دکتر غریب پور رئیس هیئت عامل ایمیدرو در گفتگو‌ با معدن نامه عنوان کرد:

در طرح توازن به دنبال این هستیم که زنجیره کامل شود / ذوب آهن، فولاد مبارکه و به صورت کلی واحدهای بزرگ فولادسازی ما مشکل کمبود سنگ آهن دارند

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه

مدتی پیش نوریان، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در نشستی ورود معدنی ها به فولادسازی و بالعکس آن را وابسته به انتخاب خود تولیدکنندگان دانست و با اشاره به این موضوع که اگر به عنوان مثال به بانک‌ها و بنیاد مستضعفان و حتی نمایندگان مجلس اجازه فولاد سازی داده می شود پس معدنکاران نیز به عنوان تولیدکننده سنگ آهن می‌توانند به این بخش بروند و با رویکرد بازار آزاد عنوان کرد: ما به سراغ فولاد رفتیم و مخالف معدنی شدن فولادی ها هم نیستیم و  آنها هم می توانند به سمت معادن بروند.

در مقابل فولادسازان از اینکه بازار فروش خود را تقسیم کنند در عین اینکه با مشکل کمبود مواد اولیه مواجه هستند، سوی دیگر ماجراست که سبب شده فولادسازان نیز این مسیر را الگو قرار داده و آنها نیز در پی ورود به بخش معدن باشند. سوال اینجاست که بازار آزاد به این معنا در زنجیره فولاد صحیح است که هر مجموعه در حوزه فعالیت خود قدرتمند تر شده و در تلاش باشد سهم خود از بازار داخل و خارج را تقویت کند یا اینکه سعی داشته باشد از دیگر مجموعه ها بی نیاز شده و صفر تا صد کار را به تنهایی انجام دهد؟ در این خصوص گفتگویی با دکتر غریب پور رئیس هیئت عامل ایمیدرو داشتیم. 

معاون وزیر در گفتگو با معدن نامه عنوان کرد: طبیعی است که نگاه به کشور باید جامع باشد . ما در طرح توازن به دنبال این هستیم که زنجیره کامل شود و برابری نسبی در آن رعایت شود به عبارت دیگر توازن به این معناست که واحدها در زنجیره یکدیگر را کامل کنند. فولاد مبارکه یک حرکت استراتژیک انجام داد و سهام سرمایه گذاری معادن فلزات را خرید ، برای اینکه در چادرملو و گل گهر قدرت کنترل داشته باشد و مشکلات تامین سنگ آهن خود را مهار کند یا شرکت فولاد خوزستان شرکت توسعه ملی را در سنگان خرید. این قبیل اقدامات صرفا برای رفع مایحتاج تولید است.

وی در خصوص حرکت به سمت بازار آزاد عنوان کرد: ما به همین سمت در حال حرکت هستیم برای نمونه صادرات فولاد آزاد شد، اگر در زمینه صادرات سنگ آهن نیز موانعی وجود دارد به علت نیاز کشور است. ذوب آهن، فولاد مبارکه و به صورت کلی واحدهای بزرگ فولادسازی ما مشکل کمبود سنگ آهن دارند در این شرایط قطعا صادرات آن اقدامی اشتباه است. در وهله اول هدف ما حفظ تولید می باشد اما رویکرد به سمت بازار آزاد است.

دسته بندی: 
هنوز امتیازی ثبت نشده

نظر شما چیست؟