نگاهی به قیمت محصولات فولادی در روزی که گذشت؛

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه

همان‌طور که شاهد بودیم از ابتدای آذرماه بازار مقاطع روند نزولی قیمت را به خود دید و این روال تا هفته گذشته نیز ادامه داشت. کارخانه‌ها ازیک‌طرف در جستجوی نقدینگی و از طرف دیگر زیر فشار موجودی، تلاش می‌کردند کالا را تبدیل به پول کنند. صادرات میلگرد هم در یک ماه گذشته همین روال را داشت. به علت شروع فصل سرما درخواست‌های داخلی هم به حداقل خود رسیده است، البته ممکن است شاهد افزایش در هفته‌های آتی نیز باشیم چراکه بازار مقاطع به کف خود رسیده است و ازآنجاکه در حالت فعلی موجودی انبارها با روند هفته‌های قبل، دیگر زیاد هم نیست احتمال می‌رود در روزهای آینده قیمت‌ها شروع به افزایش خواهد کرد. البته سه‌شنبه همچنان شاهد کاهش بودیم. معاملات بازار نشان می‌دهد، نرخ اکثر کارخانه‌های میلگرد و اکثر محصولات فولادی کاهش یافت. در بخش محصولات ذوبی میلگرد و تیرآهن کاهش یافت. نرخ (لوله، پروفیل زد، مفتول سیاه، ورق رنگی وکاویان) بدون تغییر اعلام شد و نرخ اکثر تولیدکنندگان شمش فولادی کاهش یافت.

اکثر کارخانه‌های میلگرد، قیمت خود را نسبت به‌روز گذشته 50 الی 150 تومان کاهش دادند. ذوب‌آهن هم از این قاعده مستثنا نبود، نرخ میلگرد ذوب‌آهن اصفهان در کارخانه‌‌ و بنگاه، در مقایسه با روز گذشته 10 الی 90 تومان کاهش یافت. تیرآهن ذوب‌آهن نیز در کارخانه، در مقایسه با روز گذشته 40 الی 100 تومان کاهش و در بنگاه، در مقایسه با روز گذشته 10 الی 40 هزار تومان کاهش یافت.

نرخ انواع ورق (سیاه، گالوانیزه و روغنی)، در مقایسه با روز گذشته 30 الی 500 تومان کاهش یافت. ورق رنگی بدون تغییر اعلام شد. نرخ اکثر تولیدکنندگان قوطی پروفیل، در مقایسه با روز گذشته 50 تومان کاهش یافت. نرخ اکثر تولیدکنندگان پروفیل z، در مقایسه با روز گذشته بدون تغییر اعلام شد. نرخ انواع لوله (صنعتی و مبلی)، در مقایسه با روز گذشته بدون تغییر اعلام شد. لوله (داربستی و گازی)،50 الی 240 تومان کاهش یافت. نرخ نبشی، ناودانی و سپری، در مقایسه با روز گذشته 100 الی 200 تومان کاهش و محصولات مفتولی (مفتول سیاه)، در مقایسه با روز گذشته بدون تغییر اعلام شد.

در حوزه بیلت نیز در اولین روزهای آذرماه افت در قیمت شمش را داشتیم که تا حدی به ثبات رسید و مجدداً روند کاهشی به خود گرفت، البته این کاهش قیمت هم بی‌دلیل نبود، علت اصلی روند کاهشی قیمت شمش افت دلار بود که تقاضای مقاطع و در همین راستا تقاضای شمش را هم کاهش داد.

موضوع دوم رقابت چینی‌ها و روس‌ها در بازارهای هدف ایران است که سعی در کسب این سهم از بازار بین‌المللی دارند. بعلاوه اینکه تعطیلات میلادی درراه است و متقاضیان خواهان تناژ کم اما حمل سریع هستند و با شرایطی که تحریم‌ها در حمل‌ونقل ایران ایجاد کرده این امر به‌راحتی امکان‌پذیر نیست. درنهایت این روال تا در روزهای اخیر هم دیده می‌شود، به‌طوری‌که نرخ پیشنهادی اکثر تولیدکنندگان شمش فولادی، در مقایسه با روز گذشته 100 تومان کاهش یافت.

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (2 votes)

نظر شما چیست؟