در هفته ای که گذشت؛

ثبات نسبی در بازار سنگ آهن

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه

نوسانات در بازار جهانی سنگ آهن با نگرانی از عرضه برزیل آغاز شد و در کنار آن درگیری های دیگری از جمله طوفان ورونیکا در استرالیا که البته در ماه مارس اتفاق افتاد و اختلال در فعالیت چند بندر مهم آن روبرو شد و نهایتا بخش عرضه را به لحاظ تامین کامل درگیر تلاطم کرد. تا مدتی اخبار نشانگر کاهش عرضه بود با توجه به اینکه تولید شرکت واله برزیل تا 50 میلیون تن و ریوتینتو و بی اچ پی استرالیا به ترتیب 14 و 8 میلیون تن تحت تاثیر عوامل منفی شکستن سد و طوفان ماه مارس استرالیا اعلام کاهش کردند.

هفته اول اردیبهشت ماه شرایط آرامش بیشتری داشت. قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص 62 درصد در چین از کمتر از 92 دلار تا 94 دلار هر تن خشک سی اف آر بهبود داشت و تا پایان هفته به حدود 93 دلار رسید. ما در این شرایط شاهد بهبود حاشیه سود فولادسازان بودیم و به تبع آن باید اقدام به تقاضای سنگ آهن افزایش می یافت اما خریدها محدود شد و متقاضیان برای کاهش قیمتها از خرید باز ایستادند به طوری که شاهد بودیم در هفته ابتدایی اردیبهشت ماه خرید ها محتاطانه و محدود بود و فعالان بازار چین منتظر اخبار جدید سیاست های محدودیت تولید فولاد ماه می بودند. اما در حالت کلی طبق روند مشاهده شده طی یک ماه گذشته بازار سنگ آهن چین مطلوب و شرایطی رو به بهبود داشت.

هفته دوم اردیبهت ماه نیز در بازار واردات چین قیمت سنگ آهن خلوص 62 درصد از حدود 93 دلار به 94.6 دلار هر تن خشک سی اف آر رسید. پایین آمدن موجودی بنادر و رشد تقاضا به بهبود قیمت کمک کرد. البته عرضه همچنان تحت فشار بود. با توجه به این که اواخر هفته چینی ها به تعطیلات رسمی روز جهانی کارگر رفتند فعالیت زیادی در بازار دیده نشده بود.

نهایتا در هفته سوم از این ماه شاهد بودیم قیمت سنگ آهن خلوص 62 درصد در چین پس از کمی نوسان تا حدود 96 دلار شنیده شد که نسبت به یک هفته قبل کمی رشد داشت.در این شرایط موجودی سنگ آهن بنادر چین یک میلیون تن افت هفتگی داشت با این که استرالیا تولید را بالا برد. کارخانه ها در بازار سنگ آهن فعال بودند. بازار تقاضا نیز داغ بود چراکه عرضه کم برزیل بازار را تحت تاثیر قرار داده بود. در این شرایط شاهد بودیم قیمت سنگ آهن وارداتی در چین بیش از 4 دلار رشد داشت و از 100 دلار هر تن سی اف آر بیشتر شد و تا 105 دلار بالا رفت که 5 سال گذشته بی سابقه بوده است.

با توجه به اینکه تولید چینی ها بالا بود و نگرانی از محدودیت عرضه تولید کنندگان بزرگ ادامه داشت از این رو قدرت فروشنده ها بالا رفته بود. آخرین موجودی سنگ آهن بنادر چین نیز برای ششمین هفته متوالی نزولی بود.

در آخر هفته گذشته سنگ آهن وارداتی خلوص 62 درصد در چین بالای 100 دلار باقی ماند و در ثبات نسبی بود و نتیجه آن بود که آخرین قیمت سنگ آهن خلوص 62 درصد 103 دلار هر تن سی اف آر چین شنیده شد.

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (1 vote)

نظر شما چیست؟