نایب‌رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق ایران در گفتگو با معدن نامه عنوان کرد:

مبنای حقوق دولتی برای سالهای 97 و 98 براساس استخراج واقعی و برپایه سال 96 باشد

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه

حسن حسینقلی، رئیس اتحادیه صادرکنندگان سرب و روی در گفتگو با معدن نامه عنوان کرد: شرایط فعلی به لحاظ اقتصادی متزلزل است و عرصه را برای تصمیمات میان‌مدت و بلندمدت تولیدکنندگان تنگ می‌کند به‌طوری‌که ادامه تولید ریسک بالایی دارد. در این حالت دولت باید راه را برای تولیدکنندگان هموارتر کند و همراه تولیدکننده باشد این در حالی است که گاها مسیر را سخت‌تر هم کرده است. در حالت فعلی تحریم‌های خارجی را داریم اما تحریم‌های داخلی بیشتر است. برای نمونه محدودیت‌هایی که برای صادرات شمش روی اعمال‌شده ، در شرایطی که معدن کاران وضعیت مناسبی ندارند، نهایتاً تعطیلی مجموعه‌های تولیدی را به بار می‌آورد.

نایب‌رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق ایران در ادامه به مورد مهم دیگری از اقدامات اشتباه دولت اشاره کرد و گفت: مشکلات روی دوش تولیدکننده به اندازه کافی سنگینی می‌کند و اینک دولت مجدداً حقوق دولتی را برای معدن کاران افزایش داده است در حالی که حقوق دولتی طبق آئین‌نامه بهره‌برداری از معادن باید سه سال یک‌بار افزایش داشته باشد و سال 96 این تغییر اعمال‌شده، به همین خاطر تا سال 98 نباید افزایش داشته باشد.

مهندس بهرامن رئیس خانه معدن ایران در این خصوص نامه‌ای را خطاب به معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت ارسال کرده و حسین قلی دراین‌باره به خبرنگار معدن نامه تشریح کرد: در این نامه به چند موضوع اشاره شده که ابهامات بخش‌نامه حقوق دولتی را مورد انتقاد قرار داده است. نخست اینکه حقوق دولتی باید بر اساس میزان تولید و بهره‌برداری همان سال معدن کار باشد نه ظرفیت مندرج در پروانه بهره‌برداری ، چراکه به واسطه رکود بازار در شرایط فعلی کمتر از ظرفیت اسمی استخراج صورت می‌گیرد.

دوم این موضوع که مبنای تعیین و افزایش حقوق دولتی برای سالهای 97 و 98 بر اساس استخراج واقعی و بر پایه سال 96 محاسبه گردد.

نایب‌رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق ایران در ادامه پیشنهاد داد: باید قیمت‌گذاری و تعیین حقوق دولتی بر اساس میزان بهره‌برداری و نوع ماده معدنی باشد بهتر است نرم‌افزاری همه‌جانبه و مسلط بر قوانین برای تمامی معادن، قیمت سالانه را مشخص و اعلام کند.

در ادامه نامه رئیس خانه معدن ایران ضمیمه شده است.

صفحه اول نامه ضمیمه شده

 

صفحه دوم نامه ضمیمه شده

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (1 vote)

نظر شما چیست؟