مشکلات معادن سنگان در سطح ملی پیگیری می شود

تب‌های اولیه

داوود صنعتی گفت: سنگان دارای پتانسیل های بالقوه منحصر به فردی در حوزه های صنعت و معدن بوده و به دلیل برخورداری از یکی از بزرگ ترین ذخایر سنگ آهن با عیار ۶۳ درصد به عسلویه شرق کشور معروف است که برآوردها گویای وجود ۱.۲ میلیارد تن ذخیره سنگ آهن در این منطقه است.

داوود صنعتی گفت: معادن سنگان دارای پتانسیل های بالقوه منحصر به فردی در حوزه های صنعت و معدن بوده و به دلیل برخورداری از یکی از بزرگ ترین ذخایر سنگ آهن با عیار ۶۳ درصد به عسلویه شرق کشور معروف است که برآوردها گویای وجود ۱.۲ میلیارد تن ذخیره سنگ آهن در این منطقه است.

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت شهرستان خواف با اشاره به اینکه حل مشکلات سنگان در حد شهرستان و استان نیست، گفت: مشکلات صنایع معدنی سنگان در سطح ملی پیگیری می شود.

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت شهرستان خواف تصریح کرد: معادن سنگ آهن سنگان خواف در مجموع با ذخیره یک میلیارد تن یکی از ۱۰ معدن بزرگ سنگ آهن جهان است که تامین کننده خوراک اولیه برای تولید ۱۷.۵ میلیون تن کنسانتره، ۱۵ میلیون تن گندله و پنج میلیون تن سنگ آهن است.

وی همچنین به مشکل تامین آب صنایع معدنی در این حوزه اشاره کرد و گفت: صنایع فولادی در منطقه خواف برای تولید نیاز به آب کافی دارند و از سویی دیگر به علت خشکسالی، تامین آب در سال های گذشته برای صاحبان صنایع این منطقه دشوار شده است.صاحبان صنایع فولادی در منطقه خواف، قادر به برداشت سهم مناسب از سفره های آب های زیرزمینی نبودند و در سال های گذشته طرح هایی مبنی بر انتقال آب از شهرهای نزدیک به این منطقه یا انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان مطرح شدند.

صنعتی با بیان اینکه حل مشکلات سنگان در حد شهرستان و استان نیست، تاکید کرد: مشکل حمل ونقل و تامین آب صنایع معدنی سنگان در دستو کار دولت و زیر ساخت های شرق کشور قرار گرفته است و در برنامه ششم و برنامه ای که مصوبه دولت و هیئت وزیران است، پیگیری های لازم در حال انجام است.

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت شهرستان خواف بیان کرد: سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) کار بهره برداری از معادن پلاسری سنگ آهن این منطقه را برعهده گرفته و خوراک مناسب واحدهای صنعتی این بخش را تامین می کند. آنچه در منطقه سنگان خواف از سوی شرکت های سرمایه گذاری در فرآوری سنگ آهن انجام شده و پروژه هایی که در آینده از سوی این شرکت ها به بهره برداری خواهد رسید، نویدبخش تکمیل زنجیره فولاد در شرق کشور و توسعه منطقه ای و ملی است

وی تصریح کرد: افزایش تعداد کارخانه های فرآوری سنگ آهن در سنگان به معنی سرمایه گذاری ۱۰هزار میلیارد تومانی است.

صنعتی ابراز کرد: در حال حاضر ذخیره قطعی سنگ آهن در سنگان به بیش از یک میلیارد تن می رسد و بیش از ۳۰ درصد ذخایر سنگ آهن ایران در معادن سنگان جای دارد.

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت شهرستان خواف متذکر شد: هدف اجرای طرح های فولادی در منطقه سنگان خواف، جلوگیری از خام فروشی بوده که این اتفاق در منطقه افتاده و زنجیره فولاد از خرد کردن سنگ گرفته تا تولید آهن اسفنجی و فولاد در حال تکمیل است.

وی همچنین اظهار کرد: در حال حاضر تعداد ۵ هزار و ۵۰۰ نفر از شهرستان های خواف، رشتخوار، تربت حیدریه، تربت جام در کارخانجات مجتمع سنگان مستقر و مشغول به کارند.

صنعتی در بخش دیگری از سخنانش به اتصال مجتمع معادن سنگان خواف به شبکه گازی اشاره کرد و گفت: با اتمام عملیات گازرسانی به معادن سنگان خواف، صنایع این بخش به شبکه اصلی گاز متصل شدند.برای اتصال مجتمع سنگان خواف به شبکه گازرسانی کشور ۷۰۰ میلیارد ریال هزینه شده است.

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت شهرستان خواف تصریح کرد: عملیات گازرسانی و اتصال مجتمع معادن سنگ آهن سنگان خواف به شبکه گاز کشور از سال ۱۳۹۵ آغاز شده و در این راستا ۹۰ کیلومتر لوله گذاری گاز انجام شده است.

دسته بندی: 
هنوز امتیازی ثبت نشده

نظر شما چیست؟