حسين مدرسي فر، مدير بهداشت حرفه اى، ايمني و محيط زيست شركت فولاد مباركه اصفهان:

در حوزه آب كمترين مصرف آب دنيا را در توليد داريم و به ازاي هر تن توليد 2.7 مترمكعب آب مصرف می شود

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه

در حوزه آب كمترين مصرف آب دنيا را در توليد داريم و به ازاي هر تن توليد 2.7 مترمكعب آب مصرف می شود / در بحث گرد و غبار محيطي ٤٠٠ ميليارد تومان در زمينه ريزگردها هزينه شده تا غبار محيطي را به حداقل برسانيم

در سیستم های سنتی در بحث تولید توجه درست و علمی به بحث آلودگی های ایجاد شده به سبب تولید نمی شد. به طوریکه باطله کارخانه ها صرفاً به به خارج از کارخانه هدایت و در دشت ها رهاسازی می گردید و این امر علاوه بر تخریب بالای پوشش گیاهی و آسیب به محیط زیست، باعث هدر رفت آب همراه باطله نیز می گردید. این در حالیست که فولاد مبارکه از ابتدای فعالیت به این موضوع توجه ويژه داشته و همین امر سبب موفقیت های پی در پی مجموعه در زمینه های زیست محیطی باشد و همواره رکورد دار در مصرف کمتر آب در صنعت و موارد این چنینی باشد. به طوریکه یکی از اهداف  کلان  شرکت فولاد مبارکه اصفهان همزمان با توسعه کمی در ظرفیتها و افزایش تنوع و کیفیت محصولات،  بهبود مستمر وضعیت زیست محیطی شرکت بوده است.

 

حسين مدرسي فر، مدير بهداشت حرفه اى، ايمني و محيط زيست شركت فولاد مباركه اصفهان در گفتگو با معدن نامه در خصوص برنامه ها و اقدامات اجرا شده يا در پروسه اجرايي مجموعه در راستاي دستيابي به اهداف محيط زيست و حركت به سمت صنعت سبز  عنوان کرد: فولاد مباركه از ابتدا به محيط زيست اهميت داده و اكثراً با تكنولوژي هاي همسو با آن حركت كرده است و به دنبال بهترين عملكرد زيست محيطي در هر دوره اى بوده است.

وی به موضوع مهم آب اشاره و تصریح کرد: در حوزه آب كمترين مصرف آب دنيا را در توليد داريم و تولید کنونی محصولات فولادی این شرکت به هفت میلیون و 200 هزار تن است که به ازاي هر تن توليد 2.7 متر مكعب مصرف آب داريم این در حالیست که در سال 73 تولید محصولات فولادی فولادمبارکه دومیلیون و 300 هزارتن با مصرف آب 16مترمکعب بوده است.

وی افزود: مديريت جامع پسماند داريم و طرح هاي تحقيقاتي در اين زمينه به نتيجه رسانده ايم.

با توجه به اینکه فولاد مباركه به منظور جلوگيري از ورود آلاينده ها به محيط زيست از همان دوران ساخت تاكنون اقدام به نصب و استقرار تجهيزات كنترل آلودگي هوا کرده است و همواره سعي دارد ظرفيت و تعداد اين تجهيزات را متناسب با افزايش ظرفيت ها و طرحهاي توسعه در نواحي مختلف افزايش دهد، این بار هم طبق گفته های مدير بهداشت حرفه اى، ايمني و محيط زيست شركت بحث مهم دیگری را به اقدامات خود اضافه نموده که بدین شرح است: در بحث گرد و غبار محيطي ٤٠٠ ميليارد تومان در زمينه ريزگردها هزينه شده تا غبار محيطي را به حداقل برسانيم.

وی همچنین در خصوص ایجاد فضای سبز به معدن نامه چنین گفت: فضاي سبز دو برابر حد استاندارد در فولاد مباركه ايجاد شده كه گونه هاي گياهي كم مصرف آب در آن كشت ميشود و در راستای استفاده بهینه از منابع آبی، این فضای سبز توسط سیستم آبیاری قطره‌ای آبیاری می‌شود. خاك آن هر ٥ سال بررسي ميشود تا تأثير فعاليت مجموعه روي منطقه تا شعاع ٥٠ كيلومتر سنجيده شود. این فضا در راستای اجرای قانون اختصاص بخشی از مساحت کل به فضای سبز انجام شده و نگهداری می شود که مساحتی معادل ۱۶۰۰ هکتار را به خود اختصاص داده است.

مدرسي فر در ادامه در خصوص پساب های شهری عنوان کرد: شبکه جمع آوری فاضلاب و انتقال پساب شهرهای مجاور به شرکت فولاد مبارکه جهت تامین بخشی از آب مورد نیاز شرکت و افزایش بهداشت مناطق اطراف از پروژه‌های سرآمد زیست محیطی در سطح کشور است.

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (19 votes)

نظر شما چیست؟