امیرتیموری در گفتگو با معدن نامه مطرح کرد:

تهدیداتی که اثر ندارد

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه

در روزهای گذشته شاهد اخبار جدیدی از تحریم ها بودیم که البته بیشتر جنبه روانی داشت و در تحریم های ثانویه که از جانب امریکا اعلام شد در نظر گرفته شده بود با توجه به اینکه هیچ بند جدیدی به این تحریم اضافه نشده تنها با هدف تاثیر بر جو بازار بازگو شد. هرچند که این اقدام آمریکا کاملا هوشمندانه بود و در قدم اول با تحریم نفت و در ادامه با قرار دادن سپاه در لیست تروریستی و در آخر با تحریم فلزات ادامه پیدا کرد این امر گواهی بر توجه ويژه آمریکا به فلزات کشور است که به عنوان یک کالای استراتژیک ایران محسوب می شود. در خصوص تاثیر این سخنان اخیر بر بازار فولاد کشور گفتگویی با بردیا امیرتیموری، کارشناس اقتصادی و مدیر مسئول چند نشریه صنعتی و معدنی داشتیم.

امیرتیموری در گفتگو با معدن نامه مطرح کرد: با توجه به اینکه تحریم های اعمال شده بر روی صنایع فولاد، مس و صنایع معدنی است با هدف پاسخ به ایران در راستای تعدیل برخی بندهای برجام اعمال شده است و نباید انتظار تاثیر آنها در کوتاه مدت را داشته باشیم. چراکه این تحریم‌ها جدید نیست و پیش از این هم شرکت هایی مانند فولاد مبارکه اصفهان از سوی آمریکا تحریم شده بودند. با توجه به اینکه هیچ بند جدیدی به این تحریمها اضافه نشده بیشتر جنبه روانی داشته و در حد یک تهدید محسوب می شود.

مدیر مسئول ماهنامه پیام آوران معدن و فولاد در ادامه به یکی از استانهای برجسته در این حوزه اشاره کرد و افزود: استان کرمان از قطب های فولادی است که بسیاری از پروژه های آن در سال آینده به بهره برداری می رسند و باید متناسب با شرایط همان زمان به بررسی آن بپردازیم. به هر صورت در شرایط فعلی پروژه های بزرگی را هم در دست اجرا دارد و نشان از تاثیر محدود تحریم در سال جاری داشته است. 

وی به تبادلات با کشورهای همسایه اشاره کرد و گفت: در زمان فعلی صادرات فولاد در این بخش وابسته به موضع گیری انجمن ملل آسیای جنوب شرق هستند. من معتقدم کشوری همانند مالزی از تحریم‌های آمریکا تبعیت نمی‌کند، اما باید منتظر واکنش کشورهایی مانند تایلند، تایوان و بقیه کشورهای این منطقه باشیم. کشورهای هدف صادرات فلزات ایران، از شریکان تجاری با آمریکا محسوب نمی شوند ولی در هر صورت آمریکا ابزارهای مختلفی دارد و در نهایت ممکن است مانند نفت، صادرات معدنی را هم محدود کند.

با توجه به اینکه بازگشت پول در این تبادلات تجاری از اهمیت بالایی برخوردار است، این کارشناس معدنی در ادامه تصریح کرد: یکی دیگر از مشکلاتی که استان ما به عنوان یکی از بزرگترین صادرکنندگان مس، سنگ آهن و مشتقات سنگ آهن با آن دست به گریبان می باشد بازگشت پول است، به دلیل وجود تحریم‌ها عملا ارتباط ایران با دنیا قطع شده و بالاجبار باید از واسطه‌ها و دلال‌ها کمک گرفته شود که همین باعث افزایش هزینه فروش می‌شود و توان رقابتی ایران را پایین آورد یا از روش های تهاتری استفاده شود که چندین اشکال بزرگ دارد در ابتدا این موضوع که بحث تهاتر هیچ کمکی به بخش خصوصی نخواهد کرد و تنها بخش دولتی ذی نفع این روش خواهد شد به علاوه اینکه بخش دولتی نیز با مشکلات عدیده ای از جمله کالای مدنطر برای تهاتر از کشور هدف، کیفیت و قیمت آن قدرت چانه زنی کمی را به واسطه تحریم ها خواهد داشت.

امیر تیموری در ادامه بیان کرد: یک موضوع مهم دیگری که باید به آن اشاره شود عدم صادرات و ایجاد مازاد داخلی است، وقتی که ما بازارهای هدف را از دست دهیم، محصول در داخل کشور اشباع می‌شود و نتیجه مازاد عرضه چیزی جز کاهش قیمت نیست. البته با توجه به افزایش هزینه‌های تولید فولاد، کمبود محصولات مهمی چون الکترود گرافیتی و سایر مواردی که در تهیه آن نیاز به پرداختهای بین المللی است محدود خواهیم شد با این حال به نظر نمی‌رسد تاثیر آنچنانی بر روی بازار داشته باشد چراکه در این فرصت باقی مانده بسیاری از شرکت های داخلی سعی در تامین مواد اولیه کرده اند، اما به دلیل نبود مشتری خارجی، تولید‌کننده مجبور به کاهش تولید محصول خود است و نتیجه کاهش تولید، خاموشی برخی خطوط تولید و در نهایت تعدیل نیرو است که تاثیر خود را بازار کار خواهد گذاشت و در نهایت سبب افزلیش بیکاری می شود.

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (5 votes)

نظر شما چیست؟