احرامیان، نایب‌رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در گفتگو با معدن نامه مطرح کرد:

فاكتور نرخ ارز سبب شده خريداران تقاضا را به تعويق بياندازند/ بازار در انتظار ثبات قيمت ارز است

تب‌های اولیه

شيوا نيك وظيفه

با انجام معاملات امروز شمش فولادی و ميلگرد ذوبی، احتمالا شاهد تثبیت کف مقاومتی میلگرد در عدد ۴۵۰۰خواهیم بود. امروز فولاد ابهر با کاهش رسمی به کانال ۴۵۰۰وارد شد. هرچند در شرایط کنونی بسیاری از  توليدكنندگان در فاز زیان هستند و البته این شرایط سخت است، اما این کاهش و اصلاح قیمت، به شرطی که باعث ورود موج تقاضا شود مورد قبول و پسند اکثر توليدكنندگان خواهد بود.

اما توقع عمومی اینست که کاهش نرخ ارز و به تبع ان کاهش قیمت ها در بازارهای موازی تابع اخبار سیاسی نبوده و مسير واقعی در پیش گیرد. قطعا نوسات سینوسی، باعث خستگی مفرط و دلزدگي فعالان این بخش و سمت مصرف خواهد شد. امیدواریم با راه اندازی بازار متشکل ارزی در روزهای پیش رو شاهد تثبیت در بازار ارز و تثبیت سطوح جدید قیمت در بازارها و بازگشت مجدد مصرف کنندگان واقعی به گود معاملات باشیم.

در خصوص وضعيت بازار فولاد در روزهاي پس از تعطيلات عيد فطر و نزديك شدن به تابستان و پيك مصرف فولاد گفتگويي با بهادر احراميان عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد داشتيم. 

وي در خصوص تداوم رکود اخیر و روند قيمتها به معدن نامه عنوان کرد: بازار كاهشي است و فاكتور نرخ ارز تاثير مستقيمي بر آن دارد. در ایام اخیر با توجه به تعطیلات عید فطر شاهد ادامه این رکود هستيم و مسئله اینجاست که کشورهای همسایه به عنوان مقاصد صادراتی ما تعطيلاتشان پس از تعطيلات ماست و نتیجه آن تعطیلی تقریباً سه‌هفته‌ای بازار فولاد است که رکود بازار را به همراه داشته و امتداد می دهد و نباید در انتظار تغییر قیمت در این مدت باشیم. 

احراميان عنوان كرد: با توجه به روند كاهشي قيمت ارز  ، متقاضيان خريد خود را عقب مي اندازند و منتظر هستند تا در قيمت پايين تري خريد خود را انجام دهند. 

وی در ادامه تاثیر تحریم بر این بازار را این چنین عنوان کرد: در این شرایط عرضه مواد اولیه فولاد کاهش چندانی نداشته است و پس از تحریم‌ها تغییر چندانی در قیمت سنگ‌آهن ایجاد نشده است، باید دید در ادامه چه تغییراتی در میزان عرضه مواد اولیه فولاد و در نهایت قیمت تمام‌شده محصولات زنجیره فولاد به وجود می‌آید.

احرامیان شرایط بازار فولاد را این چنین پیش‌بینی کرد: تاکنون تغییر محسوسی در بازار محصولات فولادی و سایر تولیدات زنجیره فولاد در نتیجه تشدید تحریم‌ها به وجود نیامده است، اما پیش‌بینی می‌شود در آینده با تشدید تحریم‌ها تغییراتی در میزان عرضه محصولات به وجود آید، از این رو باید تدابیری اتخاذ شود تا کمترین اثر بر میزان تولید و صادرات به وجود آید.

نایب‌رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در خصوص بازار متشکل ارزی نیز عنوان کرد: این موضوع تأثیر مثبتی بر بازار فولاد نیز خواهد داشت، بازار متشکل ارزی در نهایت می‌تواند سبب شکوفایی بخش خصوصی هم باشد. با توجه به اینکه نرخ نیمایی کارآمد نیست، این بازار می‌تواند جلوی چند نرخی شدن ارز را بگیرد و کار به روال قبلی خود بازگردد.

دسته بندی: 
هنوز امتیازی ثبت نشده

نظر شما چیست؟