تمایل به خرید سنگ آهن در بازار نقدی چین رشد چشمگیری داشت / شرکت های معدنی استرالیایی سنگ آهن کمتری معامله کردند

تب‌های اولیه

شيوا نيك وظيفه

در اواسط خرداد ماه شاهد رشد چشمگیری در قیمت جهانی سنگ آهن بودیم که افزایش قیمت از حدود 98 دلار به 111 دلار هر تن سی اف آر را تجربه کرد. در همین احوال شاهد بودیم که موجودی سنگ آهن بنادر چین به کمترین سطح دو ماه اخیر رسید که علت اصلی رشد قیمت نیز همین امر بود. البته نگرانی های مربوط به عرضه سنگ آهن فاین برزیل نیز علت دیگر رشد قیمت اخیر بوده است. آمار رسمی رشد تولید فولاد چین در ماه گذشته میلادی نیز دلیل دیگر مثبت شدن جو بازار و رشد قیمت بود. با این حال تا پایان هفته اعلام شد شرکت واله برزیل بخش هایی از کاهش تولید خود را تا پایان سال جبران می کند و همین امر جو بازار را آرام تر کرد.

در نهایت در هفته آخر خرداد ماه همچنان رشد ادامه داشت و قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص 62 درصد از 111 دلار به 118 دلار هر تن سی اف آر رسید به عبارتی در نیمه دوم خرداد ماه شاهد افزایش حدود 20 دلاری در این بازار بودیم. محدودیت عرضه همچنان در کوتاه مدت ادامه دارد و بازار سنگ آهن را در اوج 5 سال اخیر نگه داشته است. موجودی بنادر نیز کاهش داشته و امید ها نسبت به مذاکرات امریکا و چین بیشتر شده بود همه این عوامل بازار را بالا نگه داشت. ولی این قیمت ها هزینه تولید فولادسازان چینی را بالا برده از این رو به دنبال سنگ آهن خلوص پایین نیز بودند.

هفته ابتدايي تيرماه نيز قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص 62 درصد در چین نوساناتی داشته تا 113 دلار کاهش یافت ولی تا پایان هفته مجددا بهبود یافته به 118 دلار هفته قبل بازگشت. کاهش موجودی بنادر چین که تا 1.9 میلیون تن افت داشت موجب بهبود جو بازار شد.

تا اواسط تيرماه كه شاهد بوديم قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص 62 درصد در چین روندی صعودی در طول هفته به خود گرفت و تا 126 دلار هر تن خشک سی اف آر بالا رفت ولی پایان هفته با کاهش نگرانی ها از محدودیت عرضه و افت معاملات، مجددا نزولی شد و تا 114 دلار هر تن خشک سی اف آر رسید که از هفته قبل 4 دلار ارزان تر بود. نوسان شدید قیمت خریدارها را از بازار عقب نشاند. موجودی سنگ آهن بنادر چین 350 هزار تن بالا رفته 115.6 میلیون تن ثبت شد. انجمن آهن و فولاد چین از دولت این کشور درخواست کرد روند صعودی اخیر بازار سنگ آهن را مورد بررسی قرار دهد و بازار را به حالت نرمال خود باز گرداند همین امر بازار را آرام کرد. كه نتيجه آن سقوط دستوری قیمت سنگ آهن 62% و‌ کنسانتره 65% بود. بنابر درخواست فولادسازان چینی، انجمن آهن و فولاد چین CISA  وارد بازار شد و با فشار بر بورس دالیان DCE قیمت سنگ آهن را پایین آورد و نهايتا در جمعه 5 جولای بر اساس شاخص پلتس، قیمت سنگ آهن 62% هشت دلار و پنج سنت و کنسانتره 65% هفت دلار و پنجاه و‌ پنج سنت کاهش یافت.

هفته گذشته قیمت سنگ آهن در بازار واردات چین صعودی بود و از حدود 114 دلار به حدود 120 دلار هر تن سی اف آر چین رسید. ظاهرا تمایل به خرید در بازار نقدی چین رشد چشمگیری داشته و وضعیت بازار عرضه نیز تغییر خاصی نداشته است. هفته گذشته شرکت های معدنی استرالیایی سنگ آهن کمتری معامله کردند و تجار انتظار دارند در کوتاه مدت بازار تحت فشار بماند. در جدیدترین برآورد ها متوسط قیمت سنگ آهن برای سال آینده میلادی از 5 دلار به 98 دلار هر تن سی اف آر رسیده است. موجودی سنگ آهن بنادر چین کاهش داشت و امید به بهبود قیمت را بیشتر نمود. آخرین موجودی بنادر چین 250 هزار تن افت داشته 115.35 میلیون تن ثبت شد.

دسته بندی: 
هنوز امتیازی ثبت نشده

نظر شما چیست؟