شرایط برای صادرات شمش سخت تر می شود / ثبات قیمت در بازار شمش با شروع ماه رمضان

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه

در اوایل اردیبهشت ماه شاهد روند صعودی قیمت شمش بودیم که از ابتدای هفته با 42000 ریال آغاز شد و در انتهای هفته به حدود 45000 ریال هر کیلو رسید. در این مدت شاهد محدوذیت عرضه گندله بودیم این در حالی بود که عرضه آهن اسفنجی در حد کافی در بازار دیده می شد. چند مساله در افزایش قیمت شمش تاثیر داشت یکی ثبات نسبی در بازار ارز بود و دیگری به تقاضای واحدهای نورد بر میگردد که قبل از عید شاهد بودیم موجودی انبارشان رو به اتمام است و پس از عید حداقل موجودی انبار را داشتند که البته تعطیلات طولانی مدت ابتدای فروردین و مشکلات حمل و نقل به واسطه سیل در این موضوع بی تاثیر نبودبه جز این موضوع افزایش قیمت برق و گاز در ماه های آتی قیمت تمام شده شمش را بالا خواهد برد و همین به افزایش بیشتر در تقاضا در این مدت دامن زده است البته پیش بینی چنین بود که این افزایش قیمت تا رسیدن ماه رمضان فروکش کند و در این ماه به ثبات برسد. 

همان طور هم اتفاق افتاد به طوری که در هفته گذشته شمش تقریبا ثبات داشت و از ابتدا تا انتهای هفته حول و حوش 46400 ریال با 100 ریال نوسان تغییر داشت که ماه رمضان به انضمام ثبات نسبی قیمت ارز و ثبات بازار مقاطع مسبب آن بود.

تا روز چهارشنبه که ترامپ سخن از تحریم های جدی در بخش فلزات به میان آورد. که اسلب و شمش را بیشتر متاثر می کند با توجه به اینکه صادرات شمش و اسلب در تناژهای بزرگ است و خریداران آنها تنها کشورهای همسایه نیستند پیگیری تبادلات بین المللی آنها راحتتر و به همین خاطر شرایط برایشان در تحریم سختتر است که می تواند فرصتی باشد تا محصول میانی صادر نشده و در زنجیره به سمت نهایی حرکت کند، اگر کل صادرات شمش و اسلب متوقف شود، تولید ورق و به دنبال آن صادرات لوله و پروفیل و تولید میله گرد و صادرات آن رونق خواهد یافت. آمار و ارقام نیز از افزایش مصرف فولاد میانی در داخل خبر می دهد که این می تواند پیغام مثبتی برای ما باشد که به سمت تولید نهایی می رویم و محصول در قالب میانی صادر نمی شود. آمار مصرف ظاهری فولاد میانی و محصولات فولادی نیز گویای این موضوع است که مصرف فولاد میانی با ۳۱ درصد رشد از ۱۵ میلیون و ۶۳ هزار تن به ۱۹ میلیون و ۷۹۹ هزار تن رسیده است که ۱۰ میلیون و ۸۸۱ هزار تن بیلت و بلوم و ۸ میلیون و ۹۱۸ هزار تن اسلب در کشور به مصرف رسیده است.

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (5 votes)

نظر شما چیست؟