راه اندازی بازار متشکل ارزی در روز های آینده / تغییر جزیی در نرخ پایه شمش، میلگرد و تیرآهن در عرضه بورس فلزات / توقع کاهش کلی قیمت در بازار فولاد همزمان با کاهش نرخ ارز ، غیر واقعی است

تب‌های اولیه

شيوا نيك وظيفه

شنیده ها حکایت از راه اندازی قریب الوقوع بازار متشکل ارزی در روز های آینده دارد. با راه اندازی این بازار به جای تعیین نرخ ارز توسط هرات و سليمانيه، با حراج ناپیوسته دلار از ساعت ۹ تا ۱۰ به منظور کشف قیمت و سپس حراج پیوسته از ۱۰ تا آخر وقت اداری، قیمت واقعی ارز کشف خواهد شد. با این حربه، تحرکات سفته بازان دیگر اثری بر روند بازار نخواهد داشت. موضوع ديگري كه زمزمه اجرايي دارد اين است كه احتمالا از اوایل مرداد شاهد تغییر جزیی در نرخ پایه شمش، میلگرد و تیرآهن در عرضه بورس فلزات خواهیم بود. بايد به این نکته توجه شود که هدف از راه اندازی بازار متشکل ارزی، تسهیل در امر صادرات و بازگشت ارز حاصل از آنست، پس انتظار کلی پس از راه اندازی این بازار، تسهیل در امر صادرات فولاد است. با توجه به دو نکته فوق، توقع کاهش کلی قیمت در بازار فولاد همزمان با کاهش نرخ ارز ،غیر واقعی است. هرچند که به لحاظ بار روانی موجب افزایش جو رکود خواهد شد. بازار فولاد به لحاظ اتکا به تولید داخلی مسیری جدا از بازار ارز دارد، در اوج منحنی دلار در تابستان سال گذشته نيز کمترین میزان حباب را نسبت به بازارهای مشابه داشت و  میانگین قیمت میلگرد از ۴۸۰۰ تومان تجاوز نکرد. 

نگراني که بسیاری از فعالان حوزه فولاد با آن روبرو هستند مساله تحریم ها و مشکل صادرات است، تحریم روی صادرات فولاد میانی و آهن اسفنجی و گندله می تواند موثر باشد چون حجم هر محموله صادراتی زیاد است. ولی روی صادرات محصول موثر نیست چون با تریلی از مرزهای مختلف صورت می گیرد و راحتتر مي تواند از پس اين شرايط برآيد اما کاهش صادرات فولاد میانی و افت قیمت آن، باعث ارزان تر شدن قیمت صادراتی محصول نهائی خواهد شد. یک مساله مهم آن است که حداقل 80 درصد تولید فولاد توسط شرکت های دولتی و خصولتی صورت می گیرد بنابراین کاهش صادرات فولاد مثل نفت و پتروشیمی مساله ایست که دولت به آن توجه خاص دارد. فارغ از تمام مسایل فوق منحنی قیمت ها به آبان سال گذشته نزدیک شده است که پس از آن در اواخر آذرماه قیمت ها اوج گرفت. علیرغم کسادی بازار سطح قیمت ها نمی تواند پائین تر بیاید و بازار خودش را ترمیم خواهد کرد.

اما اين هفته با اخبار خوبي براي فولادي ها آغاز شد، خبر اول هفته، اصلاح تدریجی ضرائب فولادی است که کم کم در شرف وقوع است و قدری از فشار قیمت گذاری بر بازار فولاد را خواهد کاست، خبر اصلاح ضرائب سنگ آهن و كنسانتره و در قدم بعدی شمش فولادی، میلگرد و تیر آهن با درصدی از قیمت شمش فولاد خوزستان  قدمی است در جهت واقعی شدن تدریجی نرخ مقاطع فولادی در داخل و كاهش فاصله با قیمت های جهانی و هم چنین کاهش فشار بر زنجیره تولید و توزیع فولاد داخلی(پیشنهاد ۱/۱۱درصد میانگین  شمش خوزستان برای قیمت پایه میلگرد وبا رعایت فاصله مثبت۱۰۰تومانی از پایه قیمت میلگرد برای پایه قیمت تیرآهن) و موضوع دوم احتمال اصلاح ضرائب مالیاتی صنف آهن از ۲/۵ به ۱/۵برای عمده فروشان واز ۳/۵به ۳برای خرده فروشان طبق پیشنهاد اتحادیه به سازمان امور مالیاتی است .

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (3 votes)

نظر شما چیست؟