رضا شهرستاني، عضو انجمن فولاد مطرح كرد:

فولاد داخلی ۵۰ درصد ارزان تر از بازارهای جهانی است

تب‌های اولیه

شيوا نيك وظيفه

هر تصميمي منافع و هزينه هايي را دارد كه بايد برآيند اينها مثبت باشد، يعني اگر هزينه ها بر منافع پيشي گرفت از تصميم صرف نظر شود اينجا با توجه به شرايط كشور نقطه اي است كه باید دیدگاهمان را در فضای کسب و کار تغییر دهیم. براي نمونه موضوع افزايش صادرات در ذات خود اقدام مثبتي است كه تراز تجاري كشور را مثبت كرده و در ادامه ارزآوري را به همراه دارد، در اين شرايط كه با مشكل ارز مواجه هستيم ضرورت آن بيشتر هم حس مي شود. در كنار اين موضوع كالاي صادراتي هم بايد مدنظر باشد. كالايي كه نياز داخل باشد و در صورت نبود سبب توليد را متوقف كند تبعاتي از جمله بيكاري را دارد كه خود سرچشمه مشكلات بسياري است، بعلاوه اينكه راه اندازي همان خط توليد در آينده هزينه هاي سنگيني دارد، شايد با توجه به توقف صادرات كه به زودي اتفاق مي افتد بهتر باشد صادرات را اولويت قرار دهيم ولي آسيبهاي آن را ناديده نگيريم.
رضا شهرستاني، عضو انجمن فولاد از اتمام مهلت صادراتي تا ماه آينده خبر داد و گفت: 19 مرداد ماه به طور رسمی هر گونه صادرات کالاي ما  به بازار منطقه ممنوع می‌شود و بعد از اجرای این تصمیم هیچ وسیله ترابری یا کشتی حق جا‌به‌جایی کالاهای ایرانی را ندارد. به عبارتي در تاریخ هشتم آگوست ( ۱۹ مرداد ماه) صنايع فلزي با اعمال تحریم‌ های آمریکا مواجه خواهد شد بعلاوه اينكه در صورتی که در این دوره زمانی اجناس ایرانی در بازار های مطقه مشاهده گردد سریعا ضبط خواهد شد و به همین دلیل کشور های منطقه هم خرید کالای ایرانی را ریسک بزرگی دانسته و حاضر به خرید آن نیستند كه البته صادرات محصولات فولادی ایران را با مشكلات عديده مواجه مي كند.

وي با اشاره به اینکه هنوز مشکلات واحدهای تولیدی فولاد در بخش صادرات برطرف نشده است، اظهارداشت: در حال حاضر قیمت میلگرد و محصولات فولادی کشور در مقایسه با بازارهای جهانی بسیار پایین است به نحوی که امروز فولاد داخلی ۵۰ درصد ارزان تر از بازارهای جهانی است.

عضو انجمن فولاد با اعلام اینکه در یک ماه گذشته بیش از یک میلیون تن فولاد در کارخانجات دپو شده است، گفت: اگر مشکلات صادرات حل نشود حجم فولادهای دپو شده در کارخانجات و قاچاق فولاد افزایش پیدا می‌کند.

وی با اعلام اینکه در یک ماه گذشته بیش از یک میلیون تن فولاد در کارخانجات دپو شده است، اظهارداشت: دولت باید یک راهکار مناسب برای رفع مشکلات صادرات واحدهای تولیدی به کار گیرد در غیر این صورت حجم فولادهای دپو شده در کارخانجات و قاچاق فولاد افزایش پیدا می‌کند.

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (3 votes)

نظر شما چیست؟