قصه قدیمی بورس کالا و فولاد مبارکه و سندیکا

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه

در رصد بازار اخبار روز گذشته شاهد هستیم که در اولین روز از هفته جاری قیمت آهن آلات به دنبال اظهارات رئیس اتحادیه آهن فروشان مبنی بر کاهش قیمت ها تا مرز 3500 تومان در بازار آهن، روندی کاهشی را در پیش گرفت به همین ترتیب روز گذشته شاهد افت نسبی قیمت ها در این بازار بودیم.

هرچند که این روند تنها در دو بخش میلگرد و تیرآهن اتفاق افتاد و در دیگر بخش های بازار آهن از جمله نبشی و ناودانی قیمت ها ثابت اعلام شد.

در این بین اخباری شنیده شد که تولید کنندگان قوطی پروفیل، روز گذشته از کارخانه‌های پروفیل سازی اعلام قیمت نکرده و فروش خود را بسته بودند. این موضوع را پیگیر شدیم و با آقای امیرحسین کاوه، دبیر سندیکای لوله و پروفیل صحبت کردیم.

وی در این خصوص به معدن نامه عنوان کرد: قیمتها در بورس از ساعت 12 مشخص شد و پس از از اعلام قیمتها، تولید کنندگان این حوزه نیز فروش خود را به شکل طبیعی و روزانه ادامه دادند.

کاوه ادعا کرد: با عرضه دیروز در بورس کالا شاهد گرانی 65 و 44 درصدی فولاد بودیم. در شرایطی که عرضه روز گذشته از تقاضا بیشتر بوده چطور امکان افزایش قیمت وجود دارد. در تنظیم بازار و اضافه عرضه، چه چیزی افزایش قیمت را توجیه می کند؟

دبیر سندیکای لوله و پروفیل تشریح کرد: در حال حاضر علاوه بر مشکل سقف رقابت، روش تعیین قیمت پایه هم ایجاد مشکل کرده است، با سیستم بورس کالای مزایده ای، همواره قیمت ها افزایشی خواهد بود.

وی در ادامه مشکل را اینگونه مطرح کرد: مشکل اینجاست که قیمت پایه در فولاد میانگین 4 فروش قبل شده است و این یعنی هر بار افزایش قیمت جدید در افزایش قیمت قبلی مخفی میشود و چون تعدد عرضه کننده وجود ندارد ، دیگر در بورس کالا قیمت عادلانه را نخواهید دید.

وی در آخر افزود: قیمت پایه باید قیمت تمام شده ریالی باشد ، مثلا قیمت تمام شده ورق گرم مبارکه 1200 تومان است و روی این قیمت رقابت شروع شود.

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (24 votes)

نظر شما چیست؟