ریزش قیمتی در بازار فولاد

معاملات فولاد بورس کالا در انتظار تایید اسامی خریداران واجد شرایط

تب‌های اولیه

به گزارش معدن نامه به نقل از دنیای اقتصاد با بالابردن سقف رقابت خریداران محصولات فولادی در بورس کالا از ۵ درصد به ۱۰ درصد، وزارت صمت محدودیتی دیگر برای خریداران فولاد در بورس کالا قائل شده که آن هم تایید خریداران از سوی این وزارت است، از همین رو عرضه‌های فولاد به رغم انتشار اطلاعیه‌های عرضه روی تابلو نمی‌آید. یک کارگزار عرضه‌کننده فولاد در بورس کالا درخصوص معاملات ناموفق فولاد در این بازار گفت: به‌رغم اطلاعیه عرضه از سوی شرکت‌ها و انتشار آن در بورس کالا، اما به دلیل اینکه سازو کار آن باید از سوی وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت تعریف شود معاملات انجام نشد. 

این منبع آگاه تصریح کرد: مقرر شده تا تعاونی‌های تهیه و توزیع آهن‌آلات در بورس کالا به‌عنوان خریدار حضور داشته باشند، انجمن تولید‌کنندگان فولاد نیز برخی از تعاونی‌ها را به بورس کالا معرفی کرده، اما اعلام اسامی نهایی تعاونی‌ها یا همان خریداران بورسی هنوز قطعی نشده و از این رو معاملات دیروز انجام نشد. وی اظهار کرد: فهرست تعاونی‌ها هنوز کامل نشده و برخی از آنها هنوز فرآیند پذیرش در بورس کالا را انجام نداده یا در حال انجام هستند، از این رو ضمن هماهنگی با وزارت صمت، به محض ارائه مجوز‌های لازم از سوی وزارتخانه، ‌بورس کالا نسبت به عرضه و معامله محصولات اقدام خواهد کرد. پیشتر مقرر شده بود تا حتی متقاضیان با داشتن پروانه‌های ساختمانی نیز بتوانند از بورس کالا خرید انجام دهند، اما ساز‌و‌کار بورس و همچنین امکان فروش‌های خرد برای واحد‌های تولیدی وجود نداشت از این رو وظیفه خرید به تعاونی‌های تهیه و توزیع آهن محول شد.

دیروز تیرآهن و میلگرد شرکت‌های ذوب‌آهن اصفهان، شرکت‌های فولاد خراسان و تختال فولاد خوزستان و فولاد هرمزگان در بورس کالا با قیمت پایه ۲۳۳۰ریال برای میلگرد و تیرآهن و ۲۲۸۹ ریال برای شمش تختال در تالار صنعتی بورس کالا از سوی فولاد سازان عرضه شد، اما به دلایلی که عنوان شد معامله‌ای برای آن صورت نگرفت. بیش از ۳ هفته است که میلگرد و تیرآهن مطابق دستورالعمل تنظیم بازار فولاد وزارت صمت امکان معامله در بورس کالا را ندارد و عرضه خارج از بورس هم طبق همین دستورالعمل، مشمول مقررات تعزیراتی است. نامشخص بودن خریداران محصولات در بورس کالا همچنین در حوزه آلومینیوم و آهن اسفنجی نیز باعث شده تا معاملات آنها نیز همچنان تا تعیین و تکلیف مشخص شدن فهرست خریداران متوقف باشد این در حالی است که معاملات مس در روزیکشنبه بدون مشکل انجام شد با برداشته شدن سقف رقابتی درمورد این فلز و محدود کردن خریداران به متقاضیان واقعی محصول، قیمت‌های بورس در فضای رقابتی کشف و در حوزه مس مفتول شاهد رشد ۴۸ درصدی بودیم.

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (1 vote)

نظر شما چیست؟