در پی درخواست شریعتمداری از گمرک؛

صادرات آهن اسفنجی ممنوع شد

تب‌های اولیه

به گزارش معدن‌نامه، محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه ای به رئیس گمرک خواست که برای تامین مواد اولیه واحدهای ذوبی کشور و تقویت صنایع پایین دستی و حفظ اشتغال آنها صادرات آهن اسنفجی را ممنوع کند.

بنابراین تولیدکنندگان این کالا قبل از اقدام به صادرات باید کل کالای تولیدی خود را در بورس و براساس نرخ رسمی عرضه کرده و در صورت نبود تقاضا، با اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام به صادرات آن کنند.

بر اساس این گزارش، میزان صادرات آهن اسفنجی در سه ماه نخست امسال به میزان 186 هزار و 360 تن رسید که در مقایسه با دوره مشابه پارسال 17 درصد کاهش را ثبت کرد و ارزش صادراتی نیز بیش از 33 درصد افت را در مقایسه با سه ماهه نخست پارسال نشان داد که از ارزش صادراتی 38.9 میلیون دلاری در 3 ماهه ابتدایی سال برخوردار بوده است.

همچنین به میزان 50 هزار تن واردات آهن اسفنجی در مدت سه ماهه امسال ثبت شده که در مقایسه با دوره مشابه پارسال افت 74 درصدی داشت؛ همچنین ارزش 100 میلیون دلاری واردات آهن اسفنجی در مقایسه با سه ماهه نخست پارسال، کاهش 67 درصدی دارد.

ایران با تولید 20.5 میلیون تن آهن اسفنجی در سال 2017 که بیش از 28 درصد کل تولید جهانی محسوب می شود، رتبه دوم را به خود اختصاص داد.

همچنین اسفندماه سال گذشته 2 میلیون و 125 هزار تن آهن اسفنجی تولید شد که در همسنجی با سال قبل از آن  جهش 47.3 درصدی را به ثبت رسانده است و در مجموع سه ماهه نخست سال 2018 میلادی نیز تولید آهن اسفنجی ایران رشد 52.4 درصدی داشته رتبه دوم جهان را به خود اختصاص داده است.

 

هنوز امتیازی ثبت نشده

نظر شما چیست؟