مديرعامل شرکت فولاد هرمزگان عنوان کرد :

رشد 60 درصدي در مقادير فروش فولاد هرمزگان

تب‌های اولیه

شرکت فولاد هرمزگان دومين کارخانه بزرگ توليد فولاد بعد از انقلاب، در کنار خليج نيلگون هميشه فارس در زميني به مساحت 95 هکتار در 13 کيلومتري غرب شهر بندرعباس و در منطقه ويژه اقتصادي صنايع معدني و فلزي خليج‌فارس است که با وجود اين شرکت استان هرمزگان به قطب سوم فولاد کشور تبديل مي‌شود.

شرکت فولاد هرمزگان داراي ظرفيت اسمي 1.5 ميليون تن تختال(اسلب) به ضخامت 200 و 250 ميليمتر، عرض 900 تا 2000ميليمتر و طول 6000 تا 12000 ميليمتر است. همچنين اين شرکت قادر به توليد محصولات مياني ازجمله يک ميليون و 650 هزار تن آهن اسفنجي در سال، 90 هزار تن آهک در سال، 7500 نرمال مترمکعب اکسيژن بر ساعت، 18000 نرمال مترمکعب بر ساعت نيتروژن و 120 نرمال‌مترمکعب بر ساعت آرگون است. تختال‌هاي توليدي اين شرکت در خط نورد گرم به طور عمده براي کاربري پروفيل‌سازي، لوله‌هاي آب، نفت و مخازن در فشار و قطعات سنگين فولادي مورد استفاده قرار مي‌گيرد و ورق‌هاي توليدي در نورد سرد جهت کاربري ورق بدنه خودرو، بدنه لوازم خانگي ازجمله يخچال، بخاري و همچنين کاربردهاي ويژه مانند ورق‌هاي قلع‌اندود و گالوانيزه است.

فرزاد ارزاني مديرعامل شرکت فولاد هرمزگان در گفت‌وگويي عنوان کرد :  اين شرکت فولادي توانسته است در 3 ماه نخست امسال 385000  هزار تن توليد داشته باشد و رشد /3 (سه دهم) درصدي نسبت به مدت مشابه سال گذشته براي خود رقم بزند. در ادامه شرح اين گفتگو را مي خوانيم .

 شرکت فولاد هرمزگان چه برنامه‌هايي براي سال جديد دارد؟

امسال قرار است به توليد يک ميليون و 500 هزار تن تختال برسيم که 960 هزار تن آن را به بازارهاي صادراتي و 540 هزار تن را نيز به بازار داخل اختصاص ‌مي‌دهيم. در 3 ماه نخست سال 98 فولاد هرمزگان موفق شده 385000 هزار تن تختال توليد داشته باشد.  اين شرکت در اين مدت 198 هزار تن را به بازارهاي صادراتي و 226 هزار تن را  به بازار داخل اختصاص داده است که مطابق با اهداف از پيش تعيين شده، برنامه هاي مورد نظر در اين 3 ماه محقق گرديده است . اگر ميزان رشد مقادير فروش 3ماه ابتدايي سال جاري را با مدت مشابه سال قبل مقايسه کنيم،  شاهد رشد  196 درصدي در بازار داخل، 5 درصدي در بازار صادرات و در مجموع شاهد رشد  60 درصد در ميزان تناژ فروش فولاد هرمزگان هستيم.

 آيا با وجود تحريم‌هاي امريکا، مشتري‌‌هاي صادراتي قبل خود را داريد يا مشتري‌هاي جديدي پيدا کرده‌ايد؟

برخي مشتري‌هاي قبلي همچنان مشتري‌هاي ما هستند، البته به‌دنبال بازارهاي جديد نيز هستيم. شرايط توليد تا اندازه‌اي مشکل شده اما تلاش ما اين است که به توليد يک ميليون و 500 هزار تن برسيم و هم بازارهاي قبل را داشته باشيم و هم بازارهاي جديد را رصد کنيم. البته مشکلاتي در زمينه توليد وجود دارد اما تمام تلاش ما اين است که اين مشکلات در روند توليد تاثيرگذار نباشد و حتي قرار است عملکردي بهتر از سال 97 داشته باشيم.

 در تامين مواد اوليه کارخانه مشکلي نداريد؟

مواد اوليه ما در فولاد هرمزگان گندله است و اين مواد را از بازار داخل و معادن کشور تامين مي‌کنيم اما از آنجا که کارخانه‌هاي گندله مجوز صادرات دارند و اقدام به صادرات مي‌کنند، کارخانه‌هايي که گندله نياز دارند براي تامين نياز خود دچار مشکل شده‌اند.

 آيا تامين نياز گندله براي توليدکنندگان داخلي در اولويت قرار ندارد يا گندله در بورس کالا عرضه نمي‌شود؟

از آنجا که کارخانه‌هاي معادن مجوز صادرات دارند، تامين گندله براي واحدهاي توليدي دچار مشکل شده و با توجه به اينکه نرخ جهاني گندله افزايش يافته است، واحدهاي توليد گندله ترجيح مي‌دهند صادرات داشته باشند. صادرات هم ارزآوري خوبي به همراه دارد. در بورس کالا گندله عرضه نمي‌شود اما در کل تامين داخل بايد جزو اولويت‌ها قرار گيرد، چراکه برخي کارخانه‌ها که گندله نياز دارند تامين مواد اوليه براي‌شان حياتي است زيرا اگر دچار مشکل شوند، بخشي از نيروي انساني بيکار خواهد شد و کارخانه دچار مشکل مي‌شود. البته ما با همکاري معادن در حال کار هستيم و مواد اوليه خود را در داخل تامين مي‌کنيم.

 تير فصل برگزاري مجمع سالانه فولاد هرمزگان است، براي سهامداران خود چه خبر خوشي داريد؟

فولاد هرمزگان به دنبال افزايش سرمايه خود است. اين شرکت اهداف خود را در سال 97 محقق کرده و افزايش سرمايه نيز ناشي از اين سود است، البته ما قصد داريم اين سود را 2 برابر کنيم. اين افزايش سرمايه شرکت درحقيقت ناشي از سود انباشته است.

 چه برنامه‌ توسعه‌اي براي فولاد هرمزگان داريد؟

ما در حال پيگيري برنامه‌هاي توسعه‌اي شرکت نيز هستيم. تا پيش از تحريم‌ها براي برنامه توسعه‌اي شرکت نيز فاينانس خارجي گرفته بوديم اما بعد از تحريم‌ها دچار مشکل شديم که هم‌اکنون در حال پيگيري اين برنامه از طريق منابع ديگر هستيم.

آينده صنعت فولاد استان هرمزگان را چگونه مي‌بينيد؟

واحدهاي فولاد به‌طور معمول در کنار آب و دريا ساخته مي‌شوند تا مسائل محيط‌زيستي و تامين آب را بهتر مديريت کنند. با توجه به اينکه در افق1404 بايد به توليد 55 ميليون تن در سطح کشور برسيم، بهترين مکان براي توسعه‌هاي فولاد کشور کنار دريا است و يکي از بهترين مکان‌ها براي توسعه صنعت فولاد ايران، استان هرمزگان خواهد بود. اين استان ظرفيت‌ها و زيرساخت‌هايي چون تامين آب و گاز و آب شيرين‌کن و... را دارد و منطقه‌ ويژه‌ اقتصادي مناسبي است، از اين‌رو برنامه‌ريزي شده 10ميليون تن فولاد در اين استان توليد شود و حتي معتقديم بيشتر از اين ميزان نيز ظرفيت توليد دارد.

 وضعيت صنعت فولاد را براي امسال و با توجه به تحريم‌ها چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟

صنعت فولاد با توجه به اينکه پس از نفت و پتروشيمي در پيشاني تحريم‌ها قرار گرفته، همواره مورد رصد است که همين موضوع مشکلاتي را براي اين صنعت ايجاد مي‌کند اما جداي اين مسائل خارجي، موضوعي که مي‌تواند به توليدکنندگان و صادرکنندگان فولاد کمک کند، قوانين داخلي است که بايد به سمت قوانين سهل‌انگارانه‌تري پيش برود تا توليدکنندگان بتوانند از اين پيچ‌‌ها به سلامت عبور کنند. به عبارت ديگر نبايد با قوانين داخلي پيچيده شرايط تحريم را براي توليدکننده سخت‌تر کنيم يا آنچه در کمرگ است اگر مواد اوليه کارخانه‌ها است را بايد آزاد کنيم تا کارها راحت‌تر شود و صادرات هم با روند بهتري انجام شود که اين امر سبب ارزآوري بيشتر براي کشور مي‌شود.

 به‌نظر مي‌رسد براي صادرات بايد مشوق‌هاي صادراتي بيشتري درنظر گرفته شود. در مقابل واردات مواد اوليه به کشور نيز تسهيل شود چون اگر توليدکننده يک کالا را با هزاران دردسر وارد کشور کند اما همان کالا در مبادي ورودي کشور و در گمرک گرفتار شود، کار براي توليدکننده بسيار مشکل خواهد شد. از اين‌رو بايد شرايط را براي توليد آسان‌تر کرد. بايد با قوانين ساده کمک کرد تا از اين شرايط بحراني به سلامت عبور کنيم.

دسته بندی: 
هنوز امتیازی ثبت نشده

نظر شما چیست؟