نسل یوز ایرانی در دستان چادرملو؛

محیط زیست اسیر زیاده خواهی

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه

دشتی که شاید آخرین پناهگاه بکر و دست‌نخورده‌ی زیبای دونده‌ی ملی ایرانی باشد این روزها برای منافع مالی به ورطه نابودی نزدیک است. کارشناسانی که زیستگاه‌های یوز در ایران را برای یافتن یوزپلنگ بررسی کرده‌اند، حضور چهار یوز ایرانی در این منطقه را تائید کرده‌اند. که این عدد شاید به نظر کم باشد اما برای یوزهایی که تعدادشان از چهل یوز هم کمتر است، بزرگنمایی می‌کند.  حالا با حکم دولتی یکی از حیاتی‌ترین و امن‌ترین پناهگاه حیات‌وحش برای این چهار موجود شاخص ایرانی، برای معدنکاری و استخراج سنگ‌آهن انتخاب‌شده است.

هرچند که در ابتدای کار سخن از عدم پذیرش این تهدیدهای محیط زیستی به میان آمد اما درنهایت سازمان حفاظت محیط‌زیست در کارگروه «تعامل فعالیت‌های معدنی و محیط‌زیست» با فعالیت اکتشافی در آنومالی D۱۹ در یکی از حساس‌ترین زیستگاه‌های یوزپلنگ ایرانی موافقت کرد.

بر اساس مصوبات جلسه کارگروه تعامل فعالیت‌های معدنی و محیط‌زیست و به استناد گزارش‌های ارائه‌شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت، در حال حاضر تنها با صدور مجوز «اکتشاف» در آنومالی D۱۹ واقع در «پناهگاه حیات‌وحش دره انجیر» موافقت شده است. این تفاهم‌نامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، موافقت لازم برای ارتقاء سطح حفاظتی منطقه «شیرکوه» استان یزد را به‌عنوان پناهگاه حیات‌وحش، مشروط به رعایت حقوق مکتشفین ماده معدنی تا تاریخ ۶خرداد۹۷ اعلام کرد. که البته پروانه‌های بهره‌برداری صادرشده در این منطقه تمدید نخواهند شد. به‌عبارت‌دیگر پس از اتمام دوره پروانه بهره‌برداری معادن، دیگر معدنی در این منطقه فعالیت نخواهند داشت.

مسئله‌ای که دست‌درازی به این منطقه را اشتباه‌تر نشان می‌دهد این موضوع است که دست‌کم نیمی از همه یوزپلنگ‌های شناسایی‌شده در استان‌های یزد و خراسان جنوبی، از این منطقه عبور کرده‌اند و حداقل چهار یوزپلنگ در این منطقه حضور دارند که به‌تازگی نیز تصویربرداری شده‌اند. به عبارتی در شرایطی که آخرین شانس‌ها برای حفاظت از آخرین بازمانده‌های یوزپلنگ ایرانی باقی‌مانده است، هرگونه تخریب زیستگاه آن‌هم به شکل گسترده، آسیب جدی و جبران‌ناپذیری به وضعیت حیات‌وحش و یوزپلنگ وارد می‌کند.

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (41 votes)

نظر شما چیست؟