امیرحسین کاوه، دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی در گفتگو با معدن نامه مطرح کرد:

هشدار جدی برای یک اقدام اشتباه؛ لوله و پروفیل و دیگر محصولات فولادی نبايد در بورس کالا عرضه شود

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه

نامه ای که از جانب مدیرکل دفتر صنایع معدنی به سندیکای لوله و پروفیل محصولات فولادی و انجمن تولیدکننندگان کشور ارائه شده بود حواشی زیادی را در بازار محصولات فولادی و شرکت های ذی ربط به دنبال داشت. هرچند که واحدهای صادراتی معتقد هستند در سال رونق تولید و همزمانی با تحریم های ترامپ به هیچ وجه صلاح نیست از کارخانجات این درخواست نامعقول شود. چراکه این ساز و کارها و موانع خود ساخته داخلی در مسیر تولید و صادرات سبب از دست دادن سهم در بازار خارجی می شود چراکه نااطمینانی و عدم ثبات بازار ما را نشان می دهد و ریسک همکاری را پایین می آورد.

امیرحسین کاوه، دبیر سندیکای لوله و پروفیل امروز طی جلسه ای با امیری، مدیرکل دفتر صنایع معدنی این مشکلات را مطرح کرده است.

کاوه در گفتگو با معدن نامه نتیجه این جلسه را مبهم دانست و عنوان کرد: اینکه ساماندهی صادرات محصولات فولادی بناست سبب چه تغییراتی شود در انتهای جلسه هم مشخص نشد اما اگر بنا باشد طبق دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت عمل کنیم باید تمام کارخانه های دارای پروانه وزارت صمت مجاز به صادرات باشند و تبصره دیگری نداشته باشد. ساماندهی در شرایطی که به میزان چشمگیری مازاد محصول وجود دارد و محصول هم خام نبوده و نهایی به حساب می آید معنا و مفهومی ندارد.

وی افزود: در حال حاضر ما لیست 74 کارخانه که باید در اولویت صادراتی قرار گیرند به مدیرکل دفتر صنایع معدنی داده ایم و بناست پس از بررسی مشکلات صادراتی برای این موارد رفع شود.

دبیر سندیکای لوله و پروفیل افزود: در این شرایط وزارت صنعت، معدن و تجارت باید تسهیل کننده باشد و جو را برای صادرکننده ها متشنج نکند. این موضوع موردی نبود که وزارت صمت در آن دخالت کند، گمرک که قوانین و مراجع خاص خود را دارد و بازگشت ارز نیز توسط بانک مرکزی پیگیری می شود این مانع به واسطه این دو علت مربوط به حوزه معدنی نبوده است که جلوی صادرات را با یک نامه بگیرند.

کاوه عنوان کرد: صادرات لوله و پروفیل در سال ۹۷ بیش از ۳ برابر شد ولی  هم اکنون با موانع گوناگونی مواجه شدیم متاسفانه چند کشور همسایه تعرفه واردات فولاد از ایران را به بالاترین حد امکان رسانده اند لذا در این شرایط تحریمی نباید از داخل موانع جدید ایجاد شود.

دبیر سندیکای لوله و پروفیل در ادامه عنوان کرد: امیری مدیر کل صنایع معدنی در این جلسه بیان کرد لوله و پروفیل و دیگر محصولات فولادی نیز  باید در بورس کالا عرضه شود که اقدامی کاملا اشتباه است، عرضه محصول نهایی در بورس کالا کاری اشتباه و هزینه بر و بدون نتیجه است. محصولات خرده فروشی نباید در این شرایط قرار گیرد. این یک هشدار است که عواقب جدی برای محصولات نهایی این بخش خواهد داشت.

 

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (15 votes)

نظر شما چیست؟