خبرنامه الکترونیکی شماره 8 - معدن نامه

محیط زیست

تب‌های اولیه

فولاد هرمزگان

محسن زنگنه پور، معاون منابع انسانی فولاد هرمزگان در گفتگو با معدن نامه عنوان کرد:

شناسایی و بهره مندی از تکنولوژی های پیشرفته و سازگار با محیط زیست در فرآیند تولید/ ساختارسازي مناسب و ارزیابی شاخص های عملکردی زیست محیطی

 

شرکت فولادهرمزگان که دارای ظرفیت اسمی تولید 1.5 میلیون تن تختال است و نقش مهمی به عنوان یک شرکت فولادی در اقتصاد کشور ایفا می کند و با دیدگاه توسعه پایدار و توجه به مسائل زیست محیطی و اجتماعی فعالیت خود را ادامه می دهد و با همین نگاه در هجدهمین نمایشگاه محیط زیست حضور بهم رساند. معاون منابع انسانی این مجموعه با تاکید بر این رویکرد مصاحبه ای با خبرنگار معدن نامه داشت.

محسن زنگنه پور، معاون منابع انسانی فولاد هرمزگان در گفتگو با معدن نامه عنوان کرد: مجموعه فولاد هرمزگان با نگاه ترویج فرهنگ کارگروهی، افزایش سطح مهارت و دانش کارکنان خود با برگزاری کارگاههاو دوره های تخصصی در تمامی سطوح کاری در راستای تحقق اهداف مورد نظر گام برمی دارد. فولاد هرمزگان نیروی انسانی را به عنوان مهمترین سرمایه های خود دانسته و معتقد است هرگونه هزینه در خصوص توسعه و نگهداشت کارکنان اساسا سرمایه گذاری می باشد.

وی افزود: با این رویکرد مشکلات سازمان با کمترین هزینه و بیشترین اثربخشی مرتفع می شود.

زنگنه پور،در خصوص واحد آموزش چنین گفت: فولاد هرمزگان با تاسیس یک مرکز جوار کارگاهی با اخذ مجوز از فنی حرفه ای و همچنین راه اندازی باشگاه مدرسین داخلی، شرایط مطلوبی را برای برگزاری دوره های آموزشی عمومی و تخصصی برای کارکنان شرکت و حتی صنایع همجوار فراهم نموده است.

معاون منابع انسانی شرکت فولاد هرمزگان، از شرایط مناسب رفاهی برای کارکنان خبر داد و افزود: در بحث تسهیلات رفاهی بیمه تکمیل درمان کارکنان پوشش نسبتا کاملی را فراهم نموده است.

وی عنوان نمود جذب و ارتقای نیروی انسانی بر مبنای شایسته گزینی از طریق برگزاری آزمونهای کتبی، کانون ارزیابی و مصاحبه انجام می پذیرد.با توجه به طرحهای توسعه آتی فولاد که سبب اشتغال زایی در منطقه خواهد شد، جذب نیروهای بومی در الویت قرار دارد.

وی افزود: تقریبا بیش از 75% از منابع انسانی فولاد هرمزگان، افراد بومی استان هستند.

زنگنه پور با اشاره به تدوین نظام انتصاب و ارتقاء در شرکت فولاد هرمزگان گفت: از این طریق کارکنان بر اساس میزان شایستگی، ارتقاء پیدا می‌کنند. این امر به میزان توانمندی و اشتیاق شغلی کارکنان کمک خواهد کرد.

معاون منابع انسانی شرکت فولاد هرمزگان، گفتگوی سازمانی را موثر دانست و عنوان کرد: در گفت‌وگوی سازمانی هم بحث اطلاع رسانی محقق میشود و هم می توان بازخوردهای لازم را از کارکنان دریافت کرد.

وی درخصوص ارزیابی اثرات زیست محیطی عنوان کرد:به منظور کاهش هرچه بیشتر پیامدهای زیست محیطی در منطقه، فولاد هرمزگان خود را ملزم به رعایت هرچه بیشتر قوانین و استانداردهای زیست محیطی دانسته و با استقرار سیستم یکپارچه ایزو 14001  بدنبال تحقق هرچه بیشتر اهداف زیست محیطی در سطح شرکت و منطقه می باشد.

وی تشریح کرد: شناسایی و بهره مندی از تکنولوژی های پیشرفته و سازگار با محیط زیست در فرآیند تولید، بكارگيري سيستم هاي نوين كنترلي آلاينده ها، ساختارسازي مناسب و ارزیابی شاخص های عملکردی زیست محیطی از موضوعاتی است که در استراتژی فولاد هرمزگان مورد تاکید قرار گرفته.

وی در خصوص مدیریت اجرایی پسماندها خاطرنشان کرد: این موضوع شامل تفکیک پسمانهای تر و خشک شهری، تفکیک پسماندهای صنعتی در مولتی باکتهای مخصوص و تهیه مخازن نگهداری پسماندهای مایع، ساماندهی سایت دپوی ضایعات و استفاده مجدد بخش قابل توجهی از ضایعات در فرآیند تولید و فروش بخشی از ضایعات صنعتی که قابلیت استفاده مجدد ندارند نیز می شود.

وی در راستای ارتقاء فرهنگ حفاظت از محیط زیست از فعالیت های فولاد هرمزگان چنین اقداماتی را یادآور شد: برگزاری برنامه های نمادین در مناسبت های زیست محیطی و نصب تابلوهای این چنینی بعلاوه شرکت در نمایشگه ها و همایش های زیست محیطی مانند همین نمایشگاه از اقداماتی است که فولاد هرمزگان در جهت تعهد به مسئولیت های اجتماعی انجام می دهد.

 

گل گهر

وحيد پاريزي، رئيس محیط‌ زیست و بهداشت شركت گل گهر در گفتگو با معدن نامه مطرح کرد:

پروژه فاضلاب شهر سیرجان در راستای انجام مسئولیت اجتماعی انجام می‌شود / اجرای کمربند سبز به وسعت 5000 هکتار با 25000 اصله درخت در حال اجراست

وحيد پاريزي، رئيس محیط‌زیست و بهداشت شركت گل گهر در گفتگو با معدن نامه به برنامه‌ها و اقدامات اجرا شده يا در پروسه اجرايي مجموعه در راستاي دستيابي به اهداف محیط‌زیست و حركت به سمت صنعت سبز اشاره کرد.

وی فرهنگ‌سازی در سطح استان را برای دستیابی به این موضوع مهم دانست و گفت: در راستای آموزش و فرهنگ‌سازی این موضوع 5000 نفر ساعت آموزش محیط‌زیست که شامل آموزش مقدماتی آن به کلیه کارکنان شرکت معدنی و صنعتی گل گهر است، آموزش مدیریت پسماند، آموزش آلودگی‌های ناشی از صنایع و معادن ، دوره آموزشی GIS مقدماتی با تکیه بر پهنه‌بندی آلاینده‌ها و دوره آموزشی ارزیابی ریسک محیط‌زیست برگزار شده و آشنایی با قوانین و مقررات محیط‌زیست کشور با تأکید بر رویکردهای بهره‌برداری معادن، آشنایی با مبانی اقتصاد سبز، دوره آموزشی طراحی سیستم‌های کنترل آلودگی هوا و دوره آموزشی پایش و PM پالایشگرهای صنعتی در بخش هوا و دوره‌های این چنینی در دست اجراست.

وی افزود: اقدامات در مجموعه بر پایه‌ی ارزیابی آن‌ها به لحاظ کمی و کیفی انجام می‌شود. به همین خاطر اثرات توسعه بر محیط‌زیست (EIA) کلیه کارخانه‌های شرکت با تأییدیه از سازمان حفاظت محیط‌زیست و نظارت و بازرسی ملاحظات زیست‌محیطی حین اجرا انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: در این موضوع هوا، پسماند و پساب صنعتی به صورت جداگانه بررسی می‌شود. در خصوص هوا ارزیابی، تشکیل کارگروه و اجرای پروژه غبارزدایی با اعتباری بالغ بر 220 میلیارد ریال در حال اجراست و مطالعات زیست‌محیطی، تحلیل، ارزیابی و جابه‌جایی سیلوی باطله قدیم کارخانه مگنتیت جهت کاهش انتشار گردوغبار با هزینه‌ای بالغ بر 200 میلیارد ریال خاتمه یافته است، به‌علاوه اینکه پروژه سولفور زدایی کارخانه گندله‌سازی 1 جهت جلوگیری از انتشار گوگرد به محیط‌زیست در مرحله عقد قرارداد است.

وی گفت: در مورد پسماندها برنامه عملیاتی شناسایی و تعیین تکلیف پسماندهای ويژه و صنعتی و اجرای مفاد آن به عنوان اولین صنعت در استان کرمان ارائه شده است و مطالعات طرح جامع مدیریت پسماند منطقه گل گهر اجرایی شده است. در مورد پساب صنعتی نیز احداث کارخانه بازیابی آب با هدف بازچرخانی آب از پساب کارخانه‌های به میزان 200 لیتر بر ثانیه و جلوگیری از انتشار آلایندگی به آب‌های زیرزمینی و کاهش باطله‌های خشک در 2 فاز در حال اجراست. که فاز اول با هزینه بالغ بر 32 میلیارد تومان و 10 میلیون یورو و فاز دوم با هزینه 47 میلیارد تومان و 18 میلیون یورو اجرا می‌شود.

وی در خصوص پروژه‌های زیست‌محیطی عنوان کرد: اجرای کمربند سبز به وسعت 5000 هکتار با 25000 اصله درخت در حال اجراست و ساخت و تجهيز نيروگاه خورشيدي با ظرفيت ٥٠ کیلووات در ساعت جهت تأمین برق مصرفي ساختمان اداري به منظور استفاده از انرژي پاك انجام شده و ماشین‌آلات فرسوده از رده خارج شده و ماشین‌آلات جدید جایگزین شده است،

وی در آخر به پروژه فاضلاب شهر سیرجان اشاره کرد و گفت: شرکت معدنی و صنعتی گل گهر در راستای انجام مسئولیت اجتماعی و تأمین نیازهای آبی کارخانه‌های تولیدی طی تفاهم‌نامه‌ای با آب و فاضلاب استان کرمان اجرای این پروژه را بر عهده گرفته است و در این راستا شرکت کاریز که عمده سهام آن متعلق به شرکت‌های زیرمجموعه گل گهر می‌باشد تأسیس و عملیات اجرایی آن با سرمایه‌گذاری بالغ بر 6000 میلیارد ریال آغاز شده است. 645 کیلومتر شبکه جمع‌آوری فاضلاب که طی دو فاز اجرا می‌گردد و هدف‌گذاری در فاز اول 388 کیلومتر است. بعلاوه اینکه مدت اجرایی برای فاز اول سه سال تعیین شده و حدود 300 لیتر بر ثانیه پساب تولید خواهد شد. 

 

کالسیمین

سعيد كشت كار داداشي، مدير HSE شركت كالسيمين در گفتگو با معدن نامه مطرح کرد:

توليد كيك هاي هيدروكسيد از باطله هاي كنسانتره و تبديل آن به صورت مجدد به كنسانتره و رساندن باطله به حداقل ممكن

فعالیت اصلی شرکت کالسیمین اکتشاف، استخراج و بهره برداری از معادن، خرد کردن و شستشو و دانه بندی و تغلیظ و تلکیس و ذوب مواد معدنی و در نهایت صدور سنگ ها، مواد و فراورده های معدنی و فروش انواع تولیدات شرکت است و محصولات این مجموعه کنسانتره روی خام و کنسانتره سرب و شمش روی و شمش سرب است. شرکت کالسیمین از سال ۱۳۴۳ با هدف تولید کنسانتره روی، سرب و شمش روی فعالیت تولیدی خود را آغاز نمود و در سال ۱۳۷۶ در سازمان بورس و اوراق بهادار پذیرفته شده است. فعالیت اصلی شرکت اکتشاف، استخراج و بهره برداری از معادن، تغلیظ و ذوب مواد معدنی، ایجاد کارخانه ای تبدیلی مواد معدنی و انجام کلیه عملیات بازرگانی در ارتباط با موضوع فعالیت شرکت می باشد. این مجموعه در تلاش بوده تا اقداماتش حداقل تثیر منفی بر محیط زیست را داشته باشد و در این راستا اقدامات متعددی نیز انجام داده است.

سعيد كشت كار داداشي، مدير HSE شركت كالسيمين در خصوص برنامه ها و اقدامات اجرا شده يا در پروسه اجرايي مجموعه در راستاي دستيابي به اهداف محيط زيست و حركت به سمت صنعت سبز به معدن نامه عنوان کرد: پایش آبهای زیرزمینی و مانیتورینگ در حفر چاه از اقدامات انجام شده است.

مدير HSE شركت كالسيمين در ادامه اقدامات اجرایی مجموعه را چنین تشریح کرد: طراحي و ساخت فيلتراسيون كوره ريخته گري كارخانه ذوب روي دندي و طراحي و استقرار پكيج تصفيه فاضلاب انساني و بهداشتي كارخانه ذوب روي دندي از دیگر اقدامات انجام شده است بعلاوه اینکه اصلاح ساختار فن در غبارگير هم اجرایی شده است.

وی افزود: پروژه توليد كيك هاي هيدروكسيد از باطله هاي كنسانتره را داریم که مجدد با تکنولوژی BZS به كنسانتره تبدیل می شود و این سبب رساندن باطله به حداقل ممكن می شود.

 

تهیه و تولید مواد معدنی

ابوالحسن حسيني ابراهيمي، معاونت معدن فسفات شركت تهيه و توليد مواد معدني در گفتگو با معدن نامه مطرح کرد:

شور آبه هاي تهيه شده از معدن پتاس خور و بيابانك كه پاشيدن آن بر سطوح سبب جلوگيري از ريزگردها و گرد و غبار كاربرد دارد

 

با توجه به اینکه اعلام شده است تاکنون چهار مجتمع تحت پوشش شرکت تهیه و تولید مواد معدنی از لیست آلاینده های محیط زیست خارج شده اند در هجدهمین نمایشگاه محیط زیست به سراغ این شرکت رفتیم تا از اقدامات این مجموعه اطلاعاتی داشته باشیم. در مجموعه های ذکر شده سرب و روی انگوران، طلای موته، کک سازی و پالایش قطران زرند و سنگ آهک پیربکران قرار دارند.

ابوالحسن حسيني ابراهيمي، معاونت معدن فسفات شركت تهيه و توليد مواد معدني در خصوص برنامه ها و اقدامات اجرا شده يا در پروسه اجرايي مجموعه در راستاي دستيابي به اهداف محيط زيست و حركت به سمت صنعت سبز به معدن نامه عنوان کرد: آب رساني به حوضچه هاي حيات وحش اطراف منطقه با توجه به شرايط گرم سيري از اقدامات موثری بوده که انجام شده به علاوه اینکه یکی از مشکلات اخیر در کشور پراکندگی ریزگردها در هوا در برخی شهرهاست راهکار مناسبی برای آن توسط مجموعه ارائه شده است که شور آب هاي تهيه شده از معدن پتاس خور و بيابانك و پاشيدن آن بر سطح سبب جلوگيري از ريزگردها و گرد و غبار است و این موضوع به صورت ازمایشی انجام شده و موثر هم بوده است این شورآب ها تا سه الي چهار سال تاثير خود را نگاه مي دارد.

معاونت معدن فسفات شركت تهيه و توليد مواد معدني در ادامه تشریح کرد:  كشت گونه هاي بومي منطقه كه به آب كمتري نياز دارد و سبب سرسبزي، جلوگيري از سيل و حمايت از محيط زيست است نیز در راستای این موضوع انجام شده است.

 

وی افزود: شرکت تهیه و تولید مواد معدنی با هدف تولید مواد معدنی مورد نیاز کشور با رویکرد حفاظت از محیط زیست، تلاش کرده تا استانداردهای این حوزه را در شرکت های تابعه و تحت نظارت ارتقاء دهد.

ابوالحسن حسيني ابراهيمي همچنین اشاره کرد: ارتقای مسائل زیست محیطی و خارج کردن مجتمع فسفات اسفوردی از لیست آلاینده ها در برنامه امسال است.

وی خاطر نشان کرد: 5 مجتمع تحت نظارت شرکت تهیه و تولید مواد معدنی شامل پتاس خور و بیابانک، سرب و روی و باریت مهدی آباد، سنگ آهن جلال آباد، سنگ آهن سیرجان و سنگ آهن فلات مرکزی در تعامل با سازمان محیط زیست در جهت حفظ وضع موجود و ارتقای مسایل زیست محیطی قرار دارند و مشمول جریمه های زیست محیطی نیستند، همچنین در برنامه امسال راه اندازی سیستم آنلاین فروکروم جغتای در برنامه می باشد.

 

 

 

آلومینا

مهندس برزگر، سرپرست محيط زيست شركت آلوميناي ايران در گفتگو با معدن نامه مطرح کرد:

بازيافت پساب صنعتي كارخانه و كاهش مصرف آب يونيزه با جايگزين كنداكس خروجي واحد تبخير/ مكان يابي دپوي ضايعات از واحدهاي عملياتي

شرکت آلومینای ایران با در اختیار داشتن صنایع فرآوری و معادن بوکسیت در سرتاسر کشور به عنوان تنها شرکت تولیدکننده پودر آلومینا نقش بی بدیل در صنعت آلومینیوم کشور داشتهکه واقع در استان خراسان شمالی است.  مهندس برزگر، سرپرست محيط زيست شركت آلوميناي ايران در خصوص برنامه ها و اقدامات اجرا شده يا در پروسه اجرايي مجموعه در راستاي دستيابي به اهداف محيط زيست و حركت به سمت صنعت سبز به معدن نامه عنوان کرد: در زمينه مديريت مصرف آب، احداث تصفیه خانه فاضلاب بهداشتی و پایش دوره ای و استفاده از آب خروجی جهت آبیاری فضای سبز، بازيافت آبهاي سطحي و برگرداندن به شبكه توليد جهت انحلال گل قرمز، بازيافت پساب صنعتي كارخانه، كاهش مصرف آب يونيزه با جايگزين كنداكس خروجي واحد تبخير و استفاده از سیستم آبیاری قطره ای برای کاهش مصرف آب در فضای سبز اقدامات موثری است که شرکت آلومینا ایران انجام داده است، بعلاوه اینکه لایه روبی منحول ها و کانال های منتهی به U79 جهت کاهش تلفات ته نشست آب و همکاری با دانشگاهها و استقبال از پروژه های دانشگاهی در جهت بازیابی آب سد باطله از پروژه ها و فعالیت های زیست محیطی در دست اقدام در این زمینه است.

 

سرپرست محيط زيست شركت آلوميناي ايران در زمینه مدیریت پسماند عنوان کرد: مكان يابي دپوي ضايعات از واحدهاي عملياتي ، احداث سد باطله، انجام مطالعات جامع مدیریت پسماند مجتمع، استفاده مجدد از ضایعات فلزی در بخش های تعمیراتی، جمع آوری پسماندهای واحد بهداشت شرکت و تحویل به شبکه بهداشت شهرستان و موارد این چنینی را از اقدامات انجام شده در زمینه مدیریت پسماند است و تفکیک کاغذ از زباله ها در مبدا و فروش به شرکت های بازیافت و کاهش ضایعات از طریق آموزش و فرهنگ سازی از موارد در دست اقدام در این زمینه است.

مهندس برزگر به اقدامات مدیریت آلودگی هوا نیز اشاره کرد و افزود: تجهیزات پایش لحظه ای بر روی خروجی دودکش ها نصب شده و بگ فیلتر در واحدهای شرکت آلومینا جهت جلوگیری از انتشار گرد و غبار هم نصب شده است بعلائه اینکه در کوره تکلیس جهت جلوگیری از انتشار ذرات، فیلتر الکترواستاتیک استفاده می شود. در همین خصوص مسقف کردن و نصب سیستم مه پاش و آبپاش جهت کاهش گرد و غبار منتشر از واحد سنگ شکن معدن بوکسیت و نصب بگ فیلتر بر روی نوار نقاله های واحد ذخیره سازی سنگ آهک هم در دست اقدام است.

وی افزود: به انضمام این موارد کلاس های آموزشی بدو استخدام و حین خدمت جهت ارتقای فرهنگ زیست محیطی پرسنل سازمان برگزار می شود و تابلو های زیست محیطی در داخل محوطه کارخانه و ورودی و خروجی شهرستان نصب شده است.

 

 

فولادمبارکه

حسين مدرسي فر، مدير بهداشت حرفه اى، ايمني و محيط زيست شركت فولاد مباركه اصفهان:

در حوزه آب كمترين مصرف آب دنيا را در توليد داريم و به ازاي هر تن توليد 2.7 مترمكعب آب مصرف می شود / در بحث گرد و غبار محيطي ٤٠٠ ميليارد تومان در زمينه ريزگردها هزينه شده تا غبار محيطي را به حداقل برسانيم

 

در حوزه آب كمترين مصرف آب دنيا را در توليد داريم و به ازاي هر تن توليد 2.7 مترمكعب آب مصرف می شود / در بحث گرد و غبار محيطي ٤٠٠ ميليارد تومان در زمينه ريزگردها هزينه شده تا غبار محيطي را به حداقل برسانيم

در سیستم های سنتی در بحث تولید توجه درست و علمی به بحث آلودگی های ایجاد شده به سبب تولید نمی شد. به طوریکه باطله کارخانه ها صرفاً به به خارج از کارخانه هدایت و در دشت ها رهاسازی می گردید و این امر علاوه بر تخریب بالای پوشش گیاهی و آسیب به محیط زیست، باعث هدر رفت آب همراه باطله نیز می گردید. این در حالیست که فولاد مبارکه از ابتدای فعالیت به این موضوع توجه ويژه داشته و همین امر سبب موفقیت های پی در پی مجموعه در زمینه های زیست محیطی باشد و همواره رکورد دار در مصرف کمتر آب در صنعت و موارد این چنینی باشد. به طوریکه یکی از اهداف  کلان  شرکت فولاد مبارکه اصفهان همزمان با توسعه کمی در ظرفیتها و افزایش تنوع و کیفیت محصولات،  بهبود مستمر وضعیت زیست محیطی شرکت بوده است.

حسين مدرسي فر، مدير بهداشت حرفه اى، ايمني و محيط زيست شركت فولاد مباركه اصفهان در گفتگو با معدن نامه در خصوص برنامه ها و اقدامات اجرا شده يا در پروسه اجرايي مجموعه در راستاي دستيابي به اهداف محيط زيست و حركت به سمت صنعت سبز  عنوان کرد: فولاد مباركه از ابتدا به محيط زيست اهميت داده و اكثراً با تكنولوژي هاي همسو با آن حركت كرده است و به دنبال بهترين عملكرد زيست محيطي در هر دوره اى بوده است.

وی به موضوع مهم آب اشاره و تصریح کرد: در حوزه آب كمترين مصرف آب دنيا را در توليد داريم و تولید کنونی محصولات فولادی این شرکت به هفت میلیون و 200 هزار تن است که به ازاي هر تن توليد 2.7 متر مكعب مصرف آب داريم این در حالیست که در سال 73 تولید محصولات فولادی فولادمبارکه دومیلیون و 300 هزارتن با مصرف آب 16مترمکعب بوده است.

وی افزود: مديريت جامع پسماند داريم و طرح هاي تحقيقاتي در اين زمينه به نتيجه رسانده ايم.

با توجه به اینکه فولاد مباركه به منظور جلوگيري از ورود آلاينده ها به محيط زيست از همان دوران ساخت تاكنون اقدام به نصب و استقرار تجهيزات كنترل آلودگي هوا کرده است و همواره سعي دارد ظرفيت و تعداد اين تجهيزات را متناسب با افزايش ظرفيت ها و طرحهاي توسعه در نواحي مختلف افزايش دهد، این بار هم طبق گفته های مدير بهداشت حرفه اى، ايمني و محيط زيست شركت بحث مهم دیگری را به اقدامات خود اضافه نموده که بدین شرح است: در بحث گرد و غبار محيطي ٤٠٠ ميليارد تومان در زمينه ريزگردها هزينه شده تا غبار محيطي را به حداقل برسانيم.

وی همچنین در خصوص ایجاد فضای سبز به معدن نامه چنین گفت: فضاي سبز دو برابر حد استاندارد در فولاد مباركه ايجاد شده كه گونه هاي گياهي كم مصرف آب در آن كشت ميشود و در راستای استفاده بهینه از منابع آبی، این فضای سبز توسط سیستم آبیاری قطره‌ای آبیاری می‌شود. خاك آن هر ٥ سال بررسي ميشود تا تأثير فعاليت مجموعه روي منطقه تا شعاع ٥٠ كيلومتر سنجيده شود. این فضا در راستای اجرای قانون اختصاص بخشی از مساحت کل به فضای سبز انجام شده و نگهداری می شود که مساحتی معادل ۱۶۰۰ هکتار را به خود اختصاص داده است.

مدرسي فر در ادامه در خصوص پساب های شهری عنوان کرد: شبکه جمع آوری فاضلاب و انتقال پساب شهرهای مجاور به شرکت فولاد مبارکه جهت تامین بخشی از آب مورد نیاز شرکت و افزایش بهداشت مناطق اطراف از پروژه‌های سرآمد زیست محیطی در سطح کشور است.

شرکت ملی مس

بهمن‌آبادی، مدير محیط‌زیست، بهداشت و ايمني شركت ملي صنايع مس ايران در گفتگو با معدن نامه عنوان کرد:

بهینه‌سازی و صرفه‌جویی در مصرف حامل‌های انرژي / طرح جامع آب در راستای بهره‌وری حداکثری استفاده از منابع آبی

 

بهمن‌آبادی، مدير محیط‌زیست، بهداشت و ايمني شركت ملي صنايع مس ايران در خصوص برنامه‌ها و اقدامات اجرا شده يا در پروسه اجرايي مجموعه شرکت در راستاي دستيابي به اهداف زیست‌محیطی و حركت به سمت صنعت سبز به معدن نامه عنوان کرد: اقدامات مؤثر و درخشانی مانند بهینه‌سازی و صرفه‌جویی در مصرف حامل‌های انرژي، طرح جامع آب در راستای بهره‌وری حداکثری استفاده از منابع آبی، احداث سيستم تصفيه زهاب باطله‌های معدني، مطالعه تراكم و تنوع پوشش گياهي، توسعه فضای سبز و کاهش آلاینده‌های هوا تا حد استاندارد و برنامه‌هایی برای رفع اثرات قبلی در محیط اطراف مجتمع‌ها در برنامه شرکت ملی صنایع مس انجام شده است.

بهمن‌آبادی  به صورت جزئی هرکدام از اقدامات مجموعه را تشریح کرد و گفت: با توجه به اینکه تنوع و پراکندگی شرکت ملی مس بسیار است به همین واسطه با بخش‌های مختلف محیط‌زیست در ارتباطیم و همین موضوع سبب تدابیر زیست‌محیطی متنوعی در عملکرد مجموعه شده است.

وی عنوان کرد: در خصوص هوا آلاینده‌ها به شکل ذرات و گازها تأثیر منفی می‌گذارند به همین خاطر شرکت ملی مس برای از بین بردن تأثیر منفی آن در خصوص غبار، در مجتمع‌های کرمان سیستم‌های غبارگیر و کاهنده غبار را نصب کرده و سعی بر آن است تا همواره این سیستم به بهینه شود. به همین واسطه در این مجموعه از یک سال گذشته در حد استاندارد قوانین زیست‌محیطی قرار گرفته‌ایم. بعلاوه اینکه تدابیر اندیشیده شده باعث شده بیش از 90 درصد کاهش غبار در منطقه خاتون‌آباد داشته باشیم. آلاینده هوایی دیگر، گازها خصوصاًSO2 است که با تغییر تکنولوژی ذوب برای بهره‌وری بالاتر میزان گازهای تولید افزایش یافت که راه‌اندازی کارخانه اسید را به صرفه کرد که راه‌اندازی این کارخانه عملاً در فاز هوا آلاینده‌ای ندارد و کاملاً پاک‌شده‌ایم. البته در کنار راه‌اندازی کارخانه از سیستم‌های غبارگیر هم به این منظور استفاده شده است.

مدير محیط‌زیست، بهداشت و ايمني شركت ملي صنايع مس ايران در ادامه عنوان کرد: با توجه به اینکه پروسه تولید مس، آب بر هست ما با طرح جامع آب با انواع روش‌ها توانستیم بیش از 80 درصد آب مصرفی را بازگردانی کنیم که این سبب کم کردن مصرف آب تازه شده است. بعلاوه اینکه ما در پروژه انتقال آب خلیج‌فارس مشارکت داریم.

وی اضافه کرد: در مورد موضوع خاک و گیاه نیز پایش آلودگی اطراف را به‌صورت مستمر انجام می‌دهیم. در منطقه سرچشمه مبارزه با آفت لانتوسو چندین هکتار کاشت گیاهان متناسب با اقلیم در حال اجراست.

 

 

 

مهندس مرجان شاكري، مديركل حفاظت محیط‌زیست كرمان در گفتگو با معدن نامه مطرح کرد:

صنايع یک‌هزارم از فروش خود را صرف اقدامات زیست‌محیطی كنند

 

استان کرمان به‌عنوان یکی از قطب‌های فولادی با توجه به اینکه بیشترین ذخایر سنگ‌آهن در کشور را داراست به همین خاطر می‌تواند استانی تأثیرگذار در تولید و محقق سازی رونق ان در سال اخیر باشد اما با توجه به اینکه معادن بخش از محیط‌زیست هستند استخراج و اکتشاف آن‌ها در ادامه زنجیره تولید فولاد باید با رعایت قوانین زیست‌محیطی باشد. در این راستا مديركل حفاظت محیط‌زیست کرمان از قانون جدیدی برای تخصیص بودجه‌ای از جانب صنایع برای ارتقاء درجه در شرایط محیط‌زیست خبر داد.

مهندس مرجان شاكري، مديركل حفاظت محیط‌زیست كرمان در گفتگو با معدن نامه عنوان کرد: استان كرمان به عنوان اولين استاني كه كارگروه تشكيل داده است بر این قاعده است تا طبق قوانين شوراي معادن عمل كند و می‌تواند تأثیر مثبتی در شرایط استان داشته باشد.

وی افزود: بر اساس مصوبات اين كارگروه هزینه‌هایی روي حیطه‌های مختلف زیست‌محیطی خواهد شد.

شاکری افزود: طبق قانون به اين شرح كه صنايع یک‌هزارم از فروش خود را صرف اقدامات زیست‌محیطی كنند به نوعي كه اگر آلاينده محیط‌زیست هستند صرف رفع آن و اگر نيستند صرف بخش عمراني استان شود ، قول اجرايي شدن آن توسط استاندار داده شده كه كرمان اولين استان در اجراي آن خواهد بود و كه اين سبب يك جهش زیست‌محیطی در استان خواهد شد.

 

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (5 votes)

نظر شما چیست؟