در پی اعطای معافیت امریکا به خریداران نفت ایران؛

ترامپ به اسپانسرهای انتخاباتی‌اش پاداش می‌دهد

تب‌های اولیه

وزیر خزانه‌داری امریکا اعلام کرده است که این کشور در نظر دارد واردکنندگان نفت ایران را در صورت کاهش بیش از 20 درصد واردات نفت ایران، از معافیت‌های این کشور بهره‌مند کند.
ترامپ به اسپانسرهای انتخاباتی‌اش پاداش می‌دهد

روشنک حاجی بیگی

وزیر خزانه‌داری امریکا اعلام کرده است که این کشور در نظر دارد واردکنندگان نفت ایران را در صورت کاهش بیش از 20 درصد واردات نفت ایران، از معافیت‌های این کشور بهره‌مند کند. این در حالی است که اطلاعات جدید درباره صادرات نفت ایران نشان می‌دهد، بزرگ‌ترین مشتریان نفت ایران یعنی چین، هند، ترکیه و ژاپن علی‌رغم وعده‌های معافیتی امریکا به‌انحاءمختلف مبادلات نفتی خود را تداوم بخشیده‌اند.

کارشناسان این حوزه معتقدند این تصمیم امریکا به دلایل مختلف ازجمله، عدم تمایل خریداران به ایجاد انحصار در عرضه و افزایش قیمت نفت و همچنین بر هم خوردن مناسبات تجاری و مشکلات اقتصادی کشورها راه به‌جایی نخواهد برد و این کشور نمی‌تواند ایران را به‌طور کامل از بازارهای جهانی نفت حذف کند.

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه، سعید ساویز، کارشناس حوزه نفت و انرژی علت اصلی اعطای معافیت امریکا به خریداران نفت ایران را تنها در نگاه تاجرمآبانه ترامپ دانست و افزود: ترامپ برای به جهت به دست آوردن سهم ایران در بازارهای بین‌المللی و افزایش سهم نفت شیل و صنایع وابسته به این صنعت که از حامیان او در انتخابات بوده‌اند، دست به این اقدام زده است.

سعید ساویز اظهار کرد: امریکا از طرق دیگری نمی‌توانست بدین شکل سهم اوپک را در بازار کاهش و سهم کشورهای غیر اوپک خصوصاً شیل اویل را افزایش دهد. ازاین‌رو با ترفند سیاست و با کمک عربستان و حمایت روسیه سعی در کاهش سهم اوپک دارد.

وی تشریح کرد: درصورتی‌که روسیه وارد بازی ترامپ نشده و قیمت نفت به زیر 40 دلار کاهش پیدا می‌کرد، اقتصاد روسیه 3.5 بار کوچک‌تر و رشد اقتصادی این کشور به زیر یک درصد سقوط می‌کرد؛ بنابراین آنچه امروز به‌شدت احساس می‌شود، حاکمیت سیاست بر اقتصادی است که از این سیاست حمایت می‌کند.

این کارشناس حوزه نفت و انرژی در خصوص واکنش خریداران نفت ایران در مقابل تصمیم امریکا افزود: خریداران نفت با توجه به مناسبات عرضه و تقاضای بازار تمایلی به محدود شدن عرضه‌کنندگان این محصول ندارند. چراکه در صورت افزایش تعداد تولیدکنندگان، استفاده ابزاری از نفت کمتر صورت گرفته و نهایتاً مصرف‌کننده با خیال آسوده‌تری اقدام به خرید خواهد کرد. از طرفی وجود رقابت در عرضه، باعث پایین ماندن سطح قیمت می‌شود؛ بنابراین کشورهای اروپایی و مصرف‌کنندگان نفت مانند کره، ژاپن و هند تمایلی در محدود شدن به عرضه‌کننده‌های خاص نداشته و به‌سختی تن به تصمیم‌های این‌چنینی ترامپ خواهند داد.

وی ادامه داد: امروز امریکا تنش‌های متعددی را با کشورهایی ازجمله چین، عربستان به جهت گنده‌گویی‌های ترامپ و همچنین مشکلات اقتصادی ناشی از افزایش قیمت نفت در کشورهای امریکای جنوبی تجربه می‌کند و به دلیل جلوگیری از برهم خوردن تعادل اقتصادی در دنیا نمی‌تواند ایران را به‌طور صد در صد از بازار حذف کند؛ بنابراین از ترفندهایی مانند اعطای معافیت استفاده می‌کند.

در خصوص تأثیر اقدامات این‌چنینی امریکا بر اقتصاد کشور گفت: از آنجائی که روابط تجاری و اقتصاد ایران بیشتر به کشورهای شرقی مانند روسیه و چین تکیه کرده، این کشورها به موضوع خرید نفت در برابر کالا گرایش پیداکرده‌اند؛ بر این اساس خرید نفت ارزان از ایران در این‌گونه مبادلات و تحویل کالا به‌جای پول نفت را به نفع اقتصاد کشورشان تلقی می‌کنند.

وی تصریح کرد: امروز برخی افراد در پی منافع جناحی و شخصی خود نزد روسیه با تحت‌فشار دادن وزارت نفت برای همکاری با روسیه هستند و با تسهیل روابط اقتصادی ایران با روسیه به‌نوعی به اقتصاد کشور خیانت می‌کنند.

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (5 votes)

نظر شما چیست؟