قیمت مقاطع با توجه به قیمت شمش به کف خود رسیده است

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه

در آخرین روز هفته از هفته گذشته شاهد بودیم نرخ اکثر کارخانه های میلگرد و اکثر محصولات فولادی بدون تغییر اعلام شد . دربخش محصولات ذوبی نیز میلگرد  و تیرآهن بدون تغییر اعلام شدند بعلاوه اینکه نرخ اکثر تولید کنندگان شمش فولادی بدون تغییر اعلام شد.در ادامه ابتدای هفته جاری نیز با ثبات بازار در اکثر مبادی میلگرد آغاز شد.

دو علت برای ثبات قیمت میلگرد از هفته گذشته وجود دارد. ابتدا این موضوع که قیمت مقاطع با توجه به قیمت شمش به کف خود رسیده و امکان کاهش بیشتر نیست. دومین موضع این است که اکثر کارخانه های تولیدکننده میلگرد از موجودی انبار کافی برای عرضه برخوردار نیستند آنچه که تولید می کنند برای سفارشاتی است که دریافت می کنند اعم از صادرات یا عرضه به بازار داخلباید به این موضوع نیز توجه داشته باشیم که بعد از 10 روز تعطیلی در هفته گذشته بازار مشغول به کار شد و این هفته مصادف با پایان ماه بود که معمولاً در هفته های پایانی ماه فعالیت ها کمرنگ می شود .

در این بین قیمت تیرآهن روند صعودی داشت و دلیل این امر کاهش عرضه از طرف ذوب آهن بود . شایعاتی هست که این محدودیت عرضه ادامه پیدا خواهد کرد و به همین علت صاحبان کالا نسبت به فروش کالای خود با احتیاط عمل می کنند . آمار معاملات ۴هفته اخیر سبد تیرآهن های ذوبی ،حاکی از حذف تدریجی خریداران خرد و قدرت یافتن مجدد خریداران بزرگ است. در هفته های گذشته قیمت تیرآهن با فراز و نشیب همراه بود که برخی علت این موضوع را محدودیت عرضه ذوب آهن اصفهان می دانستند. در هفته های گذشته میلگرد هم روال کاهش مستمری از اوایل شهریور را تجربه کرد. دلیل این روند کاهشی افت تقاضا به خاطر نزدیکی با ایام عشاورا و تاسوعا بود. روند نزولی قیمت شمش و چشم انداز تیره بازار فولاد نیز در این شرایط مزید بر علت شده بود. بعلاوه اینکه صادرات فولاد ناشی از کاهش قیمت و رکود در بازار جهانی هم افت داشت به همین خاطر در اواسط شهریور ماه شاهد بودیم قیمت های میلگرد به قیمت های سال گذشته برگشته بود در حالیکه هزینه های تولید افزایش یافته از طرف دیگر حجم تقاضا پایین آمده در نتیجه میزان بهره وری تنزل یافته این امر باعث افزایش هزینه استهلاک می گردد.پیش بینی کارشناسان چنین بود که ادامه روند ذکر شده باعث تعطیلی بسیاری از کارخانه های نورد خواهد شد که پیامدهای فاجعه بار بیکاری نتیجه آن می باشد. نهایتا دیدیم که هفته گذشته با عدم تغییر قیمت برای میلگرد به پایان رسید.

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (2 votes)

نظر شما چیست؟