عرضه آهن اسفنجی و ضایعات همچنان محدود است / قیمت شمش هفته گذشته روند صعودی داشت

تب‌های اولیه

بازار این هفته تحت تاثیر تند شدن شیب افزایش قیمت سکه، دلار و طلا، شارپ شدن افزایشها در حوزه مقاطع فولادی به خصوص میلگرد، افزایش فشار کنترلی در حوزه محصولات ذوبی آغاز شد. در عین حال که قیمت این محصولات به سبب فشار تقریبا ثابت مانده اما نحوه فروش این محصولات توسط کانال اصلی به صورت تک ظرفیت و با تحویل حدود یک هفته است که به هیچ وجه کفاف بازار را نمی دهد و سبب کنترل قیمت در بازار آزاد نمی شود.

قیمت شمش هفته گذشته روند صعودی داشت. این روند قابل پیش بینی بود چون عرضه آهن اسفنجی و ضایعات همچنان محدود است و همانطور که اشاره کردیم روند قیمت ارز رو به بالا بود.با توجه به فصل سرما مساله آهن اسفنجی و ضایعات به سادگی قابل جبران نیست به همین دلیل تولید کنندگان شمش القائی در اواخر هفته نشستی در یزد برای حل مسایل خودشان داشتند. اما در مورد قیمت ارز معمولاً در ژانویه این مساله دیده می شود چون به علت تعطیلات در خارج از کشور انتقال ارز به سادگی صورت نمی پذیرد. ظاهراً امسال صادرکننده ها به استقبال ژانویه رفته اند چون خوب می دانند عرضه ارز از بیست روز دیگر عملاً با مشکل روبرو خواهد شد. یک مساله دیگر که باید به آن توجه کرد نزدیک شدن 15 دسامبر موعد شروع جنگ تجاری امریکا و چین است که اگر به توافقی نرسند بازارهای بین المللی بهم خواهد ریخت. اگر این توافق به نتیجه برسد بازار صادرات فولاد ایران پر رونق باقی می ماند در غیر اینصورت در فصل اول سال آینده میلادی باید شاهد مشکلاتی بود. در هر حال آهن اسفنجی یا ضایعات اگر با افزایش عرضه یا کاهش قیمت روبرو شوند بازار صادرات شمش آنها را جذب خواهد کرد بنابراین کلید اصلی در صادرات است نه عرضه مواد اولیه.

هفته پیش از آن قیمت شمش در ابهام بود، افزایش و کاهش های متوالی که البته رفتارها نشان از تمایل قیمت برای افزایش بود در این شرایط محدودیت عرضه اهن اسفنجی و قراضه همچنان ادامه داشت و به همین علت عرضه شمش محدود شد با این حال روند قیمت شمش در بازار نزولی بود علت آن دو امر بود، عامل اصلی تنش های اجتماعی پیش آمده و اثر ان در تصمیم گیری های فعالان اقتصادی بود. دلیل دوم روند رو به افزایش قیمت میلگرد و به دنبال آن آرامش بازار آن بود. با این حال با توجه به ادامه روند صادرات و محدودیت عرضه آهن اسفنجی بعید به نظر می رسد که قیمت شمش کاهش جدی داشته باشد.

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (1 vote)

نظر شما چیست؟