در هشتمین مجمع عمومی سالیانه فولاد هرمزگان مطرح شد:

كاهش چشمگیر مصرف الكترود در فولاد هرمزگان / در فولاد هرمرگان مشكل مواد اوليه نداريم / از موازي كاري در سرمايه گذاري هاي جديد جلوگیری شود

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه 

امروز هشتمین مجمع عمومی سالیانه فولاد هرمزگان برگزار شد این در حالی است که چهارمین مجمع بعد از ورود بورس به شرکت فولاد هرمزگان محسوب می شود. در این مجمع علاوه بر هیئت رییسه، بازرس و حسابرس مستقل شرکت و نماینده سازمان بورس اوراق بهادار نیز حضور داشتند که در ادامه در راستای اجرای ماده 101 قانون تجارت از سهامدار عمده از شرکت فولاد مبارکه با نمایندگی آقای یزخواستی، معاون سرمايه گذاري و امور سهام فولاد مباركه برای تشکیل هیئت رئیسه مجمع دعوت شد. یزدخواستی نیز از مهندس تولاییان از شرکت فنی مهندسی فولاد مبارکه به عنوان ناظر اول هیئت رییسه و اقای مهندس شبانی از شرکت فولاد سنگ به عنوان ناظر دوم دعوت کرد. مهندس معصومی نیز دبیر این مجمع بود. در ادامه مجمع با حضور مهندس ارزانی، مدیر عامل شرکت و اقای خلیل زاده نماینده از بورس با موافقت حضار از هییت رییسه حاضر آغاز شد. در ابتدای سخنرانی مهندس ارزانی گزارش فعالیت هییت مدیره را به مجمع ارائه داد که در این زمان بیش از 98 درصد از سهامداران در جلسه حضور داشتند. وی در ابتدا تاریخچه فولاد هرمزگان را مرور کرد و چنین گفت: تختال به عنوان محصول نهایی در این مجموعه تولید می شود که از طریق احیای مستقیم  با ظرفیت یک میلیون و ششصد هزار تن در حال فعالیت است. تاسیس این شرکت از سال 78 در دستور کار شورای اقتصاد قرار گرفت و عملیات خاکبرداری آن 87 تا 88 و در سال 89 نیز تست گرم  فولاد سازی آن انجام شد. این شرکت در سالهای اخیر موفقیت های پیاپی و بزرگی را کسب کرده است.  

ارزانی در ادامه به موفقیت های فولاد هرمزگان اشاره کرد و گفت: این شرکت در 10 دوره اخیر بین 100 شرکت پیشرو قرار داشته است به علاوه اینکه ما عبور 2.5 درصدی از ظرفیت تولید سالیانه را نیز در سال 97 کسب کرده ایم به طوریکه در واحد احیای مستقیم یک میلیون و ششصد و نود و یک هزار تن تولید داشتیم در حالی که ظرفیت اسمی آن یک میلیون و ششصد و پنجاه هزار تن بوده است. کاهش مصرف الکترود کوره های قوس الکتریکی نیز یک میلیون و 98 هزار تن در سال 96 بوده و آن به یک میلیون و 88 هزار تن در سال 97 رسیده است این اقدام از کم نظیر ترین رکوردها در کشور بوده و كاهش شديد مصرف الكترود در فولاد هرمزگان قابل توجه است و مصرف نسوز نیز از 7.65 به 7.43 رسید و خبر مهم دیگر اینکه در سه ماهه 98  نیز این میزان به 6.4 رسیده است این نیز اقدامی بی نظیر محسوب می شود . دستاورد بخش تکنولوژی نیز با پروژه هایی که تعریف شده و اقداماتی که در حال انجام است قطعا تولید و کیفیت را ارتقا خواهد داد. در بخش خرید نیز با توجه به تحریم ها کارگروهی در شرکت تعریف شده که خرید اقلام تحریمی با هماهنگی های واحد خرید حل خواهد شد به علاوه اینکه كميته هاي تحول شركت فولاد هرمزگان فعال و مستمر مورد ارزيابي قرار مي گيرد. 

مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان مطرح کرد: ما در فولاد هرمرگان مشكل مواد اوليه نداريم. هرچند که تامين گندله براي شركت هاي فولادي يك مشكل بزرگ است اما در فولاد هرمزگان این موضوع مديريت شده است البته واقعيت هايي همانند تحريم فلزات وجود دارد اما ما اينجاييم كه وضعيت صادراتي و تامين مواد اوليه و قطعات يدكي را مديريت كنيم که در این خصوص جاي نگراني وجود ندارد. 

وی در خصوص مقاصد صادراتی گفت: كاملا در شرايط تحريم توسط تحريم كنندگان رصد مي شويم به همین خاطر از انتشار اطلاعاتي كه وضعيت شركت هاي فولادي را دچار مشكل مي كند، اجتناب كنيم. 

وی در ادامه در خصوص بخش فروش نیز توضیح داد: جذب درآمد فروش اقلام مازاد به میزان 63.5 میلیارد تومان بوده که هماهنگی فروش آن انجام شده است. در خصوص ارتقا منابع انسانی نیز برگزاری در سطوح مختلف برای افزایش کیفیت دانشی همکاران 596 ازمون برای 272 نفر برگزار شده است تا ارتقا درجه داشته باشند. نتیجه این اقدامات چنین بوده که در این پروسه کسب صادرکننده نمونه استانی برای چهارمین سال متوالی را داشته ایم و شاهد کسب لوح افتخار رضایت مشتری نیز بودیم که در سال گذشته برای اولین بار در کشور اجرایی می شد.

وی در ادامه در پاسخ به سوالات اصحاب رسانه به توليد ٥٥ ميليون تنی فولاد يعني ٣٠ ميليون تن صادرات و جلوگيري از موازي كاري در سرمايه گذاري هاي جديد اشاره کرد و عنوان کرد: توليد ١٠ ميليون تن فولاد در منطقه اقتصادي خليج فارس نيازمند سرمايه گذاري زيرساختي در ريل، اسكله، نيروگاه و غيره است که فولاد هرمزگان نیز در آن همکاری خواهد داشت. در این مسیر از پتانسيل هاي شركت هاي منطقه خليج فارس همانند كاوه جنوب، صبانور و مادكوش استفاده خواهيم كرد تا از موازي كاري در سرمايه گذاري ها جلوگيري شود. بهتر است تامين كنندگان مواد اوليه همانند گل گهر هم به اين زنجيره اضافه شوند. 

ارزانی از افزایش فروش امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته خبر داد و گفت: رشد ٩٦درصدي فروش داخلي فولاد هرمزگان در دوره ٣ماهه ٩٨ نسبت به سال قبل را در شرکت شاهد بوده ایم. 

وی افزود: صادرات زماني بالانس شركت هاي فولادي بود اما هم اكنون به دليل عدم كشش نياز بازار داخلي، صادرات بخشي از برنامه هاي پايدار شركت هاي فولادي شده است.

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (3 votes)

نظر شما چیست؟