چشم انداز مثبت برای سنگ آهن در بازار جهانی

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه

اواخر فروردین ماه شاهد بودیم بازار جهانی سنگ اهن نگران عرضه برزیل بود و در کنار آن درگیری های دیگری از جمله طوفان ورونیکا در استرالیا که البته در ماه مارس اتفاق افتاد و اختلال در فعالیت چند بندر مهم آن روبرو شد و نهایتا بخش عرضه را به لحاظ تامین کامل درگیر تلاطم کرد. اخبار نشانگر کاهش عرضه بود با توجه به اینکه تولید شرکت واله برزیل تا 50 میلیون تن و ریو تینتو و بی اچ پی استرالیا به ترتیب 14 و 8 میلیون تن تحت تاثیر عوامل منفی شکستن سد و طوفان ماه مارس استرالیا اعلام کاهش کردند. در نهایت شاهد بودیم قیمت در هفته سوم فروردین افزایشی شد و با حدود 8 دلار افزایش طی یک ماه سنگ آهن خلوص 62 درصد وارداتی به چین حدود 95 دلار هر تن خشک سی اف آر ثبت شد و البته با توجه به اتمام دوره اوج آلودگی هوا در چین ، بازار منتظر افزایش فعالیت کارخانه ها و نیاز بیشتر آن ها به سنگ آهن بود که کمبود عرضه و افزایش تقاضای سنگ آهن به صورت توام باید بر قیمت این ماده اولیه اثر مثبت می گذاشت.

اما هفته آخر فروردین ماه در نهایت شاهد نزول در بازار واردات سنگ آهن در چین بودیم بطوریکه قیمت حدود 4 دلار افت داشت و در انتهای هفته آخر فروردین ماه در نرخ 91.75 دلار هر تن سی اف آر ثبت شد. این مشکلات سبب تغییر رویه فولادسازان شد به همین دلیل آنها هم محتاطانه عمل کردند و صرفا برای رفع نیاز فوری در تناژ پایین خرید کردند و صبر را بر خرید تا اطلاع ثانوی ترجیح دادند البته لازم به ذکر است کاهش نگرانی ها از محدودیت عرضه جهانی هم دلیلی بر افت قیمت بود ولی انتظار می رفت در هفته بعدی بازار بهتر شود.

هفته اول اردیهشت ماه شرایط به شکل دیگری بود. قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص 62 درصد در چین از کمتر از 92 دلار تا 94 دلار هر تن خشک سی اف آر بهبود داشت و تا پایان هفته به حدود 93 دلار رسید. ما در این شرایط شاهد بهبود حاشیه سود فولادسازان بودیم و به تبع آن باید اقدام به تقاضای سنگ آهن افزایش می یافت اما خریدها محدود شد و متقاضیان برای کاهش قیمتها از خرید باز ایستادند به طوری که شاهد بودیم در هفته ابتدایی اردیبهشت ماه خرید ها محتاطانه و محدود بود و فعالان بازار چین منتظر اخبار جدید سیاست های محدودیت تولید فولاد ماه می بودند. اما در حالت کلی طبق روند مشاهده شده طی یک ماه گذشته بازار سنگ آهن چین مطلوب و شرایطی رو به بهبود داشت.

هفته دوم اردیبهت ماه نیز در بازار واردات چین قیمت سنگ آهن خلوص 62 درصد از حدود 93 دلار به 94.6 دلار هر تن خشک سی اف آر رسید. پایین آمدن موجودی بنادر و رشد تقاضا به بهبود قیمت کمک کرد. البته عرضه همچنان تحت فشار بود. با توجه به این که اواخر هفته چینی ها به تعطیلات رسمی روز جهانی کارگر رفتند فعالیت زیادی در بازار دیده نشده بود.

نهایتا در هفته گذشته شاهد بودیم قیمت سنگ آهن خلوص 62 درصد در چین پس از کمی نوسان تا حدود 96 دلار شنیده شد که نسبت به یک هفته قبل کمی رشد داشت.

در این شرایط موجودی سنگ آهن بنادر چین یک میلیون تن افت هفتگی داشت با این که استرالیا تولید را بالا برد. کارخانه ها در بازار سنگ آهن فعال بودند. بازار تقاضا نیز داغ است چراکه عرضه کم برزیل بازار را تحت تاثیر قرار داده است.  

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (8 votes)

نظر شما چیست؟