه شمش به کسانی که در سایت بهین یاب ثبت نام کرده اند. این بخشنامه با مقاومت شدید تولیدکنندگان شمش و نوردکارها روبرو شد و احتمال اجرای آن هم مشخص نیست. ضمن آنکه در شرایط فعلی که گندله و اسفنجی به علت کاهش تولید در اوج قیمت خود قرار دارد اجرائی نمی باشد. دوم آنکه تولید صنعتی ایران افزایش یافته و دیگر بخشنامه پذیر نیست.

هفته سوم از این ماه نیز قیمت میانگین بیلت از شنبه هفته قبل آن تا آخر هفته کاهش یافت. علت اصلی این کاهش قیمت تعطیلی نسبی بازار بود. از طرف دیگر عرضه شمش های چادرملو و فولاد خوزستان این آرامش را به بازار داد که روند تغذیه بازار دچار وقفه نخواهد شد. در نتیجه قیمت پائین آمد ولی علیرغم کاهش قیمت تعداد پیشنهاد دهندگان شمش در هفته گذشته با کاستی روبرو شد همین امر می تواند در هفته های پیش رو باعث افزایش قیمت شمش گردد.

نهایتا در هفته گذشته قیمت شمش افت جزئی داشت که این نوسان بسیار محدود عملا نشان دهنده ثبات قیمت شمش در هفته گذشته بود. قیمت شمش از یک طرف به علت کاهش مصرف به علت تعطیلات عید قربان و عید غدیر تقاضای پایینی داشت و عده ای انتظار داشتند قیمت روند نزولی به خود بگیرد. اما از سوی دیگر با توجه به اتمام تعطیلات و باز شدن بازارهای همسایه تقاضای شمش افزایش خواهد یافت و قیمت آن طبعا بالا خواهد رفت. این در صورتی است که قیمت آهن اسفنجی و قراضه تغییری نکند در غیر اینصورت جهش قیمت شمش کوتاه مدت و با شیب اندکی خواهد بود .در همین شرایط در بازار معادن، قیمت سنگ آهن در چین به پایین ترین حد در 5 ماه گذشته رسیده است همین امر باعث می شود تا دامنه سود صادر کننده سنگ آهن برای صادرات کاسته شود از طرف دیگر تلاش وزارت صمت برای کنترل قیمت ها به پایین آمدن قیمت مواد اولیه منتهی خواهد شد.

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (10 votes)

نظر شما چیست؟