یعقوبی، مدیر اجرایی انجمن فولاد در گفتگو با معدن نامه مطرح کرد:

تغییر کف عرضه برای واحدهای نوردی به جلسه بعد موکول شد/ خواهان عدم تغییر حداقل میزان خرید هستیم/ بورس جای خرده فروشی نیست؛ بورس کالا برای خریدهای کلان با عنوان تنظیم بازار است

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه

کمیته تخصصی تنظیم بازار فولاد به همت انجمن تولیدکنندگان فولاد بسیاری از مشکلات بخش خصوصی را به گوش دولت می‌رساند در نشست دیروز نیز مسائل مهمی بررسی شد که یکی از موارد مهم آن در خصوص مقاطع طویل نتیجه مثبت داشت و در بقیه موارد نیز به جلسه بعدی موکول شد که در صورت تائید، تأثیر بسیار مثبتی بر بازار فولاد خواهد داشت.

وحید یعقوبی، مدیر اجرایی انجمن فولاد در گفتگو با معدن نامه در خصوص بحث‌های مطرح‌شده در جلسه دیروز عنوان کرد: پیشنهاد این موضوع که صادرات مقاطع طویل فولادی برای تولیدکنندگان آزاد شود به وزیر داده شده بود و طبق جلسه روز گذشته اعلام شد صادرات این محصولات برای تائید از شکل محموله به محموله حذف شود و لیست صادرکنندگان مجاز مقاطع طویل فولادی برای بازه زمانی ۳ ماهه باشد و در همین بازه کنترل از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام شود. در این لیست که 51 واحد اعلام شده‌اند تا آخر خرداد نیز به‌روزرسانی می‌شوند و برای صادرات مقاطع فولادی نیاز به تائید وزارت صمت نخواهند داشت و در نتیجه آن فرآیند زمان‌بر و ملاحظات اداری تائید، حذف خواهد شد.

مدیر اجرایی انجمن فولاد در ادامه به موضوع مطرح شده دیگری اشاره کرد و افزود: در خصوص عرضه در بورس کالا به‌منظور تغییر کف عرضه هم پیشنهاداتی داده شد که مشخصاً در خصوص واحدهای نوردی این تغییر را داشته باشیم که نتیجه آن به جلسه بعد موکول شد.

یعقوبی افزود: موضوع مهم دیگری که با مخالفت انجمن همراه بود کاهش کف میزان خرید بود که وزیر موافق کاهش آن از 110 تن است و در این خصوص ما خواهان عدم تغییر حداقل میزان خرید هستیم. اعمال این کاهش در ورق که امکان پذیر نیست اما در خصوص کارخانه‌های میلگرد نیز با وجود اینکه امکان‌پذیر است اما نباید نظام توزیع را فراموش کنیم، چراکه بورس جای خرده‌فروشی نیست. بورس کالا برای خریدهای کلان با عنوان تنظیم بازار است.

مدیر اجرایی انجمن فولاد به موضوع بسیار مهم فرصت سه ماهه اخیر اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه به مشتریان ما به واسطه اعمال تحریم فرصت سه‌ماهه داده‌شده است تا خرید خود را به صفر برسانند باید این فرصت را غنیمت شمرد و صادرات را به عرضه و عدم عرضه در بورس کالا منوط نکنیم تا استفاده حداکثری از این سه ماه را داشته باشیم و اعمال قوانین کف عرضه به بعد از این سه ماه موکول شود.

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (8 votes)

نظر شما چیست؟