روند ثابت در بازار مقاطع / عدم تطابق قیمت میلگرد با شمش

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه

در هفته گذشته شاهد بودیم قیمت میلگرد از ابتدا تا اواسط هفته روند کاهشی و در ادامه از اواسط تا انتهای هفته روند افزایشی داشت برای این فراز و فرود دو علت اصلی وجود داشت، اول سردرگمی در مورد قیمت شمش که تا سه شنبه وضعیت آن مشخص شد و دومین مورد عدم تطابق قیمت میلگرد با شمش و حاشیه بسیار کم سود نوردکارها بود که باعث افزایش قیمت نیز شد. اگر نگاهی به آمار انجمن تولیدکنندگان فولاد بیاندازیم شاهد خواهیم بود در فصل ابتدایی این سال صادرات میلگرد 53 درصد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته افزایش داشته است، در حالیکه فولاد میانی با افت 23 درصدی در همین مدت زمان مواجه شد. پیشنهاد برخی فعالان بازار این است که وزارت صمت صدور شمش را ممنوع کند ولی قیمت آن را آزاد بگذارد و کارخانه ها تولید تا سه ماه آینده خود را در بورس به فروش برسانند و نتیجه این خواهد بود که بازار با ثبات روبرو خواهد شد چراکه از سمت عرضه مواد اولیه اطمینان دارد، در نتیجه صادرات محصول که ارزش افزوده بیشتری دارد و اشتغال بیشتری ایجاد می کند روانتر خواهد شد. ضمن آنکه اطمینان خاطر نسبت به بازگشت وجوه حاصل از صادرات آنها به دلایل مختلف بیشتر است.

نهایتا در روزهای اخیر شاهد یک نکته بودیم و آن نحوه قطره چکانی آزادسازی محموله های تیر آهن های ریز ذوبی در چند روز گذشته است. تجربه نشان داده است حجم آزاد سازی محموله های ذوبی پس از فروش هفتگی ذوب آهن افزایش می یابد. شاید بخشی از این موضوع مربوط به ایجاد نوعی عطش خرید و تقاضای غیر موثر در روزهای قبل از فروش بورس باشد در نهایت شاهد هستیم بازار داخلی روند یکسان و کسل کننده ای دارد.

در بازار خارجی نیز شرایط تفاوت چندانی ندارد. قیمت میلگرد در بازار داخلی چین در ثبات است ولی قیمت های صادراتی با افت ارزش یوان ارزان تر شده است. از آنجایی که خریداران در انتظار نشسته اند کاهش قیمت هم کمکی به بهبود اوضاع بازار نکرده از این رو عرضه کننده ها قیمت ها را تغییر ندادند.

این درحالیست که میلگرد صادراتی چین هفته گذشته 4 دلار ارزان تر شده بود و به 505 دلار هر تن فوب رسید. در بازار داخلی چین نیز میلگرد در همین مدت در ثبات بود. میلگرد صادراتی سی آی اس نیز در 455 دلار هر تن فوب در ثبات بود. این شرایط شامل جو بازار میلگرد صادراتی ترکیه نیز بود که در ثبات نسبی به سر می برد.

 

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (2 votes)

نظر شما چیست؟