بهادر احرامیان نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در گفتگو با معدن نامه مطرح کرد:

شاهد تغییر جزیی در نرخ پایه شمش، میلگرد و تیرآهن درعرضه بورس فلزات خواهیم بود/ بازار متشکل ارزی تاثیری بر بازار فولاد ندارد / صادرات ادامه خواهد داشت اما با کاهش ارزآوری

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه

هدف از راه اندازی بازار متشکل ارزی ، تسهیل در امر صادرات و بازگشت ارز حاصل از آنست، انتظار کلی پس از راه اندازی این بازار، تسهیل در امر صادرات فولاد است  اما بحث دیگر کاهش قیمت است که توقع کاهش کلی قیمت در بازار فولاد همزمان با کاهش نرخ ارز ،غیر واقعی است، هرچند که به لحاظ بار روانی موجب افزایش جو رکود خواهد شد چراکه بازار فولاد به لحاظ اتکا به تولید داخلی مسیری جدا از بازار ارز دارد همان طور گه شاهد بودیم بازار فولاد در اوج منحنی دلار در تابستان سال گذشته نیز کمترین میزان حباب را نسبت به بازارهای مشابه داشت و میانگین قیمت میلگرد از ۴۸۰۰ تومان تجاوز نکرد.

در خصوص تاثیر راه اندازی بازار متشکل ارزی بر بازار فولاد گفتگویی با بهادر احرامیان، رییس هیات مدیره فولاد یزد داشتیم.

احرامیان به معدن نامه عنوان کرد: بازار فولاد متاثر از بازار ارز نیست، مواردی داشتیم که ارز کاهش و سپس افزایش داشته ولی در بازار فولاد شاهد کاهش قیمت بوده ایم. دلیل اصلی این است که در همین حالت هم بازار فولاد در کمترین قیمت ممکن است و متغیرهای تاثیرگذار بر آن متفاوت است بعلاوه اینکه تا قیمت ارز در این بازار متعادل نشود نمی توانیم انتظار تاثیر داشته باشیم. زمانی نرخ ارز بر قیمت فولاد اثر می گذارد که قیمت فولاد متناسب با قیمت جهانی آن حرکت کند و نوسان ها بر آن تاثیر بگذارد.

نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در خصوص مهلت صادراتی ایران که تا اواخر مرداد ماه است، افزود: قطعا پس از این مهلت نیز صادرات خواهیم داشت اما مشکل در قیمتها خواهد بود، باید بر سر قیمتها توافق شود چراکه در این شرایط بازار جهانی به سبب ریسکی که برای تعامل تجاری با ایران متحمل می شود بهای کمتری می پردازد بعلاوه اینکه بازارهای هدف نیز محدود می شود و در نهایت موجب کاهش ارزآوری می شود.

وی در ادامه تاکید کرد: از اوایل مرداد شاهد تغییر جزیی در نرخ پایه شمش، میلگرد و تیرآهن در عرضه بورس فلزات خواهیم بود که اخبار دقیق در این خصوص به زودی از انجمن تولیدکنندگان فولاد منتشر خواهد شد.

دسته بندی: 
هنوز امتیازی ثبت نشده

نظر شما چیست؟