فاز نیمه تعطیل بازار به خاطر تعطیلات پیش رو/ شاهد روند نزولی قیمت شمش در روزهای اخیر بودیم

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه

امروز ثبات قیمت در اکثر مبادی میلگرد مشهود است. محصولات ذوبی کم شده و به صورت موردی در دست تجار موجود است و حتی ردیفهای تیر ۱۴  ذوبی هم که دیروز از روی خط اعلام می شد، تقریبا باطل شده است. اخبار حکایت از تولید تیر ۱۸و ۲۲در روزهای پیش رودارد. تعطیلات پیش رو،امروز را هم در یک فاز نیمه تعطیل قرار داده است.

اگر بخواهیم نگاهی به روند در هفته های گذشته بیاندازیم انتهای مرداد ماه شاهد بودیم میانگین قیمت میلگرد کاهش بسیار جزئی داشت که عملاً تغییری در طول هفته را به خود ندید علت این امر تعطیلی نسبی بازار بود. از طرف دیگر عرضه‌های شمش که هر روز با قیمت‌های پایین‌تر عنوان می‌شد چشم‌انداز بازار میلگرد را مبهم‌تر کرده بود.

در اوایل شهریور ماه شاهد بودیم قیمت مقاطع روند نزولی آرامی را داشت و این کاهش دلایلی نیز داشت. در ابتدا این موضوع که جو روانی حاکم بر بازار که سیاست صبر را می طلبید. دوم کاهش تقاضا ناشی از افت صادرات . صادرات ایران به بعضی از کشورهای همسایه با چالش هایی روبرو شده است. دولت باید با روشهایی هر چه سریعتر نسبت به رفع این معضل اقدام نماید در غیر این صورت صنعت فولاد دچار مشکلات جدی خواهد شد. سوم درگیری و تنش هایی که بین صنعت فولاد و وزارت صمت در اواخر مردادماه به وجود آمد از یک طرف باعث ترساندن تقاضا شده و از طرف دیگر باعث شده تولیدکننده ای که نسبت به سیاست های هفته های پیش رو از طرف دولت اطمینان خاطر ندارد اتکا به فروش بیشتر بنماید. این در حالیست که مشکلات داخلی فی ذاته کم نیست. تحریم چشم انداز آینده و سرمایه گذاری ها را زیر سئوال برده است. دوم بی برنامه بودن در راس تصمیم گیرندگان است. سوم تولیدکنندگان فولاد که با دوگانگی های فنی و اقتصادی با فاصله های بسیار زیاد، با یکدیگر رقابت می کنند حال آنکه برای بقای خود باید یک راهکار عملی را ارائه و دنبال کنند در چنین وضعیتی هر تاجری درخواست خود را به حداقل محدود می کند و به روزمرگی روی می آورد در حالیکه که صنعت فولاد نیاز به تقاضای قوی با یک چشم انداز حداقل سه ماهه دارد بنابراین روند قیمت مقاطع نباید امیدوارکننده باشد چون تقاضای آن نمی تواند قدرت بگیرد .عامل دیگری که برآیند این نمای کلی است سردرگمی در ارتباط بین قیمت مواد اولیه و شمش می باشد که روی قیمت مقاطع اثر میگذارد سردرگمی در آینده نگری قیمت شمش بازار را به انتظار برده است .

در ادامه هفته گذشته شاهد بودیم این روال کاهش ادامه داشت دلیل این روند کاهشی افت تقاضا به خاطر نزدیکی با ایام تاسوعا و عاشوراست. دیگری روند نزولی قیمت شمش است. افت صادرات فولاد که ناشی از کاهش قیمت و رکود در بازار جهانی است هم مزید بر علت شده است. قیمت های فعلی میلگرد به قیمت های سال گذشته برگشته است در حالیکه هزینه های تولید افزایش یافته از طرف دیگر حجم تقاضا پایین آمده در نتیجه میزان بهره وری تنزل یافته این امر باعث افزایش هزینه استهلاک می گردد.

دسته بندی: 
هنوز امتیازی ثبت نشده

نظر شما چیست؟