تقاضای خوب تیرآهن در بورس/ روند نزولی قیمت مقاطع

تب‌های اولیه

شيوا نيك وظيفه 

هفته گذشته در بازار مقاطع شاهد روند نزولی قیمت مقاطع بودیم که علت اصلی آن عقب نشستن تقاضا بود. برای بررسی روند قیمتی نیمه اسفن ماه بهتر است گریزی به نیمه پایانی بهمن نیز بزنیم. در اواسط بهمن ماه شاهد افزایش قیمت شمش بودیم که این امر بر بازار مقاطع هم تاثیر داشت. قیمت مقاطع هم در هفته سوم بهمن ماه روند صعودی پیدا کرد و آنچه مسلم است این موضوع مهم است که شرایط تب رکود معاملات دو ماه قبل در آن تاثیر داشته و این موضوع پایدار نبود.
البته در هفته سوم شاهد چهار روز تعطيلي هم بوديم كه بازار را تا حدودي ناگزير به ثبات كرد، اما هفته انتهایی بهمن ماه قیمت مقاطع روند صعودی به خود گرفت. میانگین قیمت میلگرد تا اواسط هفته به اوج قیمت خود رسید و با توجه به افزایش عرضه، پایان هفته را با کاهش با شیب ملایم ادامه داد . اما قیمتها همچنان بالا بود. بازار در انتظار عرضه ذوب آهن بود چون پس از فروش هفته آخر بهمن ماه از جانب ذوب آهن در بورس قطعا قیمتها تغییر می کرد و یک عامل موثر در آن کاهش قیمت ارز بواسطه مهلت 4 ماهه برای تصویب FATF است.
به هر جهت بازار داخلی مقاطع ایران اعم از قیمت تیرآهن و میلگرد تحت تاثیر دو جریان هست، بازارهای خارجی و مشکلات صادراتی. هرچند که عواملی بسیار زیاد دیگری نیز تعیین کننده هستند. مشکلات عدیده مربوط به صادرات مقاطع آهنی (و نه شمش) بحث پیمان سپاری و صادرات ریالی و…که همه این موارد نیز به لوایح چهارگانه مرتبط می شوند. با تمام پیش بینی ها هفته ابتدایی اسفندماه شاهد صعود قیمت در بازار میلگرد بودیم. که در این امر محدودیت در عرضه شمش بی تاثیر نبود. در بازار شمش هم بازار تا سه شنبه همان هفته به اوج خود رسید و در ادامه هفته فروکش کرد این امر در مورد مقاطع هم صادق بود. چهارشنبه بازار آرام بود. هرچند که در اسفند ماه تجار به صورت سنتی خریدهای سال آینده خود را انجام می دهند و این می تواند قیمت ها را مجددا بالا ببرد. این در شرایطی بود که قیمت آهن گران شد. البته به خاطر عرضه بیش از تقاضای کالا در بازار ما شاهد رشد قیمت های زیادی در بازار نیستیم. خریدهای سنتی تجار عاملی شده تا برخی از خریداران هم نسبت به خرید به دلیل نگرانی از وضعیت قیمت ها اقدام کنند. نتیجه این شد که پس از رشد پی در پی قیمتها نهایتا در هفته دوم اسفند ماه روند قیمت مقاطع نزولی شد و علت اصلی عقب نشستن تقاضا بود. از آنجا که در هفته های قبل قیمت به اوج خود رسیده بود اکثر بازارسازها با بالا رفتن قیمت در بورس عقب نشستند. بر خلاف آن تیرآهن با تقاضای خوبی در بورس روبرو شد که علت آنهم پائین بودن قیمت پایه بود ولی افزایش فاصله عرضه و تقاضا به بازار تیرآهن کمک نکرد و قیمت میانگین سایز 14- 16 و 18 ذوب آهن از 46900 به 45933 ریال سقوط کرد.

دسته بندی: 
هنوز امتیازی ثبت نشده

نظر شما چیست؟