محمد آزاد در گفتگو با معدن نامه مطرح كرد:

فروش ميلگرد تا مرز ٤ هزار تومان مقرون به صرفه است/ نزول قيمت ميلگرد تنها سود توليدكننده ها را تاحدي كاهش داد

تب‌های اولیه

شيوا نيك وظيفه

در اوايل خردادماه شاهد روند نزولي قیمت مقاطع بوديم. میلگرد از 49321 ریال به 49106 ریال تنزل يافت، برخي اين كاهش را متناسب با كاهش شمش ميدانستند. در مورد عرضه میلگرد نكنه قابل توجهي وجود دارد، در شرایط قبل از تعطيلات تقاضا در حداقل موجودی خود بود و انتظار مي رفت که پس از عید فطر و برگشت رونق به بازار این مشکل به طور جدی تری خود را نشان دهد. در ماه گذشته صادرات به کشورهای همسایه بخصوص عراق به علت ماه مبارک رمضان به شدت کاهش یافت، به نظر مي رسيد پس از عید فطر و پیدا شدن مشتری صادراتی محققاً قیمت ها روند صعودی داشته باشند، البته يكي از مشكلها ادامه تعطيلات فطر در كشورهاي همسايه است. هفته گذشته هم كه بازار ايران در تعطيلات به سر ميبرد.

در نهايت روند بازار میلگرد در روزهاي ابتدايي هفته با کاهش قیمت ها در کانال های بالای ۴۶۰۰ و ثبات نسبی قیمت در کانالهای نزدیک ۴۶۰۰ بود و بازار منتظر حمایت در کانال ۴۶۰۰است. در گفتگويي با محمد آزاد، رئيس سابق اتحاديه صنف آهن و فولاد و فلزات تهران وضعيت بازار ميلگرد را جويا شديم.

آزاد در گفتگو با معدن نامه مطرح كرد: در قيمت كنوني توجيه براي توليد وجود دارد اما نزول قيمت سود توليدكننده ها را تاحدي كاهش داده است. در حال حاضر ميلگرد در بازه قيمتي ٤٥٠٠ تا ٤٦٠٠ فروخته مي شود اين در حاليست كه فروش آن تا مرز ٤ هزار تومان نيز مقرون به صرفه است.

وي عنوان كرد: به نظر نمي آيد قيمتها از اين عدد بالاتر رود چراكه با توجه به مشكلات تحريمي براي صادرات و فزوني عرضه در داخل قيمتها بايد به شكلي باشد كه فروش داخل كمتر نشود به همين خاطر افزايش آن منطقي به نظر نمي رسد.

محمد آزاد، رئيس سابق اتحاديه صنف آهن و فولاد و فلزات تهران به تحريمها اشاره كرد و افزود: ايران به علت توليد مازاد بر مصرف مجموع فلزات (آهن، فولاد، مس و آلومينيوم) مشكلي در تامين نياز داخل در شرايط تحريم ندارد. در بخش صادرات نيز با توجه به داشتن بازارهاي ثابت فروش اين محصولات، تحريم‌ها نمي‌تواند اثربخشي چنداني را در اين بخش به جا گذارد. 

وي افزود: از آنجايي كه ايران 4 سال است در توليد آهن و فولاد خودكفاست و در توليد ساير فلزات نيز در مسير خودكفايي گام برمي‌دارد، تحريم فلزات صنعتي ايران تهديد سختي نيست، چرا كه بيش از 90 درصد صادرات فلزات ما به كشورهاي همجوار است و اين كشورها توجهي به تحريم‌هاي آمريكا ندارند. 

آزاد در آخر اشاره كرد: ما با مزيت كارگر ارزان و مواد اوليه داخلي براي قيمتهاي موجود، نيازي به افزايش نداريم و امكان ورود به كانال ٥ هزار تومان را غير ممكن مي دانم.

دسته بندی: 
هنوز امتیازی ثبت نشده

نظر شما چیست؟