در ادامه‌ی جوابیه‌ای که مثل همیشه دردی را دوا نکرد

شاه می‌بخشد شازده نمی‌بخشد!

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه
نامه‌ای که دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران خطاب به بورس کالای ایران نوشته بود، اشاره به شرکت‌هایی داشت که در سال 97 پروانه بهره‌برداری گرفته و تازه شروع به کار کرده؛ در بخش‌نامه‌های خرید از بورس کالا نادیده گرفته‌شده‌اند. چراکه سهمیه خرید مجموعه‌ها به‌واسطه میانگین خرید دو سال گذشته مشخص می‌شود و طبق این اصل شرکت‌های تازه تأسیس بدون مواد اولیه مانده‌اند.
بورس کالای ایران تعیین تکلیف برای این متقاضیان را طی جوابیه‌ای خطاب به دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل به وزارت صنعت، معدن و تجارت محول کرده است. در این خصوص موضوع را از وزارت صمت پیگیر شدیم. سیف‌الله امیری، مدیر دفتر صنایع معدنی وزارت صمت دراین‌باره به معدن نامه چنین گفت: از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت نامه‌ای به بورس کالای ایران ارائه شد تا عرضه به‌صورت مچینگ با آخرین قیمت اعلام شده در بورس کالا بعلاوه یک قیمت اضافه‌ای، به این شرکت های تازه تأسیس در سال 97 صورت گیرد. این در شرایطی است که فولاد مبارکه هم عرضه را پذیرفته اما بورس کالا زیر بار مچینگ نمی‌رود.
وی افزود: در نهایت ما با بورس کالا به تصمیم واحدی نرسیده ایم و قرار است روز دوشنبه جلسه‌ای در همین مورد با حضور فولاد مبارکه، بورس کالا، سندیکا و وزارت صمت برگزار شود تا این مشکل حل شده و واحدهای تولیدی بدون مواد اولیه نمانند.
مدیر دفتر صنایع معدنی وزارت صمت به کمیته تخصصی تنظیم بازار نیز اشاره کرد و گفت: بسته اصلاحیه تنظیم بازار خیلی از مشکلات اخیر و موارد این‌چنینی را حل خواهد کرد و طی کارشناسی‌هایی که در ارائه‌ی آن صورت گرفته، مشکلات و راهکارها برای خروج از رکود بازار، شفاف‌سازی و تشویق بازار، مسبب شرایط متعادل‌تری در بازار محصولات فولادی خواهد شد.
امیری عنوان کرد: طبق مصوبات این بسته اصلاحیه، برای ایجاد تعادل در عرضه و تقاضای بازار تمامی تولیدکنندگانی که کد بورسی به آن‌ها ارائه شود می‌توانند برای خرید کالاهای عرضه‌شده در بورس کالا به جز ورق فولادی اقدام کنند البته خریداران بورس کالا، مواد اولیه خود را به آدرس کارخانه تحویل خواهند گرفت تا روانه بازار آزاد نشود، قطعا این امر به شرکت های تازه تاسیس هم در تامین مواد اولیه کمک خواهد کرد.

دسته بندی: 
هنوز امتیازی ثبت نشده

نظر شما چیست؟