با ابلاغ جدول توزیع کنسانتره و گندله فولادسازان از بلاتکلیفی در می آیند

پایان سال، پایان مشکلات است؟

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه

تامین مواداولیه یکی از چالش‌های مهم و اساسی این روزهای تولیدکنندگان در صنایع معدنی شده است. در شرایط تحریم‌ها که از آن به‌عنوان «جنگ اقتصادی» یاد می‌کنند، طبیعی است که تامین مواد اولیه برای تولیدکنندگان دغدغه مهمی باشد. البته بسیاری از تولیدکنندگان برای تامین مواد اولیه خود چشم امید به حمایت دولت و اقدام‌ها و سیاست‌های اقتصادی که اتخاذ می‌کند، دارند. برنامه‌ریزان بخش صنایع معدنی، شبکه بانکی و صاحبان صنایع باید با همکاری راهکارهای نوین و راهبردهای جدیدی را برای تامین مواد ارائه دهند. موضوعی که به نظر می رسد در روزهای اخیر دغدغه ای شده که به گوش معاونت جدید معدنی وزارت صمت رسیده و طی جلساتی در صدد رفع آن است اما تعجیل در تصمیمات راهبردی باید در نظر گرفته شود تا با رسیدن به پایان سال و تعطیلات پیش رو، شروع سال جدید برای شرکتهای فولادی با کمبود مواد اولیه همراه نباشد. 

در خصوص خروجی جلسات اخیر و تاثیر آن بر کاهش کمبود مواد اولیه گفتگویی با سیف الله امیری، مدیرکل دفتر صنایع معدنی و مشاور معاونت امورمعادن وصنایع معدنی داشتیم.

امیری در گفتگو با معدن نامه عنوان کرد: به مشکل کمبود مواد اولیه مجموعه های فولادی واقف بودیم به همین خاطر در روزهای اخیر طی نامه ای به مجموعه های تولیدکننده مواد معدنی ابلاغ شد مواد تولیدی خود را تنها در اختیار تولیدکنندگان فولادی قرار دهند و هرگونه اقدام غیر آن توسط سازمانهای نظارتی بررسی شده و با اینگونه فروشها برخورد خواهد شد. چراکه در گذشته برخی شرکتهای واسط مواد اولیه را خریداری و دپو می کردند، در زمانی دیگر با قیمتهای بالاتر به بازار تزریق می کردند. این بخشنامه در راستای حذف واسطه هایی که می توانند بازار را تحت تاثیر قرار دهند، ابلاغ شده است.

وی تاکید کرد: این روزها علاوه بر مشکلات تحریم، کشورمان با مشکلات دیگری هم  دست و پنجه نرم می کند که خواهان انصاف تولیدکنندگان و همراهی شان با مجموعه های دیگر هستیم تا مسیر تولید را تسهیل کنیم نه انکه در نهایت مشکلی بر مشکلات بیافزاییم.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی و مشاور معاونت امورمعادن وصنایع معدنی افزود: فولادسازان به دنبال ابلاغیه جدول توزیع کنسانتره و گندله در سال آتی هستند، این جدول سال گذشته نیز به آنها اعلام شده بود و برای امسال ایراداتی که به نظر می رسید باید برطرف شود لحاظ شد و در نهایت در چند روز آینده طی جلسه ای با حضور تمام شرکتهای ذی ربط جدول توزیع جدید به آنها ابلاغ می شود.

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (7 votes)

نظر شما چیست؟