پتانسیل گینه برای تبدیل شدن به یکی از تولید کنندگان جهانی

تب‌های اولیه

با توجه به برنامه های گینه برای تولیدات سنگ آهن ، چالش اصلی پروژه های در دست احداث آن ها، تغییرات اساسی عرضه و تقاضا است. موسسه مدیریت منابع طبیعی (NRGI) در این خصوص مطرح کرده که سرمایه گذاران نسبت به تغییرات قیمت بازار در بخش استخراج بسیار حساس هستند. این موسسه آمریکایی، یک سازمان غیرانتفاعی مستقل است که فعالیت های خود را به مدیریت و توسعه منابع طبیعی کشورها اختصاص داده است.

Hervé Lado، مدیر NRGI گینه گفت: قیمت های بالا دولت ها را در موقعیتی قدرتمند نگه می دارد، در حالی که روند نزولی سرمایه گذاری را به تأخیر می اندازد و از درخواست های سرمایه گذاران برای مشوق های مالی حمایت می کند. همه گیری کویید-۱۹ هنوز تأثیر چشمگیری بر قیمت سنگ آهن نداشته است.

وی تصریح کرد: با متوسط ​​قیمت ۹۴ دلاری سنگ آهن در سال ۲۰۱۹ در مقایسه با سنگ آهن ۵۷ دلاری سال ۲۰۱۵، دولت گینه مذاکرات خود با SMB Winning Consortium را در موقعیتی مناسب آغاز کرد.

در همین حال، بانک جهانی در آوریل ۲۰۲۰ پیش بینی کرد که قیمت سنگ آهن در سطحی ثابت در حدود ۸۰ دلار در هر تن در سال ۲۰۲۵ و ۷۶ دلار در هر تن در سال ۲۰۳۰ باقی خواهد ماند.

Lado گفت: در سال ۲۰۱۹، روند پروژه سنگ آهن Simandou مطابق با قوانین استخراج گینه در سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ طراحی شد، اما دولت به دلیل ضعف های محیط زیست و زیرساخت ها و ماهیت فشرده این پروژه فقط دو پیشنهاد دریافت کرد.

در ادامه، وی خاطرنشان كرد كه دریافت فقط دو پیشنهاد سناریوی ایده آلی نیست، زیرا تعداد كاندیداهای كمتر به معنای كاهش قدرت معاملاتی دولت است.

به همین ترتیب، دولت برای توسعه زیرساخت ها و پیوندهای مختلف اقتصادی محلی و ملی نیاز به یک تعهد جدی داشت.

علاوه بر حق امتیاز و مالیات های دیگر، که مقامات در طول ۲۵ سال آن ها را ۱۵.۵میلیارد دلار ارزش گذاری می کنند، دولت توانسته است با ساخت یک کارخانه پردازش، واگذاری سهمیه به صندوق های پروژه کشاورزی و ساخت زیر ساخت برای سایر پروژه های تجاری، تعهدات SMB Winning را برای رعایت قوانین محلی محقق  کند.

برای تشویق سرمایه گذاران به رعایت این تعهدات، قرار داد های جدید معدنی شامل مفاد خاصی است که دولت را قادر می سازد در صورت تاخیرهای غیرقابل توجیه مجوز را پس بگیرد.

وی گفت: تا پایان این دهه، گینه این پتانسیل را خواهد داشت كه به یکی از تولید کنندگان جهانی بوكسیت و آهن تبدیل شود.  این کشور همچنین در حال اکتشاف مواد معدنی مهم مانند گرافیت، منگنز و کبالت است.

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (1 vote)

نظر شما چیست؟