سیف اله امیری، مدیرکل دفتر صنایع معدنی و مشاور معاونت امور معادن و صنایع معدنی در گفتگو با معدن نامه مطرح کرد:

هنوز تصمیمی برای حذف سامانه نیما گرفته نشده است / تولیدکننده سود خود را کسب کرده اما مصرف کننده هم متضرر نشود

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه

در هفته‌های گذشته همه در انتظار بودند تا بعد از ماه رمضان و تعطیلات آخر این ماه و در ادامه نزدیک شدن به تابستان که پیک تقاضا در این بخش به‌واسطه رونق ساخت‌وساز است، تغییرات رو به بهبودی در حوزه معدن مشاهده کنند. شرایط طبق روال هر سال پیش نرفت و با توجه به کاهش نرخ ارز خریداران تقاضای خود را به تعویق می‌اندازند تا در قیمت‌های پایین‌تری خرید کنند به‌علاوه اینکه بازار متشکل ارزی خبر امیدوارکننده‌ای بود که فعالان بازار در انتظار تغییرات ساختاری به‌واسطه این خبر هستند اما در کنار آن شنیده شد سامانه نیما نیز برداشته نمی‌شود هرچند که جا دادن این سامانه در تعریف بازار متشکل ارزی امکان‌پذیر نیست. در این خصوص گفتگویی با مدیرکل دفتر صنایع معدنی و مشاور معاونت امور معادن و صنایع معدنی داشتیم.

سیف اله امیری، مدیرکل دفتر صنایع معدنی و مشاور معاونت امور معادن و صنایع معدنی به معدن نامه عنوان کرد: دولت تا جایی که بتواند سعی در تسهیل شرایط برای تمامی بخش‌های این حوزه دارد.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت سامانه نیما را با هدف ارزآوری عنوان کرد و در ادامه افزود: تأمین ارز به روش غیر بانکی، در بستری امن با سرعت بیشتر و نرخ مناسب از اهداف اصلی سامانه نیما است و هدف وزارت صنعت، معدن و تجارت از وضع قوانین، ارزآوری است. این سامانه داده‌ها و اطلاعات کامل و واقعی از عرضه و تقاضای ارز را فراهم می‌کند. دولت این سامانه را برای مدیریت ارزآوری ایجاد کرده بود تا به‌واسطه آن بتواند ارز موردنیاز را به بخش‌های دیگر اختصاص دهد و هدف آن تنظیم واردات است.

وی عنوان کرد: در حال حاضر ارز نیمایی همچنان پابرجاست اما در حالت کلی اعتقاد ما هم این است که عرضه و تقاضا تعیین‌کننده باشد.

امیری اشاره کرد: در حالت فعلی هیچ تصمیمی در خصوص حذف این سامانه گرفته نشده است. در این برهه با حذف سامانه نیما و تک‌نرخی شدن ارز، قسمت عمده ارزهای خارج از کشور نیز به داخل می‌آید و در ادامه شاهد گاهش نرخ ارز خواهیم بود.

امیری افزود: برای نمونه وقتی ارز 4200 تومانی به کارخانه‌ای داده می‌شد اطمینان از این‌که در همان بخش صرف شده باشد، نبود و این دلیلی بر ایجاد رانت شده بود، هرچند که به برخی کالاهای ضروری و خاص نیاز است ارز نیمایی تعلق بگیرد اما این برای کالاهای محدودی است.

وی گفت: ما موافق بازار متشکل ارزی هستیم تا سبب تک‌نرخی شدن ارز باشد و عرضه و تقاضا تعیین‌کننده‌های اصلی باشند و در این بین باید تصمیماتی اتخاذ شود چراکه در تلاشیم تا اقدامات در نهایت رونق را به وجود آورد و تولید افزایش داشته باشد و در کنار آن تولیدکننده سود خود را کسب کرده اما دراین‌بین مصرف‌کننده هم متضرر نشود.

دسته بندی: 
هنوز امتیازی ثبت نشده

نظر شما چیست؟