احمد مشکانی، مدیرعامل گروه معدنی و بازرگانی زرمش در گفتگو با معدن نامه مطرح کرد:

تهاتر باید با فکر عمیق و کارشناسی شده باشد / تحریم یک ضرر صد در صدی برای ما است / مواد معدنی خام یا کنسانتره از سوی شرکت دولتی و نیمه‌دولتی از بخش خصوصی کم‌درآمد برای ادامه بقای آنها خریداری شود

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه

اقتصاد ایران مدت زیادی است متاثر از تحریم ها در شرایط سختی به سر می برد، در این سالها راهکارهای زیادی برای عبور از تحریم ها پیشنهاد و اجرایی شده اما این بار شناسایی تمام این راهکارها سبب شده تا طبق تحریم های جدید بیشتر راههای کاربردی بسته شود. البته اعلام تحریم فلزی پس از خروج آمریکا از برجام هم عنوان شده بود و خبر جدیدی نیست. فلزات اساسی ایران از جمله فولاد، مس و آلومینیوم در حوزه تحریم‌های اعلام شده در ۹۰ روز اول پس از این تصمیم در لیست قرار گرفته بود؛ در این شرایط واکنش های دولت در مقابل تحریم از اهمیت بیشتری برخوردار است، دولت و تمامی نهادهای مرتبط باید به سمت حمایت از تولیدکنندگان، صادرکنندگان و صنایع حرکت کند و مقررات محدوده کننده داخلی را به حداقل برساند. باید با یک وحدت رویه، زمینه ساز رشد معقول صادرات شویم نه اینکه جلوی صادرات محصولات باارزش افزوده بالا را بگیریم.

در خصوص تاثیر این اعلام تحریم در بازار مس گفتگویی با احمد مشکانی، فعال و کارشناس معدنی داشتیم.

احمد مشکانی، مدیرعامل گروه معدنی و بازرگانی زرمش در گفتگو با معدن نامه عنوان کرد: برای مقابله با تحریم ها دو بحث مطرح است که یکی مرتبط با شرکتهای دولتی است و دیگری شرکتهای خصوصی را شامل می شود. در خصوص مورد اول شرکتهای دولتی، بحث تهاتر را به عنوان راهکار مقابله با تحریم عنوان می کنند اما در این مورد عوامل متفاوتی تاثیر دارد ابتدا اینکه کالاها برای مبادله توازن داشته باشند برای مثال مس به عنوان یک کالای مطلوب نباید با اجناسی همانند برنج، لباس و موارد این چنینی تبادل شود بلکه برای کالایی مثل مس، فولاد و ... که کالاهای استراتژیک محسوب می شوند در مقابل ماشین آلات معدنی یا مواد شیمیایی معدنی مورد نیاز وارد شود. در این موضوع قیمتگذاری درست هم باید مدنظر قرار گیرد که معمولا در شرایط این چنینی قیمتهای واقعی را معیار نمی گذارند و در مواردی کالاهای با کیفیت پایین تر را می دهند. به همین خاطر تهاتر نیز باید با فکر عمیق و کارشناسی شده در نظر گرفته شود.

عضو هیئت رئیسه انجمن مس ایران در ادامه به بخش دیگر یعنی بخش خصوصی اشاره کرد و افزود: در این بخش شرایط فرق دارد، امکان تهاتر که برای بخش خصوصی فراهم نیست، نقدینگی بالا هم که ندارند و ناگزیر به فروش برای بقاء هستند. در این شرایط اوضاع برای بخش خصوصی بدتر است و شرکتهای کوچک و متوسط در معرض خطر تعطیلی بیشتری هستند. پس دولت باید دقت بیشتری برای بسترسازی در بخش خصوصی برای صادرات داشته باشد.

این فعال معدنی به نکته مهمی اشاره کرد: آمریکا کاملا برنامه ریزی شده بخش های مهم را به نوبت هدف قرار داده ابتدا با بحث نفت به عنوان یک اتکای درآمدی در بودجه دولت، سپس قرار دادن سپاه در لیست تروریستی و حالا با تاکید و محدودیت های بیشتر در بخش فلزات اقدامات خود را پیش می برد. اگر شرایط یک تحریم عمومی بود تبادلات تا این حد زیر ذره بین قرار نمی گرفت ولی به واسطه این تاکید روی بخش فلزات، ماندگاری در بازار جهانی و تثبیت سهم صادراتی در سطح بین المللی را سخت می کند. بعلاوه اینکه در این شرایط همچنان بخش خصوصی بیشترین ضرر را خواهد کرد؛ در بخش‌های دولتی نیز سود کمتری حاصل می‌شود.

عضو هیات رئیسه کمیته اکتشاف خانه معدن در ادامه افزود: به همین خاطر اقدامات لازم برای تاثیرات منفی این تحریم باید به سرعت از سوی نخبگان و کارشناسان زبده انجام شود و دولتمردان با بررسی پیشنهادها و نظرهای آنها، تمهیداتی را ایجاد کنند تا به بخش معدن کمترین آسیب برسد. دولت باید اجناس مقابل برای تهاتر را در نظر بگیرد و سعی در انتخاب اولویت های مورد نیاز برای تهاتر باشد و به بخش خصوصی هم توجه بیشتری داشته باشد اما شاهد افزایش حقوق دولتی و ارز دو نرخی هستیم که اینها بخش خصوصی را بیش از پیش به ورطه نابودی میبرد.

مشکانی افزود: در این فرصت کوتاه باقی مانده برای به صفر رساندن خریدها باید نهایت استفاده را از شرایط کرده و تا جای ممکن صادرات را اولویت قرار دهیم. متاسفانه دولتمردان به جای تمهیدات لازم، بیشتر در این مورد صحبت می‌کنند که این تحریم تاثیر چندانی ندارد اما تحریم یک ضرر صد در صدی برای ماست. بهتر است دولت این ضرر را به حداقل ممکن برساند با کم کردن حقوق دولتی، تسهیل قوانین در تولید و صادرات با توجه به ماده معدنی و شرایط کنونی قدم مثبتی بردارد. شرکت های دولتی و نیمه‌دولتی با خرید مواد معدنی خام یا کنسانتره از بخش خصوصی کم‌درآمد، برای ادامه بقای کمک نمایند. با کشورهای همجوار ارتباط را گسترش دهیم و شرکت‌های واسط برای این موارد ایجاد شود بعلاوه اینکه قیمت‌گذاری فلزات در یک بازه مشخص، دست‌کم برای یک دوره یک‌ساله و تصمیم‌گیری مدیران شرکت انجام شود.

 

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (13 votes)

نظر شما چیست؟