چیت ساز، عضو هیئت مدیره اتحادیه آهن، فولاد و فلزات تهران در گفتگو با معدن نامه مطرح كرد:

تقاضاي ميلگرد افزايش خواهد داشت و جلوي كاهش قيمت را مي گيرد / نوسان قيمت بين ٤٠٠٠ تا ٤٥٠٠ معقول است

تب‌های اولیه

 

شيوا نيك وظيفه

در روزهاي ابتدايي خرداد دلار در کانال ۱۴هزارتومان در حال مقاومت بود در كنار اين موضوع در بازار مقاطع و به خصوص میلگرد مقاومت از سمت مصرف دیده می شد، نبود تقاضا باعث کاهش مقاومت تولید کنندگان و ارائه تخفیف های بیشتر نسبت به روزهای گذشته شد. مشکل بازار یک مقاومت دو طرفه بود، مقاومت از طرف فروشنده و مقاومت از طرف خریدار ها که ظاهرا اینبار شرایط به نفع خریدار و مصرف کننده رو به تغییر بود و قیمتها در حال عقب نشینی مجدد به کانال ۴۸۰۰ تومان بودند. علت مقاومت برخی کانال ها فروش محصولات صادراتی در کانالهای بالاتر از قیمت های داخلی بود، اما بازار داخلی حتی کشش قیمتهای موجود را هم‌ نداشت و کمبود تقاضا دلیل روشنی براین مطلب بود. سیاست دستوری تعیین قیمت یکسان برای محصولات داخلی و صادراتی و منوط کردن صادرات به عرضه در بازار داخل موجب اشباع بازار داخلی و دلیل وضع پيش آمده بود.

انتظار مي رفت کاهش قیمت محصول میلگرد باعث کاهش کانال مقاومتی شمش از ۴۳۰۰ به کانالهای پایین تر در روزهای بعدي شود. در این شرایط امیدها به پایان ماه مبارک و ورود به خرداد ماه و پیک مصرف فولاد هم بود.

این در شرایطی است که در انتهاي ارديبهشت ماه ما شاهد بودیم قیمت مقاطع روند نزولی داشت و علت نزول قیمت کاهش شدید نرخ ارز در وهله اول و در کنار آن کاهش صادرات و تقاضای داخلی بود با بهبود قیمت ارز  بازار شروع به ترمیم کرد و تا پایان ارديبهشت با کاهش مداوم در این روز با افزایش 500 ریالی مواجه بود.  

در ادامه روند قیمت مقاطع نزولی بود. میلگرد از 49321 ریال به 49106 ریال تنزل يافت، برخي اين كاهش را متناسب با كاهش شمش ميدانند. آنچه به نظر جذاب می رسد اینست که موجودی یا عرضه شمش چندان زیاد نیست در حالیکه میلگرد از منابع مختلفی پیشنهاد می شود. دو نکته در مورد عرضه میلگرد قابل توجه است.اول آنکه تحویل کالا توسط هیچکدام از کارخانه ها سریع نیست حداقل دو روز تا یک هفته زمان تحویل کالاست. دوم مساله حمل و نقل است. اکثر کارخانه ها درگیر مشکل تهیه تریلی و یا توافق بر سر کرایه حمل بودند. با توجه به اینکه در شرایط قبل از تعطيلات تقاضا در حداقل موجودی خود بود و انتظار مي رفت که پس از عید فطر و برگشت رونق به بازار این مشکل به طور جدی تری خود را نشان دهد. در شرایط فعلی صادرات به کشورهای همسایه بخصوص عراق به علت ماه مبارک رمضان به شدت کاهش یافته است، پس از عید فطر و پیدا شدن مشتری صادراتی محققاً قیمت ها روند صعودی خواهند داشت، البته يكي از مشكلها ادامه تعطيلات فطر در كشورهاي همسايه است. هفته گذشته هم كه بازار ايران در تعطيلات به سر ميبرد.

در نهايت روند بازار میلگرد در روزهاي ابتدايي هفته با کاهش قیمت ها در کانال های بالای ۴۶۰۰ و ثبات نسبی قیمت در کانالهای نزدیک ۴۶۰۰ بود و بازار منتظر حمایت در کانال ۴۶۰۰است.

در اين خصوص كه قيمتها در همين كانال مي ماند يا شاهد كاهش مجدد هستيم گفتگويي با چیت ساز، عضو هیئت مدیره اتحادیه آهن، فولاد و فلزات تهران داشتيم.

چيت ساز در گفتگو با معدن نامه عنوان كرد: مساله اصلي در حالت فعلي تحريم است براي نمونه كارخانه ذوب آهن با ٢ ميليون تن توليد و ١ ميليون تن صادرات در شرايط تحريمي ناگزير است همان ١ ميليون تن را نيز در داخل عرضه كند و اين فزوني عرضه مسبب كاهش قيمت مي شود. از طرفي با افزايش قيمت حامل هاي انرژي و ... مرز ٤ هزار تومان خوب است و نبايد كمتر از آن باشد. 

وی در ادامه عنوان کرد: روند قیمت کاهشی احتمال دارد برای مدت خيلي کوتاهی ادامه یابد اما با توجه به افزایش قیمت برق و گاز و آب و مالیات ها و قیمت مواد اولیه ، این روال صرفه اقتصادی تولید ندارد و اگر ادامه دار شود منجر به تعطیلی بعضی از خطوط تولید خواهد شد.

عضو هیئت مدیره اتحادیه آهن، فولاد و فلزات تهران روند بازار را اینگونه پیش بینی کرد: با توجه به اینکه به تابستان نزدیک می شویم و روزها بلند تر می شود بعلاوه اینکه روزهای ساخت و ساز در این روزها رونق بیشتریا دارد حتما تقاضای میلگرد هم افزایش خواهد داشت و همین موضوع جلوی کاهش بیش از حد را خواهد گرفت و انتظار ثبات قیمت را بعد از این مدت داریم و قيمت در بازه ٤ هزار تا ٤ هزار و ٥٠٠ نوسان خواهد كرد و كمتر يا بيشتر از آن معقول نيست.

دسته بندی: 
هنوز امتیازی ثبت نشده

نظر شما چیست؟