فولاد مبارکه، ذوب آهن، فولاد خوزستان و فولاد خراسان

نشست شرکت های بزرگ فولاد کشور

تب‌های اولیه

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه با حضور حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه و مدیران ارشد سه شرکت فولادی کشور، همچنین بهرام سبحانی رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران نشست بررسی مسائل و چالش های تامین پایدار سنگ آهن و راهکارهای آن در محل انجمن تولیدکنندگان فولاد برگزار شد

نشست شرکت‌های بزرگ فولاد کشور با محوریت تأمین پایدار سنگ‌آهن در انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران برگزار شد.

این نشست با حضور حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل مجتمع فولاد مبارکه، منصور یزدی زاده مدیرعامل ذوب آهن اصفهان، بهرام سبحانی رئیس انجمن تولید کنندگان فولاد ایران، علی محمدی مدیرعامل فولاد خوزستان و کسری غفوری مدیرعامل فولاد خراسان و چند تن از مدیران و مسئولان فولادی کشور به همراه هیئت مدیره انجمن حضور با هدف بررسی مسائل و چالش های تامین پایدار سنگ آهن و راهکارهای آن در محل انجمن تولیدکنندگان فولاد برگزار شد.

همچنین در این جلسه مسائلی مانند تنظیم بازار و بومی سازی مورد تبادل نظر قرار گرفت و در پایان شرکت های بزرگ فولادی بر مشارکت حداکثری خود در دومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران تاکید کردند.

تولیدکنندگان سنگ آهن نیز به وظایف ملی عمل کنند

در این جلسه حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه طی سخنانی با اشاره به کاهش دپوهای استراتژیک این شرکت گفت: در فولاد مبارکه به دلیل عدم تامین سنگ آهن مورد نیاز مجبور شده ایم از دپوهای استراتژیک استفاده کنیم که به طور اصولی نباید این اجبار برای شرکتی مثل فولاد مبارکه پیش بیاید. وی افزود: فولاد مبارکه باید طبق برنامه‌ریزی‌هایی که از چندین سال قبل صورت گرفته، سنگ‌آهن مورد نیازش را از چادرملو، گل گهر و معادن دیگر در کشور تأمین کند.

عظیمیان با تاکید بر اینکه ما نباید دغدغه تأمین سنگ‌آهن داشته باشیم، گفت: از دولت و مجموعه وزارت صمت این انتظار را داریم که برنامه‌ریزی لازم برای تأمین سنگ‌آهن ما را انجام دهند.

وی ادامه داد: انجمن نیز باید در این زمینه نقش صنفی خود را ایفا کند و زمینه لازم برای رفع چالش های این مسیر را فراهم آورد.

مدیرعامل فولاد مبارکه به اهمیت تأمین مواد اولیه فولادسازان اشاره کرد و گفت: برای اینکه دولت در زمینه تأمین سنگ‌آهن به خوبی برنامه ریزی و اقدام کند، لازم است به پیشرفت‌هایی که در تولیدات شرکت‌های فولادی اتفاق افتاده است نگاهی بیاندازد. به عنوان نمونه شرکت فولاد مبارکه،  چند سال قبل ۵/۳ میلیون تن تولید داشت در حالی که اکنون به ۶ میلیون تن رسیده است، بنابراین این شرکت به حمایت بیشتری در تأمین مواد اولیه نیاز دارد.

عظیمیان با اشاره به اینکه باید موانع تولید فولاد برطرف شود تصریح کرد: کاهش ۷۰۰ هزار تنی واردات ورق به کشور گواه این مسئله است که فولاد مبارکه به خوبی در حال انجام ماموریت های ملی خود است اما لازم است تولیدکنندگان بزرگ سنگ آهن هم به وظایف ملی خود در تامین مواد اولیه فولادسازان عمل نمایند.

وی افزود: دولت هم می بایست با نظارت کامل و جدی خود مانع از کاهش تولید فولاد در کشور در شرایط فعلی شود چرا که اگر همین روند عدم تامین پایدار سنگ آهن برای فولادسازان مدتی دیگر ادامه یابد، کوره های فولاد یکی پس از دیگری خاموش خواهد شد.

بحران تامین سنگ آهن دانه بندی برای ذوب آهن

در ادامه این نشست منصور یزدی زاده مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان با تأکید بر اینکه تأمین سنگ ‌آهن دانه‌بندی برای ذوب‌آهن تبدیل به بحران شده است، گفت: خام فروشی در همه جای دنیا مورد نکوهش است. مقام معظم رهبری هم بر مقابله با خام فروشی تاکید کرده اند. نیاز داخلی به سنگ آهن هم که تشدید شده است. با این اوصاف چرا صادرات سنگ آهن هنوز پابرجاست؟

یزدی زاده با اشاره به اینکه علی رغم وضع عوارض صادراتی سنگ آهن همچنان صادرات این ماده اولیه ادامه دارد گفت: عوارض ۲۵ درصدی که برای صادرات سنگ‌آهن تصویب ‌شده‌ به هیچ عنوان بازدارنده نیست و پیشنهاد ما وضع عوارض ۴۰ درصدی است.

دولت قیمت شمش فولاد را در بورس واقعی کند

علی محمدی مدیرعامل فولاد خوزستان نیز در این نشست با اشاره به قیمت گذاری تولیدات در بورس گفت: اگر در بورس کالا سرکوب قیمتی روی شمش اعمال نشود و قیمت شمش بر اساس عرضه و تقاضای واقعی کشف شود، صرفه اقتصادی در زنجیره فولاد برای عرضه سنگ آهن به بازار داخل ایجاد می‌شود.

وی افزود: صرفه اقتصادی در زنجیره فولاد با تعیین قیمت شمش بر اساس عرضه ایجاد خواهد شد چرا که قیمت داخلی سنگ آهن، تابعی از قیمت شمش فولاد خوزستان است. لذا در کنار وضع عوارض لازم است دولت قیمت شمش در بورس کالا را نیز واقعی کند تا گرایش به صادرات سنگ آهن کاهش یابد.

نظارت بیشتر از طرف معاونت معدنی وزارت صمت

همچنین کسری غفوری مدیر عامل فولاد خراسان در این نشست درباره تامین مواد اولیه برای شرکت های فولادی گفت: معاونت معدنی وزارت صمت برای تامین سنگ آهن مورد نیاز فولادسازان یک جدول ابلاغ کرده است اما لازم است نظارت بیشتری بر اجرای این سهمیه ها داشته باشد.

وی افزود: همچنین فولاد خراسان ضمن دفاع از اقدام دولت در وضع عوارض صادراتی سنگ آهن، پیشنهاد می کند دولت یک کمیته کارشناسی را  به صورت فوری مأمور رسیدگی به این موضوع بکند تا این کمیته یک بسته عملکردی مشخص ارائه نماید.

شراکت معادن سنگ آهن با فولاد سازان به توازن زنجیره فولاد کمک می کند
بهرام سبحانی رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران نیز در این نشست با اشاره به اینکه ریشه عدم تامین پایدار سنگ آهن برای فولادسازان را باید در خصوصی سازی نادرست دنبال کرد، گفت: چندین سال قبل انجمن نسبت به ورود معادن به فولادسازی هشدار داد. در آن زمان هنوز مشکل تامین سنگ آهن واحدهای فولادی اینقدر شدید نشده بود و معادن در ابتدای توسعه فعالیت خود به سمت پایین دست بودند، اما متاسفانه توجه لازم نشد و منافع بنگاهی جای منافع ملی را گرفت.

سبحانی در ادامه اضافه کرد: در همین شرایط فعلی هم که واحدهای فولادی وابسته به شرکت های بزرگ سنگ آهنی یکی پس از دیگری افتتاح می شود، راهکارهای مختلفی ارائه داده ایم که نقطه مشترک آن ها، شراکت سنگ آهنی و فولادسازان است چرا که گره زدن منافع این دو بخش، به توازن زنجیره کمک می کند.

در ادامه این نشست فولادسازان بزرگ کشور به بحث و تبادل نظر در حوزه تنظیم بازار و بومی سازی پرداختند. در خصوص تنظیم بازار هم شرکت‌ها بر این تأکید داشتند که بازار فولاد رقابتی‌تر شود و از سرکوب قیمتی آن جلوگیری شود. در این زمینه به نقش توجیهی انجمن که روشنگری بیشتری برای افکار عمومی و بازار داشته باشد اشاره شد. همچنین اقدامات انجمن در خصوص بومی سازی از جمله کمیته بومی سازی و توسعه تکنولوژی، سامانه جامع بومی سازی زنجیره آهن و فولاد ایران و صندوق پژوهش و فناوری فولاد ایران تشریح شد و شرکت ها بر مشارکت جدی خود در مباحث بومی سازی تاکید کردند.
در پایان این نشست، بهرام سبحانی رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد با اشاره به دستاوردهای نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران که در دی ماه سال گذشته برگزار شد، این رویداد را سرآغاز فصل جدید بومی سازی در زنجیره فولاد دانست و از برگزاری دومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد در برج میلاد تهران از ۲۳ تا ۲۶ دی ماه سال جاری خبر داد. مدیران شرکت های بزرگ فولادی نیز ضمن استقبال از این موضوع، بر مشارکت حداکثری خود در این رویداد بزرگ زنجیره فولاد تاکید کردند.

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (2 votes)

نظر شما چیست؟